На сьогодні для виїзд за кордон на авто потрібно мати значний перелік документів, залежно від того якою автівкою будете їхати. Тому в цьому матеріалі роз’яснюємо, як виїхати з України на авто та які документи потрібні для безпечного та легального перетину кордону.
Документи для перетину кордону на власному або чужому авто
Для перетину кордону необхідно кілька документів, які перевірятимуть як наші, так і іноземні прикордонники. Відсутність будь-якого з них може стати причиною для відмови у перетині кордону.
Для перетину кордону на автомобілі потрібно мати:
- український закордонний паспорт;
- зелену карту – міжнародне страхування;
- свідоцтво про реєстрацію на авто (техпаспорт);
- водійське посвідчення національне/за міжнародними стандартами.
Водійське посвідчення за міжнародними стандартами
Нині національне водійське посвідчення представлено у формі пластикової картки, яка містить інформацію трьома мовами (українською, англійською та частина французькою) і є чинною на території всієї Європи та багатьох країн світу.
Національне посвідчення водія
Національне посвідчення водія України нині визнають усі країни-підписанти Віденської конвенції про дорожній рух.
Згідно з конвенцією, українцям із внутрішніми правами міжнародного зразка дозволяється без проблем подорожувати по таких країнах:
Регіон | Країни |
Європа | Австрія, Албанія, Білорусь, Бельгія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Греція, Данія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Німеччина, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Сан-Марино, Сербія, Словаччина, Словенія, Велика Британія, Чорногорія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія |
Азія | Азербайджан, Бахрейн, Ізраїль, Індонезія, Іран, Казахстан, Киргизстан, Монголія, Об’єднані Арабські Емірати, Пакистан, Південна Корея, Таджикистан, Таїланд, Туркменістан, Узбекистан |
Південна Америка | Бразилія, Венесуела, Гаяна, Коста-Ріка, Куба, Уругвай, Еквадор |
Північна Америка | Багамські Острови, Канада, Мексика, Монако |
Тому українці, які збираються до цих країн можуть не оформлювати додаткове міжнародне посвідчення. Для решти держав необхідно отримати міжнародне посвідчення водія.
Міжнародне посвідчення водія
Міжнародне посвідчення водія – особливий документ, який був затверджений міжнародним співтовариством. Фактично, це переклад національних прав на чотири мови (англійську, французьку, іспанську та російську). Цей документ має термін дії три роки, але не може перевищувати строку, на який видані національні права.
Його визнають у таких країнах:
Регіон | Країни |
Європа | Албанія, Андорра, Ірландія, Ісландія, Кіпр, Нідерланди, Мальта |
Азія | Бангладеш, Гонконг, Індія, Йорданія, Камбоджа, Китай, Киргизія, Лаос, Сирія, Тайвань |
Пн Америка | Канада, США |
Пд Америка | Аргентина, Парагвай, Перу |
Африка | Алжир, Ботсвана, Гамбія, Гаїті, Ліван, Мавританія, Мадагаскар, Малаві, Малі, Намібія, Конго, Руанда, Сьєрра-Леоне, Свазіленд, Танзанія, Того, Уганда |
Для отримання (обміну) міжнародного посвідчення водія необхідно звернутися до зручного територіального центру МВС. Міжнародне посвідчення водія видається на місці, без здачі іспитів на підставі національного водійського посвідчення. Цей документ має термін дії трьох років, але не може перевищувати строку, на який видані національні права.
Вартість: національне посвідчення водія – 295 грн, міжнародне – 34,16 грн.
Як оформити міжнародне посвідчення водія: покрокова інструкція
На жаль, не всі країни можна зарахувати в переліки країн, які визнають міжнародне посвідчення водія або національне посвідчення водія. Деякі держави можуть мати власні вимоги та процедури для водіїв, які приїжджають із-за кордону.
У такому разі рекомендуємо заздалегідь дослідити правила та вимоги конкретної країни, в яку планується подорож на автомобілі. Зазвичай, для цих країн можуть бути необхідні додаткові документи, як-от, переклад прав національною мовою або спеціальні дозволи.
Дізнатися про такі правила можна в дипломатичних установах відповідної країни.
Свідоцтво про реєстрації на авто для виїзду за кордон
Свідоцтво про реєстрацію на авто, відоме також як техпаспорт, є офіційним документом, який підтверджує факт реєстрації транспортного засобу у територіальних сервісних центрах МВС (ТСЦ МВС).
Таке свідоцтво можна оформити не лише на власника авто, але й на іншу людину, яка виїжджатиме за кордон. У такому разі, це буде тимчасове свідоцтво про реєстрацію авто на ім’я водія. Для його отримання власник транспорту має написати відповідну заяву в територіальному центрі МВС, на підставі якої працівники МВС оформлять свідоцтво на ім’я людини, яка виїжджатиме за кордон. Своє свідоцтво про реєстрацію власник має тимчасово залишити у центрі, який оформить тимчасове свідоцтво.
Під час воєнного стану свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, яке видане на ім’я особи, яка їде за кордон, потрібно повернути до сервісного центру, де його отримано, протягом 10 днів від дня повернення особи з-за кордону. Якщо це неможливо, можна повернути його до будь-якого іншого сервісного центру.
Вартість: видача свідоцтва про реєстрацію – 26 грн.
Також свідоцтвом про реєстрацію можна поділитися в Дії, якщо за кермом перебуватиме інша людина. Детальна інструкція доступна за покликанням нижче.
Міжнародне страхування – Зелена карта
Зелена карта є обов’язковим міжнародним страховим полісом, який забезпечує водіїв змогою подорожувати за кордоном на своєму власному транспортному засобі з обов’язковим страхуванням цивільної відповідальності. Фактично, це автоцивілка для поїздок за кордон. Оформити її можна, як офлайн, так і онлайн.
Відсутність Зеленої карти може призвести до проблем з правоохоронними органами та страховими компаніями в країнах, які ви відвідуєте.
Зелена карта є дійсною в країнах Європейського Союзу, Швейцарії, Норвегії, Ісландії, Туреччині, деяких країнах Балканського півострова та інших (повний список держав доступний за лінком).
Дізнатися про те, як оформити Зелену карту на найвигідніших умовах та які документи для цього потрібні, можна у матеріалі нижче.
Зелена карта онлайн: де оформити та порівняння цін
Поліс Зеленої карти забезпечує покриття відповідальності водіїв за шкоду, завдану потерпілому внаслідок ДТП за кордоном. Сума страхового покриття залежить від країни, де сталася аварія, і може досягати максимальної суми, встановленої законодавством кожної країни.
Про виплати за ДТП в іноземних країнах можна прочитати за лінком нижче.
Зелена карта: які суми покриття за ДТП у різних країнах
Вартість: для звичайного легкового авто у 2023 році вартість поліса становить 3494 грн. Деталі чи як розрахувати читайте за покликанням.
Додаткові вимоги для виїзду за кордон на авто
Після отримання всіх документів на автомобіль, необхідно перевірити термін дії свого закордонного паспорта, адже спрощену процедуру перетину кордону для українців скасували, а виїзд за внутрішнім паспортом доступний лише для обмеженої категорії осіб.
Далі варто переконатися, що на авто є наліпка UA та державний номер або платний номер держреєстрації.
Державний номер – офіційний номер, який видається державними органами для ідентифікації авто. Вибирати цифри для таких номерів не можна.
Платний номер – номерний знак, який має особливу комбінацію цифр, яку вибере власник авто. Наприклад, 1111, 0007, 1212 тощо.
Індивідуальний номер – персоналізований номерний знак, може містити цифри, літери або комбінації цифр і літер, обрані власником. Такі номери не діють за межами України.
Загалом номер повинен містити в собі:
- символ держреєстрації;
- чотири випадкові цифри (на платних номерах цифри визначає власник авто);
- дві літери серії;
- дві літери регіону реєстрації.
Тонування скла
Закордоном до тонування транспорту ставляться значно серйозніше, ніж в Україні, тому із надто затемненим авто можуть не пропустити всередину країни.
Для різних країн вимоги до скла авто можуть бути різними, але загалом правила такі:
- тонування лобового скла заборонене;
- тонування передніх бокових вікон заборонене;
- тонування задніх бокових та заднього скла дозволене;
- тонування дзеркальною плівкою заборонене.
Безумовно, скло має бути помірно затемненим і відповідати до встановлених нормам світлопропускання.
Важливо: кожна країна ЄС встановлює свої відсотки пропускання світла через скло. Наприклад, у Польщі це 75% для лобового скла, 70% для передніх бокових.
Автомобілі із заводу часто мають вже фабричне тонування, тому додаткова плівка, навіть досить світла, може стати причиною проблем.
Знайти норми тонування до кожної країни можна на сайті її консульства (перелік іноземних дипустанов).
Додаткові предмети
Під час перетину кордону, крім документів, необхідно мати: вогнегасник, світловідбивний жилет (по одному на кожного пасажира), трикутний знак аварійної зупинки, запасне колесо (якщо це передбачено комплектацією), аптечку.
Придбати весь набір можливо в будь-якому автомобільному магазині.
До того ж правила дорожнього руху в ЄС можуть відрізнятися від правил в Україні. Ось кілька відмінностей:
- Ремені безпеки повинні бути пристебнуті;
- Перевезення дітей дозволено лише у спеціальних дитячих кріслах;
- Використання мобільного телефону без гарнітури за кермом заборонене;
- Відсутній дозволений діапазон перевищення швидкості (+20 км/год, як в Україні), а в окремих випадках обмеження становить від 3 до 10 км/год;
- У деяких країнах обов’язкове використання денних ходових вогнів.
Для малолітніх дітей до 145 сантиметрів зросту дитяче крісло є обов’язковою річчю, яку треба мати з собою. Це вимагається законодавством країн Євросоюзу. Залежно від країни, штрафи і правила перевезення дітей можуть бути різними.
Також треба перевірити правила дорожнього руху країни призначення та наявність платних доріг. Деякі країни можуть вимагати спеціальні дозволи для в’їзду на автомобілі або обмежувати швидкість та розміри транспортних засобів.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: