Гривня зростає. Чому курс гривні на “чорному ринку” стабілізувався та що буде далі
Чому ж відбулася стабілізація курсу гривні до долара? Чи очікувати подальшого росту? Пропонуємо ознайомитися з думками експертів
Станом на сьогодні долар на “чорному ринку” коштує 37.2 грн при курсі НБУ в 36.6 грн. Ще пів року тому курс перетинав позначку 42 грн/дол. Чому ж відбулася стабілізація курсу гривні до долара – пропонуємо ознайомитися з думками експертів.
Деталі зміцнення гривні
Наразі курс гривні до долара стабілізувався і розрив між офіційним та готівковим курсом гривні до долара скоротився менш як до 2%. Нагадаємо, у липні 2022 року перед переприв’язкою курсу розрив сягав 28.5%, а на піку готівкового курсу, коли 1 долар коштував понад 42 грн розрив сягав приблизно 16%.
Як повідомляє Національний банк України, за обсяги продажу іноземної валюти на ринку знизилися на 5,2 млн дол. Серед позитивних факторів, які вплинули на це НБУ виносить сезонний чинник, обмеженням непродуктивного відпливу капіталу, стабілізація курсових очікувань.
Стабілізація курсових очікувань
Пропозиція валюти значно перевищила попит, що і призвело до зміцнення.
Цьому сприяла монетарна політика НБУ, яка підвищила привабливість гривні та відмова від прямого фінансування дефіциту бюджету у 2023 році. Зокрема відбулося динамічне підвищення депозитних ставок, що стимулювало населення вкладати в національну валюту.
Як пояснив УП старший фінансовий аналітик ICU Тарас Котович українці активно купували гривні для подальшого розміщення їх під тримісячний депозит для спекуляції на різниці. Люди забирали валюту в касі банку, після цього продавали її по вигідному курсу та знову вкладали кошти на депозит. Проте наразі курс укріпився і це стало невигідним.
Як стверджує старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдар, вплинуло й свіже щомісячне опитування НБУ (Індекс очікувань ділової активності), яке показало ріст позитивних очікувань у бізнесу. В торгівлі 38% очікують збільшення товарообороту, лише 17% – зниження. В промисловості 32% очікують приросту замовлень, 18% – зменшення. Таким чином підприємці могли продавати валюту для поповнення оборотного капіталу. Тіньова частина бізнесу ж робить це на готівковому ринку.
Окрім цього, з минулого року Національний банк не друкував нові гривні для покриття дефіцитів.
Обмеження непродуктивного відпливу капіталу
Обмеження непродуктивного відпливу капіталу зокрема відбулося через урегулювання діяльності у сфері грального бізнесу. Держава виявила схеми, які допомагали уникати оподаткування букмекерами, банками, супермаркетами та АЗС. Наприклад, міскодінг – проведення банківських операцій під іншими кодами. Користувачі поповнюють внутрішні рахунки на гральних сайтах, але ці платежі надходять у банк із кодом купівлі квітів чи фільмів. Ці кошти йшли в обхід податків на зарплатню котромусь з працівників задіяних супермаркетів чи АЗС.
Таким чином ці кошти не підпадали під оподаткування і менше коштів надходило у бюджет. Готівка виводилася з України через «чорне» зерно, яке вивозиться за кордон. Виручені від продажу зерна за кордоном гроші отримували власники гральних компаній. Детальніше можна ознайомитися тут.
Після урегулювання кількість сплачених податків гральним бізнесом за березень сягнула 423,5 млн грн. Це у два рази більше ніж за весь 2021 рік та 60% від всього, що надійшло за 2022-ий рік.
Сезонний чинник
Сезонний чинник пов’язаний з весняною посівною. Аграрії потребували гривневої готівки, тому активно використовували свої валютні резерви. Фермери терміново продавали за поточним курсом.
“Є велика відмінність між людиною, яка управляє заощадженнями та може місяцями вичікувати кращої можливості переходу з однієї валюти в іншу, і фермером, якому через тиждень-два конче потрібно засівати поля”, – пояснює начальник Аналітичного відділу Sense Bank Олексій Блінов.
Чи зростатиме гривня далі?
Тарас Котович не очікує значних коливань курсу валют, навіть після закінчення посівної. Міжнародні резерви тримаються на стабільно високому рівні та закінчення посівної не має вплинути на них.
На думку Олексія Блінова курс гривні до долара досяг свого мінімуму.
“Подальше укріплення гривні вкрай малоймовірне – фіксований курс продажу іноземної валюти на міжбанківському ринку в рамках інтервенцій НБУ (36,93 грн за долар) є потужною лінією опори”, – стверджує Олексій Блінов.
Також він прогнозує, що невдовзі долар здорожчає через відновлення довоєнної системи оподаткування пального. Воно відбудеться 1 липня. На його думку, вже у травні гривня послабиться через підвищення попиту на іноземну валюту, внаслідок імпорту пального в Україну «за старими цінами»
Comments are closed.