Профільний орган пропонує 18% податку на дохід від криптовалют
Зареєстровано законопроєкт про обіг віртуальних активів з оподаткуванням доходу у 18%
У Верховній раді зареєстровано законопроєкт про обіг віртуальних активів з оподаткуванням доходу від операцій з криптовалютою на рівні 18%.
Формально ініціатором законопроєкту виступив нардеп від партії “Слуга народу” Олександр Сова. Втім, йдеться про раніше розроблений законопроєкт Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).
Проєкт передбачає, що податковим агентом є постачальник послуг, пов’язаних з оборотом віртуальних активів. Тобто самі криптобіржі нараховують, утримують та самостійно сплачують податок за ставкою 18%. Втім, це не звільняє клієнтів бірж від подання річної податкової декларації при отриманні доходу.
Прибуток або збиток від операцій з продажу віртуальних активів визначається як сума доходів, отриманих від продажу віртуальних активів, зменшених на їх вартість. Дохід від продажу, обміну віртуальних активів визначається виходячи з ціни зазначеної в договорі купівлі-продажу, обміну, але не нижче ринкової вартості.
Вартістю віртуальних активів є:
- для придбаних – сума документально підтверджених витрат на придбання;
- для емітованих (створених) віртуальних активів – сума документально підтверджених витрат, безпосередньо пов’язаних з емісією (створенням), у тому числі в результаті майнінгу;
- для подарованих або успадкованих – сума документально підтверджених витрат що дорівнює сумі податку на доходи фізичних осіб та державного мита, сплачених у зв’язку з таким успадкуванням чи даруванням;
- для придбаних в результаті обміну на інші віртуальні активи – вартість документально підтверджених витрат переданих платником віртуальних активів. Якщо в обмін на віртуальні активи платник податку отримав віртуальні активи та грошові кошти, вартістю отриманих віртуальних активів є загальна сума вартості переданих платником податку віртуальних активів та суми таких коштів але не менше ціни придбання або первинної вартості таких віртуальних активів.
Перелік витрат, що враховується при здійсненні операцій з віртуальними активами та документів (первинних документів), які є підтвердженням доходів та/або витрат затверджується НКЦПФР разом з НБУ.
Зауважимо, альтернативний законопроєкт про оподаткування криптовалют зареєстрували також за ініціативи Міністерства цифрової трансформації. Він передбачає податок на доходи фізичних осіб від операцій з криптовалютою в перші 3 роки на рівні 5%, наступні 5 років зі ставкою 9% і після цього стандартні 18% на дохід.
Зауважимо, у 2022 році Президент України Володимир Зеленський підписав закон “Про віртуальні активи“, який давав базові поняття в цій сфері – тобто визначив статус криптоактивів та дозволив операції з ними. Для повноцінного запуску ринку необхідно ухвалити зміни до Податкового кодексу України, які остаточно врегулюють питання оподаткування операцій з віртуальними активами.
Також за темою:
Comments are closed.