Отримати тимчасовий захист у Хорватії можуть усі громадяни України та члени їхніх сімей, які мешкали в Україні станом на 24 лютого 2024 року. А також громадяни, які виїхали з України до цієї дати у зв’язку з небезпекою та не можуть зараз повернутись через війну.
Хорватія надає і повторний тимчасовий захист українцям. Однак для його отримання потрібно відмовитись від такого статусу в іншій країні.
Під час набуття тимчасового захисту у Хорватії українці отримують:
- первинне соціальне обслуговування;
- консультації;
- психосоціальна підтримка;
- житло (для дітей без супроводу дорослих, діти з відхиленнями розвитку, люди похилого віку, інваліди);
- тимчасова фінансова компенсація розміром від 330 до 460 євро;
Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Як отримати тимчасовий захист
Зробити це можна кількома способами:
- онлайн за посиланням. В електронній заяві необхідно вказати особисті дані (ПІБ, дату народження, електронну адресу та номер телефону), документ, що підтверджує особу, адресу проживання у Хорватії, інформацію про членів родини та відповісти на кілька питань про діяльність в Україні;
- особисто прийти до найближчого відділення поліції (адреси за посиланням) та написати заяву. До заяви потрібно додати договір про оренду житла (якщо житло власне — документ про право власності), заяву власника нерухомості про згоду на реєстрацію переміщеної особи на орендованій квартирі та копії документів власника;
- якщо особа перебуває в закладі колективного проживання біженців, то написати заяву можна черговому в закладі працівнику поліції.
Після розгляду заяви біженцю видадуть ідентифікаційну картку іноземця, яка буде підтвердженням отримання всіх прав та допомоги.
Як знайти житло
Щойно біженець приїхав, він може звернутися до центрів прихистку для переміщених осіб (адреси за посиланням). Там можна отримати місце для ночівлі, харчування, доступ до Інтернету, психологічну та медичну допомогу. Перебувати у таких центрах можна до 48 годин.
Далі особі запропонують обрати один із закладів колективного проживання для біженців, який може бути місцем постійного проживання. Перебування в обох закладах — безкоштовне.
Також можна орендувати квартиру. Знайти житло самостійно на таких сайтах:
Фінансова допомога
Заяву на отримання тимчасової фінансової допомоги у розмірі від 330 до 460 євро на одну особу можна подати у соціального працівника в центрі притулку або колективному житлі. Розмір виплати залежить від рівня доходів, працевлаштованості та наявності друзів і родичів у Хорватії. Поза межами цих закладів заяву потрібно подати у центрі соціального захисту населення та його філіях (адреси за посиланням).
Допомогу з їжею, одягом та ліками для українських біженців надає Червоний Хрест. Оформити заявку на допомогу можна за посиланням.
Також з продуктами та іншими необхідними речами надає організація Карітас — їх центри є біля кожного великого католицького Костелу.
Освіта
Діти мають право розпочати або продовжити початкову та середню освіту в Хорватії на тих самих умовах, що й хорвати. Для запису до початкової школи (з 1 по 8 клас) потрібно звернутись до місцевої школи. Після розмови з вчителем буде вирішено, до якого класу зарахувати дитину. Школа пропонує курси хорватської мови.
Для продовження вищої освіти потрібно так само звернутись до навчального закладу з таким же факультетом. Прийом визначається факультетами з урахуванням місць та інших критеріїв.
Для запису до дитячого садка потрібно звернутись до садочка за місцем проживанням. Там нададуть інформацію про вільні місця та умови зарахування.
Обов’язки біженців
Біженці, які отримали тимчасовий захист мають:
- поважати Конституцію, закони та інші нормативні акти Республіки;
- співпрацювати з державними органами Хорватії та центрами розміщення та діяти відповідно до їхніх правил та інструкцій;
- пройти перевірку та ідентифікацію особи;
- за необхідністю пройти медичний огляд;
- повідомляти про зміну місця проживання до Міністерства внутрішніх справ протягом двох днів із моменту зміни місця проживання.
Читайте також: