fbpx
КОШТ

Виїзд за кордон із дітьми: необхідні документи та правила перетину кордону

Українці, яким виповнилося 16 років, мають право на вільний самостійний виїзд за межі України. Проте чи можуть 17-річні хлопці виїжджати за кордон під час воєнного стану? Чи потрібна для за кордон з дитиною нотаріальна згода? Які документи необхідно показати прикордонникам? Відповідаємо на ці та інші запитання далі у матеріалі.

Правила виїзду дитини за кордон з одним із батьків або родичів

Зараз виїзд дітей за кордон не вимагає складних формальностей. Батькам достатньо мати документи, які визначатимуть дитину та їхні родинні зв’язки – внутрішній (книжка / id-картка) чи закордонний паспорт або свідоцтво про народження.

Хто може супроводжувати за кордон 

Для перетину кордону з дитиною до 18 років, яка має паспорт, необхідно мати внутрішній та закордонний паспорти дорослих та дитини.

Дитину до 16 років без паспорта можуть випустити за кордон за свідоцтвом про народження, але тільки якщо вона подорожує з дорослими. Це можуть бути:

  • Батьки або один із батьків (без нотаріальної згоди другого з батьків);
  • Родичі дитини – бабуся, дідусь, повнолітні брат чи сестра, мачуха або вітчим (без нотаріальної згоди батьків);
  • Треті особи, яким батьки дали дозвіл на це (за наявності нотаріальної або засвідченої органами піклування згоди батьків).

Важливо: під час воєнного стану, один із батьків (усиновителів) має право самостійно вивезти дитину без нотаріальної згоди іншого. Однак інший батько/мати може заборонити дитині виїзд за кордон. У разі відсутності такої заборони, дитині дозволено виїхати за кордон без нотаріальної згоди.

Документи

Головні документи – свідоцтво про народження або закордонний паспорт. Дитині не потрібен окремий закордонний паспорт, якщо вона внесена до закордонного паспорта одного з батьків або інших законних представників.

Для підтвердження сімейних зв’язків між дитиною та особою, що супроводжує, необхідно мати документи (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб і т.д.).

Читай КОШТ  у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Нотаріальна згода на виїзд дитини за кордон

Якщо дитина виїжджає з особою, яка не є одним із батьків, родичів (бабусею, дідусем, братом, сестрою) або мачухою чи вітчимом, то потрібна нотаріальна згода від одного з батьків. Таку згоду можна отримати в органах опіки та піклування місцевого самоврядування. 

Дитина може виїхати без згоди батьків, якщо їй від 16 до 18 років. Якщо ж дитині менш як 16 років, то згода не потрібна, у разі виїзду з обома батьками, навіть якщо вони розлучені

Для прикордонників необхідно пред’явити ОРИГІНАЛ згоди, сканкопії/фото/нотаріальні копії не приймаються. 

На кожну дитину необхідно оформлювати окрему згоду. Скласти нотаріальну згоду досить просто: двом або одному з батьків, залежно від того, хто супроводжує дитину в іншу країну, потрібно звернутися до нотаріуса. У заяві вказують країни, маршрут і дати подорожі. Процедура не займе багато часу, здебільшого її надають протягом 30 хвилин.

Зразок згоди на виїзд дитини

Згода діє протягом певного терміну, який встановлюється з урахуванням цілей подорожі. За законом батьки мають давати згоду на кожну поїздку окремо, але іноді (наприклад, для лікування, навчання, спілкування з родичами й т.д.) її можуть видати на кілька поїздок.

Правила виїзду юнаків до 18 років за кордон під час воєнного стану

Згідно з постановою Кабміну “Про організацію та ведення військового обліку” усі чоловіки мають ставати на первинний військовий облік у рік досягнення 17-річного віку.  Це означає, що українці мають звернутися до місцевого ТЦК (територіальний центр комплектування; військкомат) протягом року до досягнення 17 років.

Втім, законодавство НЕ забороняє 17-річним юнакам перетинати кордон, навіть попри наявність прописного свідоцтва з ТЦК. Теоретично, усі хлопці до 18 років можуть безпроблемно виїжджати за кордон, але прикордонники можуть не випустити юнаків, які не стоять на військовому обліку.

Права виїжджати за межі України не мають чоловіки 18-60 років на час воєнного стану. Проте існує низка винятків, яка дозволяє певним категоріям чоловіків перетинати кордон під час мобілізації. Про те хто з військовозобов’язаних може виїжджати та які документи їм варто пред’явити для прикордонників, читайте в нашому матеріалі нижче.


Хто може виїхати за кордон під час війни в 2023 році


Правила самостійного виїзду дитини за кордон

З 16 років дитина має право самостійно перетинати український кордон без нотаріальної згоди обох чи одного з батьків. Необхідні документи:

  • Закордонний та внутрішній паспорти.

Втім, в інших країнах до неповнолітніх можуть застосовуватися обмеження. Наприклад, у Польщі діти, яких не супроводжують дорослі, вважаються дітьми без нагляду. Згідно з польським законодавством, їх можуть розмістити у місцях тимчасового перебування, доки за ними не прийдуть законні представники – мати, батько або інша людина, яка має нотаріальне уповноваження від них.

Корисні покликання

У разі виникнення додаткових запитань щодо перетину кордону з дітьми та про оновлені правила виїзду за межі України радимо звернутися до Державної прикордонної служби (пн-чт: 09:00-17:00 | пт: 09:00-16:00) за цими контактами: 

  • електронна пошта: [email protected]
  • 15 98 (для дзвінків із мобільного) 
  • 38 (044) 527-63-63 (для дзвінків із-за кордону).

Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву 


Читайте також:

Поділитися новиною: