Грошова допомога при народженні дитині: як отримати
Інструкція з отримання грошової виплати батькам та опікунам новонародженої дитини
Розповідаємо про механізм оформлення державної виплати батькам, у яких народилася дитина.
Хто може отримати допомогу при народженні дитини
Допомога при народженні дитини – це соціальна грошова виплата з бюджету, яка виплачується частинами.
На виплату мають право всі батьки, в яких народилася дитина, та опікуни, які постійно проживають разом із дитиною, незалежно від їхнього рівня соціального статусу, доходів та наявності місця роботи.
Для одержання цієї соціальної виплати вам достатньо лише подати на неї заявку протягом одного року від дня пологів, інакше допомогу не призначать.
Розмір держдопомоги при народженні дитини
У 2023 році загальна сума допомоги становить 41280 грн, яка виплачується частинами протягом трьох років із моменту народження дитини:
- 10320 грн – відразу після звернення одного з батьків/опікунів;
- 860 грн/місяць – протягом наступних 36 місяців.
Ця сума є сталою, а тому не залежить від того, яка дитина за черговістю. Тобто, сума на другу дитину, як і на кожну наступну, становитиме 41280 грн.
Реєстрація заяви на виплату при народженні дитини
Для оформлення заяви на державну допомогу, ви можете:
- Звернутися до найближчого відділу соціального захисту населення або ЦНАПу за місцем проживання одного з батьків/опікунів, із яким постійно проживає дитина, або за місцем народження дитини.
- Подати заявку на допомогу онлайн на сайті Мінсоцполітики. Якщо у вас немає там особистого кабінету, зареєструватися можна через електронний підпис або особистий емейл.
- Скористатися послугою єМалятко від порталу Дія. Цей спосіб найзручніший, якщо ви вже відкрили банківський рахунок для соцвиплат. Детальну інструкцію з користування онлайн-сервісом єМалятко читайте за покликанням нижче.
ЄМалятко: інструкція оформлення документів новонародженим онлайн
Документи, необхідні для реєстрації допомоги :
- Заява одного з батьків/опікунів, згідно із затвердженою Мінсоцполітики формою (зразок форми дивіться тут);
- Копія та оригінал свідоцтва про народження дитини;
- Ваш паспорт або інший документ, який посвідчує особу.
Якщо ви – опікун дитини, до цього переліку документів маєте додати копію рішення про встановлення опіки.
Якщо ви – жінка, яка має зареєстроване місце проживання в Україні, однак народила дитину під час тимчасового перебування закордоном, – додатково маєте надати документ, що засвідчує народження вашої дитини, від компетентних органів країни, в якій народили.
Скасування виплати допомоги при народженні дитини
Якщо соціальні органи зафіксують нецільове використання коштів допомоги та незабезпечення належних умов для повноцінного виховання дитини, вас цілком можуть позбавити виплати.
Загалом є кілька підстав припинити виплачувати вам грошову допомогу. Це може бути позбавлення вас батьківських (або опікунських) прав, відібрання дитини соцслужбами, або ваша власна відмова від виховання дитини.
Втім, рішення про припинення виплати можна поновити. Варто лише звернутися до найближчого відділу соціального захисту населення або ЦНАПу із відповідним питанням. Безапеляційні винятки – смерть дитини або її усиновлення.
Правова допомога
Якщо у вас виникли додаткові запитання щодо виплати або скасування державної допомоги при народженні дитини, зверніться за безкоштовною правовою допомогою до:
- контакт-центру ‒ 0 800 213 103 (дзвінки у межах країни безкоштовні);
- гарячої лінії із соціальних питань – 1539;
- бюро правової допомоги (розташування, контакти та графік роботи кожного з відділів на мапі).
Читайте також:
Comments are closed.