USAID «Конкурентоспроможна економіка України» допомагає стартапам, ФОП, малим та середнім підприємствам (МСП) вийти на міжнародну торгівлю та закріпити своє положення на внутрішньому ринку України. За підтримки цієї грантової програми ваш бізнес буде залучений до закордонних та всеукраїнських торговельних місій та виставок, конференцій, конгресів та інших ділових заходів. Кошт зібрав для вас усі деталі реєстрації на КЕУ програму.
Хто може отримати. Гранти розраховані на неурядові організації, ФОПи, приватні підприємства, галузеві та бізнес-асоціації, стартапи, МСП.
Наразі USAID KEY зосередила увагу на таких сферах: інформаційні технології, інженерія, виробництво та послуги (зокрема, меблів і текстилю, зооіндустрії, виробництва іграшок, косметики, товарів для дому, харчової промисловості та електронного обладнання). Також високі шанси потрапити у грант креативним індустріям, як-от: фільммейкерам, стдіям звукозапису. виробництвам крафтової продукції. Тож, якщо ви працюєте або плануєте створити бізнес у вищевказаних галузях, – впевнено подавайте заявку на цей конкурс.
Розмір та умови гранту. Програма планує витратити близько одного млн дол. на 25 передбачених грантів. Тобто, на один проєкт буде виділено від 20 до 75 тис. дол, залежно від домовленостей із USAID КЕУ. До речі, отримати кошти можна як в українській гривні, так і в доларах.
Цікаво, що програма КЕУ швидше вибере переможцем той проєкт, який внесе свою частку для співфінансування (мінімум 30% від загального бюджету). За правилами ініціативи подаватися на участь без внеску можна, але шанси на перемогу в такому разі вкрай низькі. Таким чином, програма має на меті змотивувати грантоотримувача на успішну співпрацю.
Для участі в грантовій програмі, ви повинні відповідати таким вимогам:
- бути зареєстрованим приватним підприємцем (ПП) або неурядовою організацією без репутаційних ризиків;
- якщо ви ПП, то кількість ваших робітників має становити максимум 250 осіб, а річний обіг менше ніж 50 млн євро та/або 43 млн євро річного балансу;
- ви маєте представити для оцінювання фінансові, адміністративні та технічні політики й процедури, а також систему внутрішнього контролю, яка оберігає активи, захищає від шахрайства, марнотратства й зловживань тощо;
- надати номер Унікального ідентифікатора суб’єкта (UEI) на момент присудження гранту – це необхідно для отримання суми більшої за 25 тис дол. Втім, якщо у вас вже активований UIE, слід внести до його до заявки.
Цікавий момент, підприємець може подавати не одну, а дві заявки для своєї організації. Головне – детально прописати стратегію та опис власного плану бізнес-проєкту з урахуванням усіх сильних сторін підприємства.
Зі свого боку, USAID КЕУ наголошує, що працюватиме з переможцем гранту над розробленням плану маркування та брендування його підприємства. Усе це буде додано до грантової угоди.
Будьте готові, що організація не лише ретельно оцінить усі можливі ризики співпраці з вашим підприємством перед присудженням гранту, а й очікуватиме від вас самооцінювання власного підприємства за допомогою спеціальної форми, яку надасть під час безпосередніх перемовин.
Як отримати. Податися на програму можливо винятково через онлайн-портал керування заявками КЕУ – Submittable. Заявки, надіслані через електронну пошту, чи друковані копії не прийматимуться, а вас, найімовірніше, скерують на вищевказану платформу.
Відбір до конкурсу проходить у два етапи: на першому – анкети не розглядаються за детальними критеріями, а оцінюються та відбираються, зважаючи на можливість їхньої реалізації та на основі їхньої доречності пріоритетним сферами технічної допомоги програми USAID КЕУ. Для першого етапу, ви повинні надати документи з Додатку А та Додатку F.
До другого етапу проходять ті концепції, які були оцінені як найбільш перспективні. Необхідні форми, документація та інструкції для подання заявок на другий етап будуть надіслані безпосередньо тим заявникам, які успішно пройшли перший етап. Усю інформацію відправляють через платформу Submittable.
Шаблони форм можете вивчити тут. Вони складаються з 6 додатків (перші 3 ви будете заповнювати під час подання заявки):
- Додаток А – форма для грантової заявки.
- Додаток В – форма для бюджету конкурсної заявки.
- Додаток С – графік реалізації гранту.
- Додаток D – необхідні засвідчення:
- заява юридичної особи про відсутність заборгованості з податків або кримінальних проваджень проти неї;
- заява про заборону федеральної допомоги усім, хто потребує укладення внутрішніх договорів про конфіденційність.
- Додаток Е – обов’язкові Стандартні положення:
- для неурядових організацій, які отримують фіксовану винагороду, незалежно від того чи зареєстровані в США;
- для неурядових організацій, які не зареєстровані в США, та які отримують усі інші типи грантів.
- Додаток F – свідоцтво про держреєстрацію або витяг з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань.
Крім заповнення форм, заявники повинні запропонувати план, як втілити в життя наведений опис програми, а також представити свою технічну заявку та бюджет за допомогою форм у Додатках А-В.
USAID KEY надає всю технічну допомогу для переможців конкурсу, тож під час подання заявки ви можете розписати свої потреби в техдопомозі та тренінгах.
Працюючи над детальним бюджетом гранту, пам’ятайте, що міжнародна технічна допомога не потребує сплати ПДВ і власне програма КЕУ теж не є платником ПДВ, тож запропонований бюджет програмного фінансування пишіть без податків на додану вартість.
Строки подання. Дедлайн подання заявок для кінцевої третьої хвилі розгляду – 15 грудня 2022 року, усі анкети, які надійшли із запізненням, розглядатися не будуть, незалежно від причин прострочення терміну.
Загалом програма планує продовжувати грантову основу до 24 липня 2023 року або до того моменту, поки не вичерпаються грантові кошти.
Якщо у вас виникли додаткові запитання, не зазначені в описі програми, надішліть своє повідомлення на пошту ініціативи [email protected] із зазначенням “RFA-2022-032” у темі листа та чекайте на офіційну відповідь протягом п’яти робочих днів.
Читайте також: