Ринок шукає нову рівновагу після підвищення Нацбанком офіційного курсу і він не вплине відчутно на ціни для населення.
Зокрема, в організованій дискусії Київською школою економіки заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук курс долара на готівковому ринку стабілізується протягом двох-трьох днів.
Водночас, в ефірі національного телемарафону Ніколайчук повідомив, що зміна цін після зміни курсу не буде відчутною.
“Для звичайних громадян — залежить від того, в якому вигляді вони отримують доходи, які товари вони купують — звичайно, це рішення матиме певні ефекти. Для тих громадян, які отримують доходи в гривні, вартість життя дещо зросте через певний перенос корекції обмінного курсу на ціни, на інфляцію, хоча, на нашу думку, за нашими оцінками цей перенос не буде значним — у нас інфляція набагато більше підвищується через ефекти війни на пропозицію товарів, на вартість логістики, на вартість товарів на світових товарних ринках”, — сказав Ніколайчук.
Ніколайчук наголосив, що Нацбанку буде легше утримувати ситуацію на валютному ринку збалансованою, і це рішення в тому числі спрямовано на уникнення макрофінансової дестабілізації.
“Так само і для бюджету це рішення є досить вигідним, оскільки бюджет частину своїх доходів отримує від податків на імпорт, розуміючи, що імпорт в гривневому еквіваленті зросте, його вартість, більшими будуть і доходи бюджету. Так само зараз уряд отримує значну частину свого фінансування у вигляді коштів від офіційних партнерів як кредити, гранти у валюті і, власне, у гривневому еквіваленті через наше рішення його можливості фінансувати дефіцит бюджету за рахунок зовнішніх ресурсів зростають”, — зазначив заступник голови НБУ.
До всього, прес-служба Національного банку офіційно заявила, що рішення коригувати офіційний курс гривні щодо долара на 25% до 36,5686 грн/$ матиме лише обмежений вплив на інфляцію — близько 2−3 процентних пунктів до річних темпів зростання цін.
За словами НБУ, вплив зміни рівня фіксації курсу на інфляцію вже враховано у новому прогнозі Національного банку.
“Коректування фіксованого курсу на 25% не означає рівнозначного зростання цін”, — підкреслив Нацбанк
По-перше, в основі зростання споживчих цін насамперед лежить не курсовий фактор, а інші причини. Це високі світові ціни, рекордна інфляція у світі та наслідки війни. Серед них: порушення ланцюгів постачання, менша пропозиція окремих товарів, більші виробничі витрати бізнесу, фізична руйнація виробничих потужностей та інфраструктури та тимчасова окупація окремих територій нашої країни.
По-друге, враховуючи, що курс на рівні 29,25 грн за 1 долар США через зміну внутрішньої та зовнішньої ситуації з часу його запровадження поступово втрачав роль якоря в економіці. Це означає, що в ціну товарів, що імпортуються, ще до зміни рівня фіксації офіційного курсу вже закладався вищий курс гривні до долара США. Крім того, частина імпорту закуповувалась за рахунок готівкової валюти, курс на яку також був вищим за офіційний.
По-третє, в умовах низького споживчого попиту через викликане війною падіння доходів населення імпортери та торговці лише частково можуть перенести на ціни зростання собівартості товарів, що імпортуються. Вони будуть змушені корегувати свою власну маржу.
По-четверте, у кошику споживчої інфляції вага імпортованих товарів становить близько третини. Навіть для цих товарів, як уже було сказано вище, ціноутворення в повному обсязі обумовлюється обмінним курсом. Водночас ціноутворення товарів і послуг вітчизняного виробництва значно менше залежить від курсового фактора.
“Саме тому перенесення коригування офіційного курсу на інфляцію не буде повним: +25% до офіційного курсу не означає рівнозначного зростання інфляції”, — зазначив регулятор.
У НБУ заявили, що натомість фіксація офіційного курсу гривні на новому більш стійкому рівні дозволить Національному банку й надалі утримувати контроль над розвитком динаміки цін. Тобто це вбереже економіку від неконтрольованого подорожчання товарів та послуг у середньостроковій перспективі.
Крім того, за словами НБУ, за нового фіксованого курсу внутрішні виробники та експортери матимуть більш конкурентні умови на ринку. Часткове заміщення імпортованих товарів продукцією внутрішніх виробників сприятиме відновленню економіки та її більшій здатності протистояти викликам воєнного часу.
Читайте також:
Купівля валюти під депозит в банках: де доступно та які умови