Держава планує провести велику мобілізацію, для якої потрібно ухвалити законопроєкт №10449. Раніше Міністерство оборони вже подавало депутатам цей законопроєкт на розгляд. Через суперечність та недопрацювання певних положень проєкт відкликали для доопрацювання. Втім, команда Міноборони швидко підготувала нову редакцію проєкту, яку найближчим часом має розглянути Верховна Рада. Нині Кабінет міністрів затвердив змінений законопроєкт про мобілізацію та передав його до Верховної Ради.
Наразі законопроєкт перебуває на стадії ухвалення Верховною радою, а тому будь-які його положення не є чинними. Орієнтовне винесення законопроєкту на голосування у перше читання очікується не раніше 7 лютого. Друге читання, ймовірно, відбудеться не раніше 22 лютого, оскільки це залежить від роботи Комітету. Це без урахування додаткових правок чи блокуючих постанов. Лише після цього процесу законопроєкт буде підписаний президентом і набере чинності.
Зауважимо, що будь-яких змін щодо мобілізації жінок у плані законопроєкту немає. Деталі чинного порядку військового обліку для жінок читайте за лінком.
Пропоновані зміни у правах військових та військовозобов’язаних, а також нові правила мобілізаційного процесу наводимо далі.
Читай КОШТ у Telegram: про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Вік призову на службу
Вік призову на службу буде зменшено до 25 років віку призову на мобілізацію. Тобто військовозобов’язаними стануть усі чоловіки від 25 до 60 років (зараз призовний вік – 27 років).
Придатність до служби
Люди з інвалідністю всіх груп звільняються від військової служби. Водночас скасовано захист від призову для тих, у кого дружина/чоловік або батьки мають інвалідність I або II групи, якщо у таких осіб немає інших працездатних осіб.
Категорію обмежено-придатних до військової служби скасовують. Особи, яких раніше визнали обмежено-придатними, мають пройти додаткову перевірку протягом 9 місяців. На підставі результатів перевірки їх визначать придатними або непридатними до військової служби.
Військовий облік
Призовники, військовозобов’язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов’язані в семиденний строк з дати взяття на облік ВПО стати на військовий облік у ТЦК та СП. Додатково вони зобов’язані повідомити у семиденний строк про зміну номерів засобів зв’язку та адреси електронної пошти.
Крім цього, передбачений переїзд в інші міста без дозволу ТЦК, після якого необхідно стати на облік за новою адресою.
На військову службу за призовом відтепер за бажанням можуть бути призвані засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням.
Оновлення даних для обліку
Військовозобов’язані зможуть оновлювати свої дані у ТЦК без обов’язкової явки. Для цього пропонується створити електронний кабінет на базі реєстру військовозобов’язаних Оберіг. Відтак вносити будь-які зміни можна буде можна буде онлайн в особистому кабінеті або особисто у ЦНАПі.
Електронні повістки
Повістки про виклик до ТЦК та СП надсилатимуть в електронному кабінеті призовника (на базі реєстру військовозобов’язаних Оберіг). При цьому повістка буде вважатися врученою, навіть якщо громадянин її не бачив.
Призов студентів
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають студенти, які навчаються за денною або дуальною формами та здобувають вищий рівень освіти за раніше здобутий без урахування спеціальності/фаху, інтерни та докторанти, а також педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти
Підготовка до мобілізації
Строкова служба скасовується. Замість неї запроваджується базова військова підготовка (вишкіл). Особа віком 18-24 років зможе самостійно обрати, коли їй проходити військовий вишкіл, який триватиме не більше 5 місяців, при цьому за людиною зберігаються її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві.
У закладах вищої освіти всіх форм власності базову загальновійськову підготовку введуть як окрему навчальну дисципліну з 2025 року (для жінок добровільно).
Бронювання держслужбовців
Бронювання для державних службовців пропонується ввести у загальному порядку. Для категорій Б і В можна забронювати до половини від всіх військовозобовязаних працівників.
Категорія Б – керівники та заступники самостійних структурних підрозділів держоргану, керівники підрозділів у складі самостійних структурних підрозділів держоргану. Категорія В – виконавці або некерівні посади, головні та провідні спеціалісти держоргану, спеціалісти держоргану.
Водночас голови міських та селищних рад, територіальних громад мають бронь. Військовозобов’язані, які працюють на посадах в органах місцевого самоврядування — 50% від військовозобов’язаних у певному органі.
Ухилення та неприбуття до ТЦК
Якщо громадянин України протягом 10 днів із дня вручення повістки не виконав зазначеного обов’язку або не з’явився до ТЦК (або закордонної дипломатичної установи), суд може:
- тимчасового обмежити виїзд за межі України;
- тимчасового обмежити у праві керувати транспортним засобом;
- накласти арешт на кошти та інші цінності, що, зокрема, зберігаються в банках.
Відповідні обмеження діятимуть до виконання зобов’язань перед ТЦК за надісланою вимогою.
Водночас поважними причинами неявки громадянина до ТЦК після отримання повістки вважаються:
- перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, дії країни-агресора або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
- смерть його близького родича (батьків, дружини/чоловіка, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини/чоловіка.
Причини неприбуття мають бути підтверджені документами, а до ТЦК про них необхідно повідомити протягом трьох діб від визначених у повістці дати.
Строки служби
Міністерство оборони зазначило, що відтепер військова служба матиме чіткі терміни. Військовослужбовці, які безперервно провели на службі 36 місяців, матимуть підстави для звільнення. Процес звільнення таких військовослужбовців визначатиметься строками за рішенням Ставки верховного головнокомандувача.
Добровольці по мобілізації мають відстрочку на два місяці для розв’язання особистих питань та підготовки до мобілізації.
Грошове забезпечення та відпустка
Мінімально виплати військовим становитимуть 20 тисяч гривень без врахування додаткових винагород. Додаткова винагорода на період воєнного стану може становити від 30 до 100 тисяч гривень.
Щорічна основна відпустка для військових може надаватися частинами, але не менше 15 календарних днів кожна.
Звільнені з полону військові отримають додаткові 90 днів відпустки зі збереженням грошового забезпечення, якщо вони вирішили продовжити службу. Відпустка надаватиметься без поділу на частини.
Підстави для звільнення зі служби
- звільнення з полону (без бажання продовжувати військову службу);
- скорочення штатів або проведення організаційних заходів – у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);
- обранням народним депутатом України або Верховної Ради Автономної Республіки Крим (без бажання продовжувати військову службу);
- закінчення строку служби (без бажання продовжувати військову службу) – у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців;
- призначення/обрання на посаду судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: