Криптовалютні гаманці: ключова інформація для початківців
Види та приклади криптовалютних гаманців та пояснення особливостей кожного
Після придбання криптовалюту можна тримати на рахунку біржі. Втім, такий спосіб дещо незручний та й ризикований. Одразу пригадується приклад біржі FTX від осені 2022 року. За декілька днів топгравець ринку збанкрутував та заборонив виводити кошти.
Для диверсифікації валюту можна перевести на спеціальні децентралізовані криптогаманці. Про основні відмінності та приклади гаманців читайте далі в тексті.
Як купити криптовалюту: покрокова інструкція
Особливості криптогаманців
Криптогаманці – це сервіси чи носії для збереження криптоактивів та зручного керування ними. Головна перевага – жоден сервіс без вашого підтвердження не має доступ до ваших коштів і не може контролювати їх.
Криптогаманці вирізняються унікальним способом захисту. Для доступу до нього необхідно ввести мнемофразу (seed-фразу). Вона виглядає як послідовність з 12 або 24 слів та надається під час створення акаунту.
Цю фразу надавати будь-кому заборонено, оскільки володіючи нею людина має повний доступ до гаманця. Для максимальної надійності її варто записати на папері та сховати в надійному місці.
Типи гаманців для збереження криптовалюти
Криптогаманці поділяють на гарячі та холодні.
Гарячими називають гаманці з виходом в інтернет. По суті, це інтернет-сервіс. Гарячі гаманці менш надійні від холодних, проте вони більш зручні. Такі гаманці дозволяють легко і швидко керувати активами та мають ряд додаткових функцій.
Холодний гаманець – це спеціалізований пристрій для збереження криптовалюти. По суті, це окрема спеціалізована флешка з додатковим захистом та функціоналом. Холодний гаманець є найнадійнішим способом збереження криптовалюти. До того ж для отримання доступу до ваших активів зловмисник повинен викрасти сам носій та код до нього, що зводить ризики до мінімуму.
Криптовалютні мережі в гаманцях
Для подальшої роботи з гаманцями потрібно розуміти важливий принцип роботи криптогаманців.
Кожна криптовалюта має свою мережу (або ж кілька). Наприклад, Ethereum, Bitcoin, Binance Smart Chain, Polygon.
Відрізняються мережі комісіями за переказ та швидкістю транзакцій. Наприклад, Ethereum доволі повільна і дорога мережа, хоча дуже надійна та велика. При цьому Solana чи Polygon, наприклад, швидкі та з відносно низькими комісіями.
Переказувати монети можна лише у рамках одної мережі. При надсиланні криптовалюти на іншу мережу вона втрачається і її неможливо повернути. Тому важливо контролювати власні транзакції.
Проте, наприклад, біржі пропонують вибір декількох мереж при надсиланні криптовалюти. Попри це, все одно важливо вказувати мережу отримувача чітко.

Більшість гаманців пропонують мультичейн. Вони підтримують різні криптовалютні мережі та дозволяють вільно зберігати активи. Але є окремі гарячі гаманці під кожну мережу – наприклад, гаманці для мережі Bitcoin або Tron.
Найуніверсальніша адреса гаманця починаються з “0х…” – вони підтримують Ethereum, Polygon, BSC та деякі інші мережі. Проте існують і інші формати адреси для різних монет. Вони відрізняються від описаних вище.
До прикладу, так виглядає адреса для отримання Solana: EV3L6oeSto5RywUembGB1QuyQU7vmcPLz4kDvNBvuyeY
Це, наприклад, адреса для Bitcoin: bc1qrelhym32fpzf5ns6tgvqd4pgvntjzf8tyqw6n3
Гарячі або ж онлайн криптогаманці
Гарячі гаманці – це віртуальні сервіси, що дозволяють тримати не лише класичну криптовалюту, а й NFT, а також обмінювати токени чи навіть зберігати монети в стейкінгу – криптовалютному депозиті.
Найпопулярніші онлайн мультичейн гаманці наразі – Metamask та TrustWallet.
Metamask (Android | iOS | Chrome | Opera | Firefox)
- Можливість додати мережі та токени самостійно;
- Підтримка NFT;
- Має розширення для браузера;
- Стейкінг ETH;
- Немає деяких мереж, у тому числі й Bitcoin.
Мультичейн гаманець (має багато мереж) з підтримкою NFT, який дозволяє самостійно додавати криптовалютні мережі, у тому числі й тестові. Це дає змогу вільно проходити активності у тестових мережах для отримання винагороди для ранніх користувачів певного проєкту.
Також можна додавати в Metamask токени по контракту для отримання монет, які ще не з’явилися на популярних біржах. Це часто криптовалюта саме від нових проєктів, яку видають безкоштовно за певну активність.
Однак Metamask підтримує не всі мережі. Наприклад, неможливо додати в гаманець мережу Bitcoin, Tron чи Solana.
Гаманець має мобільний застосунок та розширення для браузерів для зручної інтеграції з іншими сервісами.
Також нещодавно з’явився стейкінг для монети Ethereum.
TrustWallet (Android | iOS | Розширення)
- Підтримка більшості популярних мереж та монет;
- Підтримка NFT;
- Має розширення для браузера;
- Стейкінг;
- Фіксований список мереж та монет та відсутність кастомізації списку мереж.
Trust Wallet – це мультичейн гаманець з фіксованим списком токенів та мереж. Тобто в Trust Wallet неможливо зберігати монети, які відсутні в переліку гаманця. Попри це він підтримує всі найпопулярніші криптовалюти, в тому числі й Bitcoin та дозволяє зберігати NFT. Trust Wallet має мобільний застосунок та розширення для браузера. Має функцію стейкінгу для деяких монет.

Поради щодо використання гарячих гаманців
Варто бути обережним з підключенням онлайн гаманців до незнайомих сайтів.
Підключення та транзакції працюють на базі смартконтрактів. Під час кожної дії ви підписуєте віртуальний договір та надаєте сервісу певні права. Зловмисники можуть заховати в контракт сторонній код для викрадення активів. Формально ви самостійно підтвердите втрату коштів. Замість безплатної NFT від стороннього ресурсу можна отримати спустошений гаманець.
Варто мати декілька таких гаманців: для збереження криптовалюти та для різних активностей в мережах. Перший не буде підключений до жодних ресурсів, другий же матиме лише невелику суму для оплати комісій.
Холодні або ж апаратні криптогаманці
Холодні гаманці – це пристрої, які нагадують флешку. Вони надзвичайно надійні, адже не мають доступу в інтернет. Такі гаманці підходять для довгострокових інвесторів, адже доступ до криптовалюти з таких гаманців не дуже зручний і вони мало підходять для повсякденного використання.
Найпопулярніші виробники апаратних гаманців – Ledger, SafePal та Trezor. Ціна на них починається від 50 доларів.
Найпопулярніші моделі в Україні це Ledger Nano X та SafePal S1.
Ledger Nano X
- Великий список криптовалют
- Є декстоп та мобільний застосунок
- Велика база користувачів
- Незручне керування
Найпопулярніша модель холодного гаманця, розміром з велику флешку. Коштує приблизно 140 доларів (5497,00 грн) на офіційному сайті. Є доставка в Україну. Також придбати можна одразу в посередників в Україні.
Керувати пристроєм можна через декстоп або мобільний застосунок. Підключення до останнього відбувається через Bluetooth. До комп’ютера чи ноутбука під’єднується пристрою за допомогою USB
Кожну важливу дію у програмі необхідно підтверджувати кнопками безпосередньо на апаратному гаманці. Навігація відбувається за допомогою 2 кнопок.

SafePal S1
- Низька вартість
- Просте керування
- Великий дисплей
- Є мобільний застосунок та розширення
- Немає дектоп-застосунку
Вартість на офіційному сайті становить 50 доларів. Доставки в Україну наразі немає. Придбати можна лише в українських посередників.
Керування відбувається за допомогою мобільного застосунку або розширення для браузера. Підключення до застосунку чи браузеру відбувається за допомогою QR-коду, який потрібно просканувати вбудованою в гаманець камерою.
Навігація відбувається за допомогою 5 кнопок – 4 кнопки напрямку та “ОК”.
При спробі розібрати гаманець він автоматично знищує криптовалюту на ньому. Відбувається це при попаданні світла всередину пристрою. Така функція вбудована для додаткового захисту коштів від зловмисників.
Має власну криптовалюту SFP.

Post a comment
No Comments