fbpx
КОШТ

Гарантії на роботі для вагітних і працівниць з дітьми: ключові права

Вагітні та працівниці з дітьми до 14 років мають додаткові права, які їм зобов’язані забезпечувати роботодавці. Основні моменти нагадала Державна податкова служба.

Одними з найпоширеніших проблем, що виникають з цього приводу, є питання працевлаштування таких жінок та надання їм відпусток.

Працевлаштування

Роботодавець зобов’язаний прийняти на роботу вагітну жінку, жінку з дітьми до трьох років, одиноку матір з дітьми до 14 років або дітьми з інвалідністю, осіб, які виховують дітей без матері. Відмовити у працевлаштуванні можна лише з об’єктивної причини та пояснивши її у письмовій формі.

Вагітні жінки та одинокі матері з дітьми до 14 років або дітьми з інвалідністю мають право починати роботу без випробувального терміну.

Звільнення

З власної ініціативи роботодавець не може звільнити таких жінок.

У разі ліквідації підприємства або закінчення трудового договору роботодавець повинен працевлаштувати таких співробітниць.

Ця вимога також поширюється і на осіб, які виховують малолітніх дітей без матері.

Умови праці

Роботодавець не повинен давати нічну, понаднормову роботу, роботу у вихідні дні та відрядження вагітним жінкам, жінкам з дітьми від 3 до 14 років або дітьми з інвалідністю.

На прохання вагітної жінки, жінки з дітьми від 3 до 14 років або дітьми з інвалідністю, жінки, яка доглядає за хворим членом сім’ї роботодавець повинен організувати неповний робочий день чи тиждень.

Матері, які мають дітей до півтора року, мають право на додаткові перерви для годування дитини — по 30 хвилин що три години, 60 хвилин — якщо дітей двоє і більше).

Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Путівки, відпустки та матеріальна допомога

У разі необхідності роботодавець має надати вагітним жінкам і жінкам із дітьми до 14 років або дітьми з інвалідністю путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безплатно або на пільгових умовах, а також надати їм матеріальну допомогу.

Відпустки, які надаються вагітним жінкам і працівникам із дітьми:

— оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (70 календарних днів до пологів та 56 після пологів, за бажанням та відсутністю протипоказань частина відпустки тривалістю 70 днів може бути перенесена на післяпологовий період ;

— одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини (14 календарних днів);

— відпустка для догляду за дитиною (до досягнення 3-річного віку);

— відпустка працівникам, які всиновили дитину (56 календарних днів, 70 – при всиновлені двох і більше дітей);

— додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Для отримання відпустки потрібно надати роботодавцю копію свідоцтва про народження дитини, копію рішення суду про усиновлення дитини або копію пенсійного посвідчення.

Що робити, якщо роботодавець порушує трудові й соціальні гарантії

Працівник має право звернутися до суду.

Наприклад, якщо роботодавець відмовляється повернути співробітника на роботу після відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то заяву розглядають безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах.

До заяви потрібно прикріпити копію наказу про звільнення.


Читайте також:

Поділитися новиною: