fbpx
КОШТ

Мінекономіки: мобілізація, еміграція та дефіцит електрики призведуть до росту цін

Зменшений споживчий попит на фоні більшого відновлення пропозиції товарів і послуг стримало зростання цін в попередній рік, але наслідки війни спровокують значніше зростання цін надалі. Про це йдеться в огляді Міністерства економіки України.

Інфляція в Україні у січні-травні 2024 року сповільнилася до 2%, що є найнижчим показником за останні роки. Однак, існують ризики зростання цін у найближчому майбутньому.

“Поточна “млявість” цін стала відображенням змін у структурі економіки під час війни – пригнічений споживчий попит не покривав поступове відновлення внутрішньої пропозиції, у тому числі коштом високого врожаю 2023 року та імпорту, що й забезпечило насиченість ринку за умови збереження обмежених можливостей експорту”, – йдеться в огляді.

Водночас тимчасовий профіцит пропозиції лише частково стримує інфляцію, відповідно в ті чи інші місяці можуть переважати за своїм впливом інші чинники продовольчого ринку (зокрема сезонність), які й надалі визначали загальний рівень цінового зростання.

Крім того, усе сильніше відчувається тиск з боку витратних чинників, зокрема через: вимушену затратну адаптацію бізнесу до роботи в умовах обмеженого електропостачання; подорожчання логістики; підвищення закупівельних цін на сировину; вищі витрати на утримання персоналу, у тому числі на забезпечення безпеки праці тощо.

Усе це в підсумку відобразилося як на прискореному зростанні цін на товари, так і на подорожчанні послуг.

Як наслідок, в найближчій перспективі переважатиме вплив чинників, що мають інфляційний характер – внутрішні ціни й далі залежатимуть від світового тренду, потреби в подальшій відбудові значної частини інфраструктурних та енергетичних об’єктів, необхідності перебудові виробничих процесів.

Крім того, стимулюватиме зростання цін невизначеність щодо подальшого перебігу війни та ймовірне поглиблення дефіциту робочої сили. На дефіцит, перш за все, впливає посилання мобілізації та виїзд значної частини громадян за кордон.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Також за темою:

Поділитися новиною: