Президент підписав законопроєкт про легалізацію медичного канабісу. Закон набув чинності 16 лютого 2024 року та буде введений в дію через 6 місяців. Далі розглянемо, які можливості відкриває закон медичного канабісу для пацієнтів та які бізнеси зможуть вирощувати канабіс і виробляти з нього ліки.
Загалом легалізація ліків на основі медичного канабісу стала можливою завдяки тому, що екстракт канабісу (канабідіол), який раніше маркувався як “особливо небезпечний наркотичний засіб, обіг якого заборонений”, відтепер переведений до категорії “наркотичних засобів з обмеженим обігом”.
Зазначимо, що новий закон не дає права на вільне вирощування конопель у будь-якій приватній теплиці чи в себе вдома, а лише дозволяє використовувати ці рослини у медичних та наукових цілях від ліцензованих постачальників. Крім того, розповсюдження марихуани для подальшого споживання заради розваги як і раніше вважатиметься злочином і буде розслідуватися поліцією. Відповідно й купівля будь-яких препаратів чи наркотичних речовин каратиметься згідно з чинним законодавством (нині Кримінальний кодекс передбачає за це позбавлення волі на строк 4-8 років.)
Очікується, що медичний канабіс допоможе онкопацієнтам, людям із розсіяним склерозом, епілепсією, пацієнтам, які отримують паліативну допомогу тощо. Форми медичного канабісу різноманітні: інгаляції, капсули, спреї, масла, екстракти та чай – все залежить від медичної потреби. Однак чи призначатимуть медичний канабіс для лікування людей із ПТСР, наразі невідомо.
Читай КОШТ у Telegram: про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Як отримати ліки на основі медичного канабісу
Нині відбувається підготовка різноманітних підзаконних актів, в яких буде деталізований механізм обігу та отримання медичного канабісу. Наприклад, Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) має затвердити протокол лікування хворих на епілепсію за допомогою медичного канабісу, а також перелік хвороб і станів, за яких пацієнту можуть призначати медикаменти на основі медичного канабісу.
Оскільки налагодження українського виробництва потребує значного часу, перші ліки з медичного канабісу виготовлятимуться з імпортної сировини. Орієнтовний час впровадження перших закупівель та продажу – 6 місяців. Таким чином вже за пів року пацієнти зможуть отримати рецептурні медикаменти з канабісу.
Відпуск лікарських засобів на основі медичних конопель стане можливий лише за призначенням лікаря відповідно до медичних показань та за рецептом (як це відбувається у разі призначення наркотичних та психотропних препаратів). Пацієнти зможуть перевозити й зберігати такі ліки у кількості, визначеній одним рецептом.
Важливо: ліки на основі медичного канабісу випускатимуть винятково за електронним рецептом. Навіть, якщо лікар випише паперовий рецепт на такі медикаменти, – жодна аптека не прийме його.
Для контролю обігу ліків дані про електронні рецепти реєструватимуть в електронну систему охорони здоров’я (передбачається, що їх вноситимуть в чинну систему eHealth). Для детального ознайомлення з дією та процесом отримання е-рецепта на ліки прочитайте статтю за посиланням.
Перевірити, чи видається конкретний препарат тільки за рецептом, можна на сайтах Державного реєстру лікарських засобів або, наприклад, комерційний сайт TABLETKI.UA: необхідно просто ввести його назву в поле пошуку.
Де можна буде купити ліки на основі канабісу
Відпуском таких препаратів займатимуться лише аптеки, які отримають ліцензію на здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів (речовини, на основі яких відбувається створення наркотиків). Додатково у них має бути ліцензія на право провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів.
На підставі цих ліцензій, аптека зможе придбати рослинну субстанцію канабісу та здійснювати виробництво з неї лікарського засобу у лікарській формі, яка затверджується МОЗ.
Хто зможе вирощувати та продавати ліки на основі канабісу
Згідно із законопроєктом будь-яка діяльність з медичним канабісом (виробництво, зберігання, перевезення, придбання, реалізація, ввезення/вивезення, використання, знищення) дозволена лише юридичним особам, які мають відповідну ліцензію.
Наприклад, закон дозволятиме культивувати (вирощувати) медичні коноплі в Україні лише з суворим дотриманням вимог. Воно має відбуватися тільки в умовах закритого ґрунту (наприклад, теплиці), із цілодобовим відеоспостереженням і наданням безоплатного цілодобового доступу до нього Нацполіції.
На першому етапі ліки з медичних конопель виготовлятимуться з імпортної сировини, адже запуск власного виробництва потребує часу. Для цього фармацевтичному бізнесу потрібно отримати ліцензію на імпорт сировини, а також супутні ліцензії (перевезення, зберігання, продаж тощо) та зареєструвати таку ввезену рослинну субстанцію канабісу (активний фармацевтичний інгредієнт) у Державному реєстрі лікарських засобів. Після цього з неї можна буде виробляти ліки.
Кожна рослина, продукт перероблення, фасована продукція та пакування ліків на основі канабісу матиме унікальне електронне кодування. Цей код вноситимуть до спеціально створеної єдиної інформаційної бази.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: