fbpx
КОШТ

Нацбанк врегулював приймання старих доларових купюр

Національний банк зобов’язав банки та фінансові установи приймати всі без виключення банкноти іноземних валют, окрім значно зношених та пошкоджених.

Відтак, всі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні прийматися до обміну. Це виключає вплив “людського фактору” на визначення ступеня зношеності банкноти, коли касири оцінювали їх “на око”.

Також банкам та небанківським установам заборонили відмовляти клієнтам у обміні іноземної валюти, яка за дизайном і елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків у випадку, якщо справжність цих банкнот підтверджена з використанням відповідного обладнання.

З банкнотами, які мають ознаки значного зношення (перелік ознак – у довідковій інформації), мають здійснюватися операції інкасо за тарифами банків та небанківських фінансових установ. Банки та небанківські установи, які проводять такі операції, повинні обов’язково розмістити в касі в доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного зношення банкнот, тарифи інкасо.


Прогноз курсу гривні у 2023 році: оцінки ключових гравців ринку


До всього, під час здійснення валютно-обмінних операцій заборонили встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави.

Рішення Нацбанк прийняв з огляду на все частіші випадки відмови прийняття валюти старих випусків чи з мінімальними недоліками; випадків обмінів старих випусків валюти на нові з додатковою комісією. Щобільше, Національний банк раніше взагалі не встановлював обмежень стосовно року випуску валют до прийняття. Однак довелося додатково зафіксувати неприпустимість подібних обмежень.

Обмін старих банкнот долара на нові банкноти

Які банкноти вважаються зношеними та пошкодженими

Такі банкноти банки та небанківські установи можуть приймати виключно на інкасо – послуга обміну застарілої чи пошкодженої валюти за додаткову комісію.

Під такі послуги підпадають вилучені іноземною державою з обігу банкноти, або ж банкноти іноземної валюти, які набули під час обігу одну або кілька ознак значного зношення/пошкодження:

  • розірвані (розрізані) на частини;
  • із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
  • зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
  • із локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
  • із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
  • обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
  • мають явні друкарські недоліки;

Також за темою:

Поділитися новиною: