Розповідаємо про умови реєстрації новонароджених дітей закордоном та на підконтрольній чи окупованій території України під час воєнного стану.
Реєстрація дитини на підконтрольній території України
Якщо у вас народилася дитина, протягом першого місяця від дня її народження ви маєте зареєструвати малюка в найближчому ДРАЦСі (орган державної реєстрації актів цивільного стану) або онлайн за допомогою послуги єМалятко. Однак, за нормами воєнного стану, вам не випишуть штраф, якщо оформите реєстрацію дитини в пізніший термін.
Реєстрація засвідчується Свідоцтвом про народження дитини.
Правила реєстрації народження дитини офлайн у ДРАЦСі
Подати заявку на реєстрування вашої дитини можете ви особисто або через її законного представника (родича, друга, іншої довіреної особи) за вашої письмової чи усної згоди.
На час воєнного стану діє спрощена процедура реєстрації, що передбачає єдиний документ для отримання послуги – Медичне свідоцтво про народження (за формою 103/о). Його ви можете отримати у пологовому будинку або іншій медустанові, де були прийняті пологи.
Втім, в умовах війни цей документ можуть видавати не лише працівники медичних закладів, а й особи, які мають ліцензію на господарську діяльність медичної практики (тобто, надавачі медичної допомоги), якщо вони:
- надавали допомогу при пологах,
- здійснювали перший медичний огляд новонародженого;
- проводили перший медичний огляд породіллі після пологів.
Якщо медпрацівник не має змоги видати вам Медичне свідоцтво за формою 103/о, у період дії воєнного стану йому дозволено виписати довідку довільної форми без проставлення печатки. Ця довідка вважатиметься документом, який підтверджує факт народження вашої дитини, тобто, є офіційним аналогом Медичного свідоцтва.
Після отримання одного з цих документів, ви можете відразу ж звернутися до відділу ДРАЦС для реєстрації своєї дитини. Там або внесуть запис про народження до державного реєстру, або (якщо доступу до реєстру немає) видадуть паперову форму про держреєстрацію. До електронного реєстру відомості подають протягом 5 робочих днів.
Правила реєстрації народження дитини онлайн у Дії
Для оформлення реєстрації новонародженого через послугу єМалятко вам знадобиться номер медичного висновку або судового рішення про народження дитини, який ви отримали в лікарні та контактні дані обох батьків (ПІБ, паспортні дані, місце реєстрації і т.д.).
Проте внести онлайн-заявку в Дії може будь-хто з батьків, але за умови, що малюк ще не отримав свідоцтво про народження.
Повідомлення про успішну реєстрацію чи відмову з’явиться в кабінеті громадянина й буде відправлено на вашу електронну пошту.
Коли свідоцтво про народження буде готово, ви зможете забрати його у відділі ДРАЦС чи отримати поштою.
Якщо дитина народилася поза медичним закладом або межами країни послуга єМалятко для вас буде недоступна.
Розширену інструкцію з практичними прикладами реєстрації малюка в Дії читайте тут.
ЄМалятко: інструкція оформлення документів новонародженим онлайн
Реєстрація дитини, яка народилася на окупованій території України
Провести державну реєстрацію вашого малюка може будь-який відділ ДРАЦС на підконтрольній Україні території із документом, що підтверджує факт народження дитини.
Підставою для проведення державної реєстрації народження є:
- Медичний висновок про народження;
- Медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о);
- Довідка довільної форми від медичного працівника без печатки закладу (прирівнюється до Медичного свідоцтва).
Якщо дитину вже було зареєстровано на тимчасово окупованій території – ви особисто (або через вашу довірену особу) можете звернутися до будь-якого суду на підконтрольній Україні території. Суд негайно встановить факт народження вашого малюка за спрощеною процедурою та без судового збору.
Для отримання свідоцтва про народження ви повинні подати до будь-якого відділу ДРАЦСу копію рішення суду про встановлення відповідного факту та паспорт громадянина України.
Реєстрація дитини закордоном
Протягом першого місяця народження дитини ви повинні зареєструвати її за місцем народження або місцем вашого фактичного проживання за письмовою заявою. Для того, щоб її оформити, зверніться до найближчого дипломатичного представництва або консульської установи України.
Які документи ви маєте пред’явити консулу:
- документ медичного закладу про народження дитини;
- ваш паспорт або інший документ. який підтверджує особу;
- документ, який є підставою внесення відомостей про батька (свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства тощо).
Від 2023 року Дипломатичні установи України за кордоном мають право користуватися Державним реєстром актів цивільного стану громадян. Тобто, можуть проводити держреєстрацію актів цивільного стану, вносити зміни до них, поновлювати й анульовувати їх, зокрема, й свідоцтво про народження. Крім цього, вони зможуть повторно видавати ці свідоцтва.
Проте, якщо ви хочете зареєструвати народжену закордоном дитину в Україні, то зверніться до будь-якого відділу ДРАЦС із медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження малюка. Цей документ має бути легалізований, перекладений українською мовою та завірений нотаріально. Але цей спосіб можливий лише реєстрація вашої дитини ще не була проведена компетентним органом тієї держави, в якій народилася або представництвом України.
Правова допомога
Якщо у вас виникли додаткові запитання щодо реєстрації новонародженого малюка в Україні чи закордоном, зверніться за безкоштовною правовою допомогою до:
- контакт-центру ‒ 0 800 213 103 (дзвінки у межах країни безкоштовні);
- бюро правової допомоги (розташування, контакти та графік роботи кожного з відділів на мапі).
Читайте також: