Існує два способи розірвати шлюб – через РАГС (відбувається за спільною згодою, за відсутності майнових суперечок та спільних неповнолітніх дітей) або через суд (за наявності неповнолітніх дітей, майнових суперечок чи незгоди одного з партнерів). Тож далі детально розповідаємо які документи можуть знадобитись, скільки це коштуватиме та триватиме.
Як розірвати шлюб через РАГС
- Зверніться до відділення РАГС за місцем проживання або пропискою одного з подружжя. Прийти необхідно двом членам подружжя та особисто поставити всі підписи.
- Зберіть необхідний пакет документів:
- оригінали паспортів чоловіка та дружини;
- оригінали карток платників податків;
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- квитанція про сплату мита за розлучення (становить 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян з кожної особи. На 2023 рік це 8,50 гривень).
- Заповніть заяву про розірвання шлюбу за згодою обох сторін, приклад якої знайдете за посиланням. В заяві вказуватиметься місце та час проведення процесу розлучення, особиста інформація про чоловіка та дружину, відношення до військової служби, кількість попередніх шлюбів та місце реєстрації шлюбу, котрий розривається.
- Розгляд заяви про розлучення триває близько одного місяця. Після, двом членам колишнього подружжя необхідно прийти та забрати рішення про розірвання шлюбу.
Як розірвати шлюб через суд
- Зверніться до суду з наступним переліком документів:
- оригінали паспортів та карток платників податків обох осіб з подружжя (або лише позивача за умови ініціативи розірвання шлюбу лише з однієї сторони);
- свідоцтво про шлюб;
- свідоцтва про народження спільних дітей (за наявності);
- документи на спільне майно, яке підлягає поділу (за потреби);
- договори про аліменти, утримання дитини, поділ майна (за наявності);
- квитанція про сплату судового збору. Судовий збір за розлучення становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. На 2023 рік це 1073,60 гривень. Якщо парі необхідно розділити спільно нажите майно, доведеться заплатити окремо за відповідний позов – 1% вартості майна (не більше трьох прожиткових мінімумів). Позов сплачує позивач, інші суми можуть бути розділені за рішенням суду.
- Заповніть позовну заяву про розлучення, приклад заповнення заяв за посиланням, або можете отримати її в суді. В заяві ви повинні вказати свої особисті дані, дату та місце укладення шлюбу, причину розлучення (за бажанням), наявність спірних питань (про дитину, майно тощо) та свої вимоги до суду.
- Очікуйте на призначення судового засідання. Суд повідомить про дату, час і місце розгляду справи. Також дізнатись про судові справи через Дію можна онлайн, за посиланням. До суду необхідно прийти разом з відповідачем і представити свої докази та аргументи. Суд може призначити експертизу, допит свідків, перегляд документів тощо. Суд також може надати парі строк для примирення (від 1 до 3 місяців).
- Отримайте рішення суду про розлучення. Суд може винести рішення про розлучення одразу після засідання або протягом 10 днів. З копією рішення суду та зверніться до РАГС за місцем укладення шлюбу для отримання свідоцтва про розлучення.
Читайте також: