Енергетична криза та регулярні відключення електроенергії стали справжнім викликом для мешканців багатоквартирних будинків. Раніше ми розповідали про киянина, який забезпечив свій будинок зеленою енергією, ставши незалежним від графіків відключень
Цей текст буде корисний тим, хто шукає способи підготуватися до зими в умовах багатоквартирного будинку. Кошт поспілкувався з Денисом Скоренком, головою одного столичного ОСББ, яке встановило сонячні панелі ще до початку великої війни, і так забезпечило безперебійну роботу важливих систем навіть під час тривалих відключень. А вже у 2023 році мешканці багатоповерхівки “скинулися” на дизельний генератор, завдяки чому їхньої власної генерації вистачає майже на добу.
У цьому тексті – про те, що треба передбачити, коли задумуєтеся про встановлення сонячних панелей у багатоквартирному будинку, а також – що можна зробити вже зараз, щоб мінімально підготуватися до вимкнень взимку.
Чому встановили панелі, коли це ще не було мейнстримом?
Столична 16-поверхівка, розташована в Голосіївському районі Києва і зведена ще в 1971 році, пройшла чимало модернізацій. Зокрема, утеплення фасадів, заміну вікон та дверей, оновлення інженерних систем. Голова ОСББ Денис Скоренко розповідає, що будинок багато разів брав участь у міських програмах з енергоефективності, тому згодом зʼявилася ідея встановити сонячну електростанцію на даху.
Тоді про забезпечення світлом в блекаути ще не йшлося. Шляхом використання сонячних панелей хотіли зекономити на комунальних платежах.
Проєкт реалізували через конкурсну програму “Енергоефективний будинок”, за умовами якої 70% вартості встановлення фінансувало місто. Загальна вартість проєкту у 2021 році становила близько 2 млн гривень. Мешканці 126 квартир доплатили лише 600000 грн. У перерахунку на долари, це по $176 з кожної квартири. Якби жителі фінансували проєкт повністю самостійно, внесок з квартири становив би $587.
Процес монтажу сонячних панелей тривав три місяці, а запустили сонячну електростанцію (СЕС) у грудні 2021 року. На даху будинку встановили 59 панелей, які мають загальну потужність 30 кВт. Також СЕС оснастили гібридними інверторами та акумуляторами місткістю 42 кВт-год.
Якщо рахувати лише панелі, то 1 кВт енергії обійшовся в $285, тобто приблизно в 15000 грн (10095 євро на 30 кВт загальної потужності). “Але самі панелі – лише частина витрат, і не найбільша”, – каже голова ОСББ. Дорожче обходяться інвертор та акумулятор, які необхідні, щоб домашня СЕС могла забезпечувати потреби багатоповерхівки.
Нині компенсацію за кредит на сонячні панелі можуть отримати багато українців. Деякі програми пропонують отримати державний кредит або часткову компенсацію на альтернативні джерела електроенергії для ОСББ та ЖБК. Фізичні особи можуть взяти кредит із відсотковою ставкою 0% для купівлі сонячних панелей із системами накопичення електроенергії та вітрових установок.
Важливо зазначити, що нині ОСББ, де головує пан Денис, не підключене до “зеленого тарифу” (програма, яка дозволяє власникам СЕС продавати надлишок виробленої електроенергії в загальну мережу за ціною 6,14 грн кВт·год). Для підключення послуги, власник домашньої СЕС має укласти договір з електропостачальною компанією, однак це планують зробити найближчим часом. Таким чином, завдяки продаванню надлишків із системи в мережу можна буде компенсувати частину витрат на електроенергію. Але Денис каже, що через бюрократичні процедури реально запрацювати це може аж у 2025 році.
Сонячні панелі на даху ОСББ: робота ліфти та гаряча вода без перебоїв
Хоча в зимові місяці генерація електроенергії є мінімальною – всього 10% від встановленої потужності – цієї енергії вистачає для підтримки основних потреб будинку. Система забезпечує автономним електроживленням індивідуальний тепловий пункт (а це 3 групи насосів: для гарячої води, опалення і помпи підживлення), систему контролю доступу до будинку, його освітлення (внутрішнє і зовнішнє), а також 2 ліфти. Під час блекауту осені 2022 – зими 2023 року це дозволило підтримувати їхню роботу до 12 годин. Якщо відімкнути ліфти, енергії для інших потреб вистачить аж на добу, говорить Денис.
Наразі будинок додатково оснастили дизельним генератором, який автоматично заряджатиме акумулятори: “Ми перестраховуємося на випадок тривалих відключень. Сподіваюся, він нам не знадобиться, але краще бути готовими”. Тому якщо відключення будуть такі, як минулого опалювального сезону – від 3 до 8 годин – то в будинку планують спочатку заряджати акумулятори з мережі. За умови триваліших відключення, генератор в автоматичному режимі буде сам підключатися і заряджати акумулятори. Та навіть якщо світло буде лише 4-6 годин на добу, то це не буде бідою, бо для повного заряджання акумуляторів потрібно лише 2 години.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Вже пізно, але шанс є. Поради від досвідченого голови ОСББ: що можна зробити зараз для підготовки до зими?
Денис Скоренко вважає, що встановлювати сонячні панелі зараз, щоб встигнути до зими, вже запізно. Якщо ваш будинок зовсім не готовий до відключень, найбільш реальне рішення – купівля дизельного генератора. Частково або навіть повністю покрити витрати на його купівлю можна через міські або державні програми з енергоефективності. На його думку, це найбільш реальне короткострокове рішення для підтримки життєво важливих систем будинку.
За наявності мінімальної системи резервного живлення, тобто якщо генератор вже є, голова ОСББ радить налаштувати її на живлення найнеобхідніших систем, як-от опалення або водопостачання. Це дозволить підтримувати основні потреби будинку. Щоб не витрачати час на ручне включення систем, можна налаштувати автоматичне перемикання між мережею і резервними джерелами живлення.
Втім, головна порада Дениса Скоренка, з його власного досвіду – залучати всіх мешканців будинку до обговорення та колективно погоджувати план дій. Готуватися до зими усім будинком набагато ефективніше і навіть дешевше, ніж шукати рішення самостійно для власного помешкання.
Читайте також:
- “Розраховувати на себе”: що очікувати від електроенергії взимку
- Не лише собі, а й дітям: компенсацію за кредит на сонячні панелі отримає більше українців
- Електрогенератор для дому та роботи: на що звертати увагу при купівлі
- Техніка не витримує відключень електроенергії: як вберегти прилади від перепаду напруги