Гучний шум під час ремонтних робіт може бути проблемою для сусідів. У цій статті ми розповімо, як уникнути конфліктів через шум під час ремонту, які правила й норми існують в Україні щодо дозволеного часу та рівня шуму у квартирі, а також чи можна у вихідні робити ремонт і о котрій ранку можна починати свердлити стіну.
В Україні діє Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» (№ 4004-XII), більш відомий як “Закон про тишу”, який визначає чіткі правила для будь-яких гучних робіт. Тобто, якщо сусіди вважають, що рівень шуму перевищує допустимий, вони мають повне право поскаржитися на власників квартири поліції, яка зі свого боку цілком може виписати їм штраф за порушення правил щодо допустимого рівня шуму (див. нижче пункт “Як діяти, якщо сусіди порушують тишу”).
Чи можна у вихідні робити ремонт і починати свердлити стіни
“Закон про тишу” передбачає наступні обмеження:
- У будні дні: будівельні, ремонтні та декоративні роботи дозволяється проводити з 8:00 до 21:00.
- У вихідні, святкові дні та нічний час (з 21:00 до 8:00): будь-які гучні роботи заборонені. Також не можна співати, кричати, вмикати гучно музику, запускати феєрверки та іншими піротехнічними засобами.
Важливо: У чинному Кодексі Законів про Працю наведено, що лише неділя є загальним вихідним днем. Отже, якщо сусід зверху свердлить стіни о 8:30 ранку в суботу, поліція не зможе скласти на нього адміністративний протокол, оскільки у суботу з 8:00 до 21:00 сусід має право проводити будь-які ремонтні роботи.
Є кілька винятків із правила про заборону гучних робіт у нічний час та вихідні. У квартирі можна робити шум, якщо сусіди заздалегідь знають про ремонтні роботи й погодилися потерпіти шум.
Також можна робити шум у разі ліквідації аварійних ситуацій, наслідків стихійних лих чи ракетних або дронових атак під час війни. Часто росіяни випускають масові атаки саме вночі, після чого рятівники та комунальні служби відразу ж ліквідовують наслідки у разі пошкоджень будь-якої інфраструктури. Втім, якщо несподівано вночі у квартирі прорвало трубу абощо, власник має право відразу ж ліквідувати цю ситуацію самостійно, попри рівень шуму для сусідів.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Який допустимий рівень шуму у квартирі
Рівень шуму не може перевищувати показники, встановлені санітарними нормами, не лише у квартирах, а на всіх захищених об’єктах. Такими об’єктами є:
- Житлові будинки й прибудинкові території;
- Готелі й гуртожитки;
- Лікувальні, санаторно-курортні заклади, будинки-інтернати, заклади освіти, культури;
- Заклади громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;
- Інші будівлі й споруди, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
- Парки, сквери, зони відпочинку, розташовані на території мікрорайонів і груп житлових будинків.
Шум вимірюється в децибелах (дБ). Чим більше децибел, тим гучніше. Ось максимально допустимі рівні шуму:
- У квартирах і житлових будинках, будинках відпочинку, пансіонатах, будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів, спальнях в дитячих садках і школах-інтернатах: вдень до 55 дБ, а вночі (з 22:00 до 8:00) – до 45 дБ.
- У гуртожитках та готелях: вдень до 70 дБ, а вночі – до 60 дБ.
- Біля житлових будинків: вдень до 70 дБ, а вночі – до 60 дБ.
- У кафе, кав’ярнях та ресторанах: до 70 дБ.
- На майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для престарілих та інвалідів, майданчиках дитячих садків, шкіл та ін. навчальних закладів: до 60 дБ.
Важливо: Рівень звуку 30 дБА – це шепіт і цокання настінного годинника; 45 дБА – звук звичайної розмови; 65 дБА – звук голосної розмови, який чітко чутно стороннім.
Найдієвіший спосіб виміряти шум – скористатися професійним шумовимірювальним приладом, проте такий пристрій досить дорого коштує, та й мало хто користується ним у побуті. Альтернатива – завантажити спеціальні мобільні або комп’ютерні застосунки для вимірювання гучності довкола. Наприклад, можна скористатися застосунками Sound Meter або Вимірювачем звуку та децибел для Android, Sound Meter – Decibel Meter чи Decibel X:dB Sound Level Meter для IOS.
Більшість людей не знають, що діапазон чутливості середнього мікрофона телефону становить від 30 до 96 дБ. Водночас середня сила голосу людини становить від 40 до 60 дБ. Це означає, що телефон може не чути тихі звуки, як-от шепіт, і може переоцінювати гучні звуки, як-от крики.
Для отримання найточніших результатів із будь-якою програмою, яка використовує мікрофон телефону, важливо дізнатися діапазон його чутливості. Наприклад, протестувавши телефон за допомогою фактичного вимірювача звуку. Після того можна відкалібрувати вибраний застосунок на телефон, що допоможе отримати досить точні результати в межах можливостей гаджета.
Як діяти, якщо сусіди порушують тишу
У разі гучного шуму від сусідів, першим кроком має бути мирне розв’язання проблеми. Якщо це не спрацює, можна звернутися в поліцію. Є два способи зробити це:
Усне повідомлення поліції. Тут треба пам’ятати, що поліція не відреагує на виклик про шум сусідів у денний час, бо вдень шуміти дозволено. У такому разі треба звернутися до управління Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, яка зафіксує перевищення санітарних норм шуму.
Письмове подання до поліції. Для цього треба мати докази того, що сусіди перевищують допустимий рівень шуму (наприклад, аудіозапис, колективну петицію мешканців сусідніх квартир, або щось інше) і надіслати заяву з доказами на адресу поліції
За недотримання закону та інших правил про захист людей від шуму і тиші винні особи можуть отримати покарання у вигляді зауваження або штрафу в розмірі від 85 до 255 гривень.
Якщо сусід-порушник є юридичною особою, то штраф за перше порушення становить від 255 до 510 грн; за повторне порушення протягом 1 року – від 850 до 2550 грн з вилученням предмета порушення.
Крім цього, якщо справа дійде до суду людина, яка поскаржилася на систематичний шум може подати позов про відшкодування моральної чи навіть матеріальної шкоди, заподіяної порушенням режиму тиші. Втім, для того, щоб довести справу до суду потрібно мати переконливі докази
Яким чином можна зафіксувати шум від сусідів
Для людей, які мають справу з надмірним шумом від сусідів, особливо під час комендантської години, важливо правильно зафіксувати факт порушення тиші. Далі наводимо п’ять найпоширеніших способів фіксації шуму:
Зробити аудіо- або відеозапис. Найпростіший і найдоступніший спосіб зафіксувати шум від сусідів. Для цього можна використовувати будь-який особистий гаджет. Диктофон варто вмикати відразу після того, як людина почула шум, а після запису — зберегти його разом із позначкою дати та часу. Однак на практиці суд зазвичай оцінює такі записи лише спільно з іншими доказами, оскільки часто неможливо точно визначити, хто та коли перевищує допустимий рівень шуму.
Адміністративний протокол від поліції. Якщо шум від сусідів є гучним і тривалим, особливо вночі або під час комендантської години, виклик поліціянтів буде найефективніший і найшвидший спосіб зафіксувати шум. Для цього варто зателефонувати до поліції та повідомити про порушення тиші. Якщо правоохоронці приїдуть до сусідів у розпал вечірки під час комендантської години абощо, вони складуть адміністративний протокол. Цей документ стане серйозним доказом, який може призвести до адміністративного штрафу або навіть арешту сусідів. Після оформлення такого документа, якщо сусіди шумітимуть повторно, це може призвести навіть до їхнього арешту.
Замовити екологічну експертизу. Це більш професійний і точний спосіб зафіксувати шум від сусідів, особливо якщо джерело шуму має постійний характер, наприклад, шум від кондиціонера, холодильника або іншого обладнання. Експерти проведуть вимірювання рівня шуму, звуку і вібрації за допомогою спеціального обладнання. Акт про результати експертизи буде беззаперечним доказом у суді.
Однак найкращим способом зафіксувати сусідній шум є складений акт від Держслужби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів. Якщо шум значно перевищує допустимі санітарні норми, наприклад, заважає шум від прилеглого ресторану, кальянної або іншого закладу, найкраще звертатися відразу до Держпродспоживслужби. Цей державний орган уповноважений стежити за дотриманням санітарних норм, зокрема і норм допустимого шуму. Акт про перевищення допустимого рівня шуму, складений Держпродспоживслужбою, є сильним доказом у суді.
Свідчення свідків. Додатково можна звернутися до своїх родичів, друзів, знайомих або інших сусідів, які також страждають від шуму, для підтвердження перевищення шуму. Свідчення свідків можуть стати додатковим доказом у суді, якщо людина подаватиме скаргу на сусідів.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: