fbpx
КОШТ

Державні гранти від єРобота: хто може отримати та як це зробити

Під час повномасштабної війни уряд вирішив підтримати малий та середній бізнес, виділивши близько 16 млрд грн для надання грантів на створення або розвиток власного бізнесу в межах проєкту єРобота. Ми пропонуємо вам детальний опис кожної актуальної, станом на листопад-грудень 2022 року, програми та покрокову інструкцію для подачі заявок.

Загалом Кабмін готовий профінансувати три програми: 

  1. Своя справа – мікрогрант у розмірі від 50 тис. до 250 тис. грн на запуск нового бізнесу, як-от: пошив одягу і взуття, хімчистка, сервісний чи ремонтний центр, СТО, пекарня, друкарня, кав’ярня тощо. Участь може взяти будь-хто за наявності детального бізнес-плану.
  2. Свій сад – грант на суму до 400 тис. грн на 1 гектар насаджень. Максимальна кількість гектарів, які можна зареєструвати – 25. Програма розрахована на людей, які прагнуть висадити та/або облаштувати комерційний сад, ягідник чи виноградник. 
  3. Своя теплиця – схожа на попередню, з відмінністю, що в теплиці можна вирощувати не лише ягоди, але й овочі. Та й розмір гранту дещо вищий: від 5 до 7 млн грн.
єРобота: Грант на власну справу, сад, теплицю
Державні гранти за програмою єРобота

Грант на свою справу

Хто може отримати. Учасником програми може стати насправді будь-яка людина, яка має бізнес-план, втім, важливо, щоб вона не працювала на інших підприємствах та не вела сторонній бізнес. 

Тобто, кожен, хто цілеспрямовано хоче відкрити власну справу може претендувати на виплату допомоги від держави. Головне, щоб підприємство було зареєстроване або перенесене на підконтрольну територію України, де не проводяться бойові дії. 

Розмір гранту. Величина суми залежить від кількості створених робочих місць/прийняття працівників або залучення до роботи сімейного фермерського господарства (ФГ)  додаткових членів.

  • Від 50 до 150 тис. грн – створивши мінімум одне робоче місце або залучивши додаткового члена сімейного ФГ.
  • До 250 тис. грн – створивши мінімум два робочі місця або нових членів ФГ. 

Умови гранту. Обов’язкова діяльність вашого бізнесу та сплата податків впродовж щонайменше 3 років із моменту отримання грошової виплати від Мінекономіки. Якщо цієї умови буде не дотримано – ви фактично порушите умови договору з державою. 

Переможець одноразово отримає грант, але не готівкою, а на окремий банківський рахунок. Завдяки цьому можна буде купити обладнання, сировину, матеріали, закупити інструменти та частково оплатити оренду безпосередньо з рахунку. 

Витратити кошти за нецільовим, тобто не на власний бізнес-план, призначенням не вийде, оскільки банк (за умовами – АТ “Ощадбанк”) буде контролювати відповідність платежів затвердженому бізнес-плану. Використати отримані гроші підприємець повинен протягом 6 місяців відтоді, як отримав.

Якщо суми виявиться недостатньо, переможець конкурсу зможе отримати спрощений кредит у тому ж Ощадбанку за програмою “5-7-9” у розмірі до 2,5 млн грн. Ці гроші уряд закликає витратити на будівництво чи реконструкцію приміщень, придбання додаткового обладнання та/або фінансування оборотного капіталу. 

Крім використання коштів, також протягом пів року з дати отримання гранту, переможець повинен створити обов’язкові робочі місця щонайменше на 2 роки (для 50-150 тис. – одне робоче місце, для 250 тис. грн – мінімум два). Якщо цього пункту буде не дотримано підприємець зобов’язаний повернути різницю між використаними коштами, сплаченими податками та зборами.

Як отримати. У кожної з програм є два можливі шляхи реєстрації: онлайн та офлайн.

Отримати послугу онлайн можна через портал Дія: наразі подати заявку можливо лише через вебсторінку сервісу, тож для початку необхідно авторизуватися там. Для верифікації ви можете підтвердити свою особу через BankId або обравши один із трьох інших способів (Дія.Підпис, файловий або апаратний ключ). Якщо у вас уже є особистий кабінет – переходьте відразу до лінку “подати заявку”.

Наступним кроком для подачі заявки буде заповнення невеликої анкети (серед питань: поточне місце проживання, особисті дані, місце провадження діяльності, дані про членів сім’ї, рахунки в банках, активи, використання гранту).

Особливу увагу слід звернути на пункт “використання гранту”, де вам необхідно ретельно розписати свій бізнес-план, відповідаючи на запитання:

  1. Про суму запиту.
  2. Кількість працівників, яких ви плануєте найняти.
  3. Номер КВЕДУ (класифікаційні види економічної діяльності).
  4. Щомісячної планової виручки.
  5. Відсоток очікуваної рентабельності.
  6. Участь власними коштами (обов’язкова умова гранту).
  7. Збитки, яких зазнали у зв’язку із веденням бойових дій.
  8. Вплив від отриманої допомоги на свій бізнес. 
  9. Як ви плануєте використати грант.
  10. Документ вашого бізнес-плану у форматі Excel (приклад та необхідну форму Дія надає).
бізнес-план
Скриншот частини шаблону презентації бізнес-плану

Після заповнення заявки всім учасникам залишиться лише отримати відповідь від Державної служби зайнятості. У разі схвалення вашого бізнес-проєкту, маєте відкрити рахунок у банку протягом 15 робочих днів із дня отримання рішення. А потім чекати зарахування коштів. Згідно із Постановою про надання грантів бізнесу це не повинно перевищувати 10 робочих днів. Фінал – виконання умов гранту й гарантована допомога держави.

Важливо: якщо ви не маєте змоги зареєструватися віддалено, за умовами проєкту можна подати заявку у будь-якому відділенні Ощадбанку, де вам також проведуть детальну консультацію та нададуть допомогу під час заповнення анкети. 

Найближчі до вас відділення можете переглянути за цим покликанням.  

Строки подання заявок. Як і в кожному конкурсі, у державних грантів є терміни подачі бізнес-планів на розгляд. Оскільки програма запустилася у листопаді й орієнтована лише на пів року, наступна можлива дата для реєстрації на державний грант Своя справа – останній цьогорічний 12 етап. Втім, якщо уряд профінансує держконкурс і на наступний рік, ми обов’язково поінформуємо про подальші відкриті дати.

Етап конкурсуПочаток прийому заявКінцевий строк подання заявГраничний строк опрацювання заявГранична сума мікрогрантів, млн грн
12.28.11.202212.12.202226.12.2022480
Таблиця крайніх етапів конкурсу Своя справа

Грант на вирощування саду

Хто може отримати. Подати заявку на цю програму можуть українці, які мають власну землю або землю в користуванні щонайменше на 7 років. Незалежно від того чи ви юридична особа, чи ФОП, якщо ваша діяльність стосується аграрної сфери (наприклад, вирощування сільгосп культур), – ви маєте право взяти участь у гранті. 

Розмір гранту. Розмір виплати переможцям становить від 140 тис. до 400 тис. грн за один гектар. Учасники можуть заявити щонайбільше 25 гектарів.

Коштом гранту можна профінансувати лише 70% власного проєкту, решту (30%) учасник зобов’язаний докласти самостійно. Є можливість вибрати співфінансування 50/50%. 

У програмі передбачені й обмеження максимальної суми гранту. Залежить це від культур, які ви плануєте висаджувати у своєму проєкті. Нижче поданий список відповідної стелі виплат.

Культури та граничні виплати на Свій сад
Перелік культур та граничних для них виплат 

Умови гранту. Головна умова – створення від 3-6 постійних та від 50 сезонних нових робочих місць. Кількість офіційно працевлаштованих осіб корелюється залежно від культури та площі насаджень. 

До прикладу, якщо ви займаєтесь висаджуванням груш, мінімальне число сезонних робітників буде від 250 осіб, втім, якщо ваш бізнес орієнтований на вирощування та збирання ягід (чорниця, лохина, ліщина тощо), то чисельність сезонних працівників за умовами гранту може перевищувати 2500 осіб. 

Повний список кількості обов’язкових робітників можете переглянути тут.

У програмі є чітко встановлений термін діяльності підприємця. Для того, щоб уникнути будь-яких юридичних проблем, ваш бізнес повинен існувати та сплачувати податки в бюджет протягом п’яти років із дати отримання гранту.  Після того, як переможець матиме кошти, він повинен втілити свій бізнес-проєкт у життя протягом наступного року. 

Як і за умов програми Своя справа, виплата гранту переможцям конкурсу буде одноразовою та через уповноважений банк на окремий банківський рахунок (див. Своя справа. п. Умови гранту). Але є цікавий момент: банк зарахує гроші на відповідний рахунок лише після того, як підприємець внесе власну суму відповідно до розміру співфінансування (70/30% або 50/50%). 

Як отримати. Подати заяву може тільки ФОП або юридична особа. Для початку реєстрації потрібно буде використати ключ ФОП або керівника юридичної особи. 

Процес заповнення заявки на Свій сад через Дію майже не відрізняється від оформлення на попередню програму (див. Своя справа п. Як отримати). Однак замість бізнес-плану учасник конкурсу має додати скановану копію проєкту висадки насаджень з особистим підписом. Заявки без цього документу навіть не будуть розглядатися. Який на вигляд план проєкту дивіться тут.

Далі Ощадбанк протягом п’яти робочих днів перевірить вашу заявку та подасть її до Мінагрополітики. Потім – лише очікувати відповідь у Дії. У разі схвальної – отримаєте ще й електронний лист від Мінекономіки. Прийняте рішення оформлюється наказом. За Постановою про надання грантів бізнесу ви знатимете про рішення не пізніше 10 робочих днів. 

Важливо: якщо ви не маєте змоги зареєструватися віддалено, за умовами проєкту можна подати заявку у будь-якому відділенні Ощадбанку, де вам також проведуть детальну консультацію та нададуть допомогу під час заповнення анкети.

Найближчі до вас відділення можете переглянути за цим покликанням.  

Строки подання заявок. Жорстких обмежень у строках подання заявок на грант Свій сад немає. Опрацювання всіх планів та анкет проходить упродовж 15 робочих днів.

Грант на створення теплиці

Хто може отримати. За наявності власної або орендованої строком на 7 років землі, та відкритого ФОПу чи юридичної особи, ви можете подавати заявку на участь у гранті для подальшого вирощування сільгосп культур. Загалом ця програма розрахована на приватних підприємців, аграрні компанії та фермерські господарства.

Розмір гранту. Як і для програми Свій сад, у проєкти будівництва модульної теплиці держава готова вкладати не більше 70% вартості проєкту, 30% має сплатити переможець конкурсу (на перші 1000 заявок, далі – 50/50%). Тобто, грант передбачає співфінансування. 

для перших 1000 заявокдля всіх наступних заявок
розмір грантуне більше 7 млн грнне більше 5 млн грн
за рахунок коштів грантуне більше 70%не більше 50%
за рахунок власних чи кредитних коштів Отримувачане більше 30 %не більше 50%
Таблиця розміру виплат гранту Своя теплиця

Підприємець може отримати грант винятково для будівництва однієї модульної теплиці, розміром від 0,4 гектара до 2,4 гектара, усе відповідно до представленого проєкту та створених робочих місць:

  • 0,4 – 0,6 гектара – 2  млн грн;
  • 0,8 – 1,2 гектара – 3,5 млн грн;
  • 1,6 – 2,4 гектара – 7 млн грн.

Умови гранту. Обов’язковими вимогами до отримувачів гранту є вчасна сплата податків від бізнес-діяльності впродовж щонайменше 3 років після завершення будівництва теплиці та офіційне працевлаштування не менше 40 осіб (щонайменше 4 постійних та 10 сезонних робітників на один гектар). Сезонні робітники мають працювати не менше 8 місяців на рік. 

У разі невиконання цих умов підприємцю доведеться повернути банку різницю між використаними коштами, сплаченими податками та зборами до державного бюджету. 

Гроші з конкурсу виділяються лише за наявності або оренди землі, проте витратити їх переможець конкурсу може на закупівлю обладнання та посівного  матеріалу, системи поливу, створення тепличного комплексу тощо. Використати кошти необхідно протягом року з дати отримання виплати.

Аналогічно програмі Свій сад, грант на відповідний рахунок надійде винятково після того, як підприємець сплатить особисту частину коштів відповідно до розміру співфінансування (70/30% або 50/50%). Зробити це можна за допомогою власних чи кредитних грошей. 

Як отримувати. Для отримання гранту ФОП або юридична особа має подати заявку. Для початку реєстрації потрібно буде використати ключ ФОП або керівника юридичної особи. 

Спосіб реєстрації заявки онлайн однаковий із двома попередніми програмами: заходите на портал Дія, клікаєте на кнопку “подати заявку” та відповідаєте на стандартні запитання про особисті дані, поточні банківські рахунки та активи, кадастровий номер земельних ділянок тощо).

Особливістю реєстрування на цей грант є представлення типового проєкту модульної теплиці. До вашої заяви в Дії маєте додати підписану скановану копію будівництва модульної теплиці з детальним кошторисом. 

Приклад затвердженого Мінагрополітики проєкту теплиці можете переглянути тут

Протягом п’яти робочих днів банк подасть вже перевірену заявку до Мінагрополітики. Якщо будуть знайдені порушення в заповнених анкеті чи проєкті, вас повідомлять впродовж наступних п’яти робочих днів.  Саме рішення про надання гранту формуватиметься протягом 10 робочих днів. Ви зможете отримати його в особистому кабінеті в Дії. 

Після схвальної відповіді надалі маєте відкрити спеціальний рахунок в Ощадбанку (не пізніше п’яти робочих днів після отримання позитивного рішення на вашу теплицю). А потім лише внести свою частку співфінансування. І все – після цього банк надішле запит до Мінекономіки та перерахує кошти на створений рахунок щойно буде затверджена заявка на розподіл.

Важливо: якщо ви не маєте змоги зареєструватися віддалено, за умовами проєкту можна подати заявку у будь-якому відділенні Ощадбанку, де вам також проведуть детальну консультацію та нададуть допомогу під час заповнення анкети.

Найближчі до вас відділення можете переглянути за цим покликанням.  

Строки подання заявок. Жорстких обмежень у строках подання заявок на грант Свій сад немає. Опрацювання всіх проєктів теплиць та персональних анкет проходить упродовж 15 робочих днів.

Якщо у вас з’явилися додаткові запитання щодо будь-якої програми, ви можете:

  • отримати консультацію менеджерів Ощадбанку у найближчому до вас відділенні;
  • зателефонувати на гарячу лінію Ощадбанку (пн-пт 8.00-20.00) 0443630103
  • зателефонувати безкоштовно на гарячу лінію Мінфіну 0800219800.

Читайте також:

Поділитися новиною: