fbpx
КОШТ

Ціни на пальне: експерт пояснив, чи зростатимуть далі

З 1 липня скасовано пільгову ставку ПДВ у 7% та нульовий акциз на пальне, запроваджені після початку великого вторгнення з метою утримати ціни на АЗС. Як наслідок, ціни на бензин, дизель на газ почали зростати. Чи буде подальше зростання і коли зупиниться? Далі в тексті.

Як діяли пільгові податки на пальне з 2022 року

У березні 2022 року запроваджено низку змін до оподаткування задля підтримки бізнесу під час війни, в тому числі й задля утримання цін на пальне. Відтак, тимчасово на паливо встановили нульовий акциз і ПДВ у 7% замість 20%.

Вже у вересні 2022 року частково повернули акциз на пальне, але в зменшеному розмірі: на бензин і дизель у розмірі 100 EUR (тут і далі за 1000 літрів), на скраплений газ, бутан та ізобутан – 52 EUR, на альтернативне моторне пальне і біодизель – 100 EUR. Тоді лише частково запровадили акцизи і відклали повернення ПДВ в 20% до 1 липня 2023 року, аби ринок зміг адаптуватися.

Тож з 1 липня 2023 року очікувано акциз на бензин підвищився до звичних 213 євро, а на дизпаливо – до 140 євро за 1000 літрів, ПДВ зросло до 20%.

Як ціни на пальне вже зросли і чого очікувати далі

Після повернення стандартного рівня оподаткування, податкове навантаження на бензин А-95 зросло на 11 грн/л, на дизельне пальне – на 8 грн/л, на автогаз – на 3 грн/л.

Водночас, середня динаміка зростання цін на ці види пального в роздріб поки значно менше: на 3,01 грн/л, на 3,45 грн/л та на 1,47 грн/л відповідно.

Водночас, оптовий ринок почав зростати значно інтенсивніше ще напередодні податкових змін: бензин А-95 додав в ціні 7,74 грн/л і дизельне пальне 6,97 грн/л.

Ціни на пальне: динаміка в липні за АЗС

Дані про ціни на пальне навів директор консалтингової групи в сфері енергетики “А-95” Сергій Куюн. Він же припускає, що саме оптовий ринок може бути непоганим орієнтиром щодо майбутніх змін й у роздрібі. Дизель та автогаз вже пройшли половину шляху, бензин – трохи більше третини.

“Наразі відіграв фактор ПДВ, на черзі – акциз. Трейдери навезли величезний обсяг пального усіх марок у травні-червні, тому запаси з «низьким» акцизом» ми будемо проїдати мінімум до початку серпня, а деякі особливо запасливі – до вересня. Гадаю, тоді можна буде підбивати підсумки впливу нових податків на ціну”, – пояснив Куюн.

До всього, свою роль може зіграти і фактор ухилення від сплати податків, зауважує Сергій Куюн. За його словами, вже є сигнали про надання подібних послуг.

“Половина ринку точно скористується цими пропозиціями, принаймні так було до війни. Відповідно половина мереж, переважно таж «економ-частина» отримає більш низьку собівартість й буде намагатись конкурувати більш низькою ціною. Це буде гальмувати ціну у «брендів», які здебільшого не хочуть гратися в ігри з ПДВ. Думаю, 3-4 грн на літрі цей фактор цілком може зрізати”, – припустив Куюн.

Водночас вартість на пальне в Україні значною мірою залежить від закупівельної вартості нафтопродуктів, більша частина яких імпортується. Тож у випадку зниження світових цін, ціни на пальне в Україні залишаться на нинішньому рівні, тим самим компенсувавши підвищення податкового навантаження.


Читайте також:

Поділитися новиною: