Єдиної правильної відповіді на запитання “який час – літній чи зимовий – для України краще?” немає. Кожен має свої плюси та мінуси.
Зимовий час є стандартним поясним часом для центральної частини України. Однак, у разі повного переходу на зимовий час, влітку доведеться йти на роботу майже під час зеніту сонця (теперішня 10 година стане 9-ю), а світанок у східних регіонах розпочинатиметься близько 3 години ночі. Крім того, сусідні країни, які залишаться на літньому часі, матимуть інший час. Наприклад, якщо в Україні буде 12 година дня, то в Молдові та Румунії буде вже 13 година.
Літній час є більш зручним для більшості Європи – майже всі країни ЄС обирають літній час як більш зручний для себе. Тоді як Росія з 2014 року відмовилась від літнього часу та живе за зимовим. Крім того, він дозволяє заощаджувати електроенергію завдяки довшому світловому дню, проте має негативний вплив на здоров’я людини.
Далі розглянемо найбільш поширені причини “за” та “проти” літнього і зимового часу.
Енергозаощадження
З погляду економії енергії краще справді жити за літнім часом. Оскільки довший світловий день зумовлює менше використання освітлення та/або інших приладів через. Зокрема через банальне більше перебування на вулиці.
Здоров’я
Багато людей скаржаться на порушення біоритму, труднощі зі сном, роздратування та зниження концентрації через переведення годинника.
Певні дослідження підтверджують, що кілька днів після переведення годинників можуть бути стресовими для організму і потрібно звикнути. Деякі ж наукові дослідження навпаки не можуть однозначно довести зв’язок між поганим самопочуттям та переведенням годинників.
Водночас після коротшання світлового дня та через погодні умови люди зазвичай більше часу проводять в приміщенні та отримують менше світла. Це може призвести до погіршення настрою, втомлюваності, болю в м’язах та порушення сну. Тобто з цього погляду краще зимовий час.
Тварини
Противники переведення часу зазначають його негативний вплив на тварин. Наприклад, корови не розуміють, чому доярки приходять до них в інший час.
Однак нині сільське господарство має штучне освітлення та інші автоматизовані технології, які полегшують вплив переведення годинників на біоритм тварин. Тому різниці у літньому та зимовому часі для них немає.
Нагадаємо, переведення годинників із зимового на літній час скасували. Тобто восени відбудеться останній перехід на зимовий час (на годину назад), і надалі переведення на літній час не буде. Однак закон набере чинності лише після підпису президента, який також має право його ветувати.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: