Розповідаємо хто може отримати безкоштовні або за мінімальну доплату медикаменти за державною програмою “Доступні ліки”, які препарати зазначені у розширеному національному переліку та як скористатися допомогою.
Хто має право на безоплатні ліки
Усі задекларовані пацієнти, які живуть з одним із нижчеперелічених захворювань, автоматично отримують право на одержання безоплатних медикаментів за програмою “Доступні ліки”. Варто лише підписати декларацію з будь-яким доступним сімейним лікарем або лікаркою, незалежно від місця вашої реєстрації (прописки). Саме ці лікарі виписуватимуть вам рецепти на лікарські препарати або направлення до спеціалістів.
Для того, щоб скористатися програмою, у вас має бути діагностовано:
- Серцево-судинну хворобу;
- Інсульт або інфаркт;
- Цукровий/нецукровий діабет I або II типу;
- Бронхіальну астму або іншу хворобу нижніх дихальних шляхів;
- Розлади психіки або поведінки;
- Епілепсію;
- Хворобу Паркінсона.
Важливо: якщо ви під час війни вимушено покинули свій дім та переїхали до іншого міста чи населеного пункту, можете отримати рецепт у найближчому медичному закладі. Укладати нову декларацію у такому разі не потрібно.
Повний перелік препаратів програми “Доступні ліки”
Усі медикаменти, які можна безоплатно або з мінімальною доплатою отримати за допомогою програми “Доступні ліки” затверджені у Реєстрі лікарських засобів, який оновлюється двічі на рік.
Останній узгоджений варіант Реєстру ліків дивіться за цим покликанням.
У ньому зібрана інформація про препарат, як-от назва, діюча речовина, форма випуску, дозування, кількість в упаковці, та тип відшкодування (безкоштовний відпуск або вказана сума доплати).
Реєстр містить препарати, як вітчизняного, так і іноземного виробництва.
Програма охоплює лише монопрепарати, тобто, з однією діючою речовиною, і саме вона вказана у Реєстрі ліків та її ви бачитимете у рецепті лікаря. Тому в Реєстрі ліків можуть бути відсутні комбіновані (з кількома діючими речовинами) препарати, якими ви могли звикнути лікуватися. За програмою ви матимете можливість замість однієї дорогої таблетки приймати дві різних, але дешевших чи безкоштовних (така практика рекомендована ВООЗ).
Ви зможете отримати безкоштовно найдешевші препарати, які подали участь на програму. За дорожчі варто сплатити різницю між мінімальною ціною та ринковою. До прикладу, найдорожчий у переліку препарат, – швейцарський Пульмікорт (від бронхіальної астми), який на ринку вроздріб коштує 878 грн, а ви заплатите за нього 363 грн, адже решту покриває держава.
Процес отримання “Доступних ліків”
Медикаменти, затверджені за програмою, зокрема й інсулін, можна отримати в аптеках, які долучилися до програми, без будь-якої прив’язки до вашого місця проживання чи розташування медзакладу, в якому видали рецепт. До прикладу, якщо рецепт вам виписали в Києві, то ліки за ним зможете забрати і в Херсоні чи Ужгороді.
Часто на аптеках, які співпрацюють із програмою, клеять наліпки “Тут є Доступні ліки”, тож відшукати їх буде не складно. Втім, найкраще про найближчі аптечні заклади, де відпускають потрібні вам ліки, запитати безпосередньо у лікаря/лікарки, що видаватиме рецепт.
Також, допомогти знайти відповідну аптеку можуть оператори контакт-центру Національної служби здоров’я України (для цього зателефонуйте на номер 16 77).
До воєнного стану “Доступні ліки” можна було отримати лише за наявності електронного рецепту, однак нині аптеки приймають і паперові рецепти від лікарів, коли у тих немає технічної змоги виписати електронний. Тож, ви можете звернутися до аптечного закладу, як із е-рецептом, так і з паперовим.
Електронний рецепт на “Доступні ліки”
Електронний рецепт (е-рецепт) – цифровий аналог паперового.
Виписати е-рецепт можуть не лише сімейні лікарі, але й лікарі-спеціалісти.
Випадок | Лікар |
Серцево-судинні захворювання | Терапевт, педіатр або сімейний лікар |
Профілактика інфарктів та інсультів | Терапевт, педіатр або сімейний лікар |
Бронхіальна астма | Терапевт, педіатр або сімейний лікар |
Цукровий діабет ІІ типу | Терапевт, педіатр або сімейний лікар |
Розлади психіки та поведінки | Психіатр |
Епілепсія | Невролог або психіатр |
Нецукровий діабет | Ендокринолог або сімейний лікар, терапевт чи педіатр |
Хвороба Паркінсона | Невролог |
Для отримання е-рецепту маєте записатися на прийом до лікаря/лікарки, відповідно до вашої декларації.
Найголовніше – мати із собою той телефон, який вказували під час заповнення декларації, інакше доведеться змінювати його в системі. З цим допоможе лікар, який вас приймає, проте це займе додатковий час, і ви будете повторно звертатися до лікаря. Адже для зміни номера подаватимете запит до Національної служби здоров’я, який не обробиться службою миттєво.
Якщо ваш номер відповідає зазначеному в декларації, лікар випише вам е-рецепт або направить до спеціаліста, згідно з вашою хворобою.
Щойно лікар оформить рецепт у системі, на ваш номер прийде повідомлення з текстом: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ», яке й потрібне для отримання медикаментів.
В аптеці просто покажіть номер вашого електронного рецепту, а під час оплати потрібного препарату назвіть фармацевту код.
Правова допомога
Якщо у вас виникли будь-які додаткові запитання щодо отримання безкоштовних або за мінімальну доплату медикаментів за державною програмою “Доступні ліки”, зверніться за номером:
- 15 45 – Урядова гаряча лінія;
- 044 425 05 26 – контакт-центр Міністерства охорони здоров’я.
Читайте також: