fbpx
КОШТ

Результати дослідження: кредити до зарплати в реальності коштують до 1000% річних

Українські фінансові компанії рекламують кредити “під 0%” із реальною середньою процентною ставкою 510%, а подекуди і 1 095% річних. Про це йдеться в дослідженні ринку мікрокредитування в Україні.

За результатами дослідження USAID/ FST методом “таємного покупця”, середня реальна річна процентна ставка (РРПС), визначена з використанням методу простих процентів, становила 510% річних. Середня РРПС, розрахована за методикою НБУ, яка почала застосовуватися до кредитів фінкомпаній з лютого 2021 року, становить понад 54000% річних.

Причинами більших сум, які стягувались з громадян, були наступні: стягувались проценти і за день видачі, і за день повернення коштів. Сума заокруглювалась на користь кредитодавця, іноді стягувалась плата за весь строк кредиту, а не тільки за час користування. Однак були випадки, коли з клієнта стягувались і менші суми, якщо відбувалось заокруглення суми на користь позичальника, коли стягувалась плата за меншу кількість днів користування або у клієнта була спеціальна знижка за промокодом.

Ключові результати дослідження ринку мікрокредитування:

  • зазначена в договорі РРПС не співпадає з РРПС за розрахунками експертів у 69% випадках, а в 22% візитів «таємний покупець» сплатив компанії не таку суму, яку мав би сплатити згідно з договором.
  • у 28% візитів були наявні розбіжності між положеннями договору і усною інформацією, що була надана консультантами, а у 23% візитів — розбіжності між положеннями договору і письмовою переддоговірною інформацією (на сайті або наданої у відділенні).
  • фінансові компанії здебільшого дотримувалися чинного на момент проведення дослідження законодавства, проте у 73% договорів були положення, які з січня 2021 року можуть вважатися порушенням законодавства про споживче кредитування. Зокрема, кожні 2 із 3 договорів містять положення, які дозволяють підвищувати процентну ставку у разі невиконання зобов’язань за договором (наприклад, з 0,01% до 4,15% на день).

Дослідженні ринку мікрокредитування в Україні проводилося проєктом USAID “Трансформація фінансового сектору» (USAID/FST)”. Детальні результаті читайте за посиланням:

У ході проведення дослідженні ринку мікрокредитування методом “таємного покупця” було перевірено 35 фінансових компаній, з яких лише у 6 були відсутні будь-які недоліки у роботі з клієнтами. Дослідження складалось з кількох етапів: перший – це безпосередні візити таємних клієнтів до фінансових компаній. Другий етап – аналіз результатів візитів та укладених договорів. І третім етапом стало порівняння реальних процентних ставок та платежів за кредитами.

Поділитися новиною: