Нацбанк затвердив нові правила: вже з січня жодних кредитів під “0,01%” та прихованих комісій
З січня 2022 року усі небанківські фінансові установи мають публікувати достовірну інформацію про умови надання кредитів в затвердженому Нацбанком форматі - загалом 42 поля до заповнення. Ця інформація має міститися на самому веб-сайті а...
Національний банк України затвердив вимоги до розкриття повної інформації про послуги небанківських фінансових установ. Для банків аналогічні вимоги почали діяти ще у вересні минулого року.
Відтак, з 8 січня 2022 року усі небанківські фінансові установи мають публікувати достовірну інформацію про умови надання кредитів в затвердженому Нацбанком форматі – загалом 42 поля до заповнення. Ця інформація має міститися на самому веб-сайті а також у вигляді файлу для завантаження та друку. Зокрема, мають розкривати наступну інформацію:
- загальна вартість кредиту з усіма комісіями та платежами, включаючи комісії третіх осіб та платежі за супровідні послуги (наприклад, страхової компанії, державного реєстратора, нотаріуса, оцінювача);
- реальна річна процентна ставка, строки та суми;
- умови дострокового повернення;
- штрафні санкції у разі порушення умов кредитування;
Окрім цього запроваджуються правила для реклами кредитів, яка не має вводити споживача в оману. Відтепер у рекламі кредиту має вказуватися реальна річна процентна ставка, максимальна сума та строк кредиту. Також регулятор визначив вимоги до шрифтів, кольору рекламних текстів, його фону та розміщення тощо, які поліпшать її візуальне сприйняття. Тобто зазначати відсоткову ставку 0,01% і дрібним шрифтом “протягом першого дня користування кредитом” не можна.
Водночас, ці вимоги не застосовуються до іміджевої реклами фінансових установ, яка не містить умов конкретних кредитних продуктів.
Як повідомляв “Кошт”, навесні було проведено дослідження та виявлено, що фінансові компанії рекламують кредити “під 0%” із реальною середньою процентною ставкою 510%, а подекуди і 1 095% річних. При цьому, при розрахунку середньої процентної ставки за методикою Національного банку вона взагалі сягає 54000% річних (п’ятдесят чотири тисячі річних).