fbpx
КОШТ

Фондові ринки та крипта падають і довкола згадають кризу 2008 року. Що відбувається?

Внаслідок падіння акцій на японській біржі індекс Nikkei 225 обвалився майже на 13%, що стало найбільшим одноденним падінням в його історії. Це спричинило ефект доміно і далі посипались інші азійські ринки, криптовалюти та, зрештою, американські біржі. Тож чому так падають ринки і які наслідки це матиме для України – далі в тексті.

Ситуація у Японії позначилася і на інших азійських ринках. Південнокорейський індекс Kospi впав на понад 4% на ранніх ранкових торгах, тоді як австралійський S&P/ASX 200 упав майже на 3%. Основний індекс фондового ринку Тайваню впав більш ніж на 6%.

Різниця в часті призводить до того, що американські біржі починають працювати вже після Азійських. Як реакція на події індекс S&P 500 упав на 2,8%, а Nasdaq – на 5,5%. Індекс “Magnificent Seven” (найбільші технологічні компанії) відкрився зі зниженням приблизно на 9%, що є найгіршим падінням за день з 2015 року.

Це все не могло оминути і ринок криптовалют: у понеділок ціна біткоїна впала більш ніж на 8%, до $54000, а ціна етеру, іншої криптовалюти, впала майже на 17%.

Індекс S&P 500 за останній місяць

Чому падають акцій на міжнародних фондових біржах

Причиною падіння став глобальний розпродаж акцій, який почався 2 серпня. Спровокувати його могли посилення військової напруженості на Близькому Сході та перспектива рецесії в США.

Побоювання рецесії на світових ринках було викликано тривожно слабким липневим звітом про зайнятість в США, який показав підвищення безробіття до трирічного максимуму в 4,3%. Це відбувається на тлі значного уповільнення найму на роботу і посилення побоювань щодо погіршення ситуації на ринку праці.

Це змусило аналітиків з Уолл-стріт прогнозувати збільшення ймовірності того, що Сполучені Штати, найбільша економіка світу, увійдуть в рецесію.

При цьому на своєму засіданні минулого тижня ФРС зберегла відсоткові ставки на колишньому рівні, проте реакція ринку після публікації даних із зайнятості вказує на те, що інвестори вважають, що центральний банк міг зробити помилку, не знизивши ставки. Зниження ставок сприяло б пожвавленню економіки.

Як падіння світових ринків вплине на Україну і курс гривні

Довготривале падіння на світових ринках може викликати падіння цін на традиційний український експорт – агро та металопродукцію. Як наслідок, експортери за ту ж тону вивезеної продукції будуть повертати в Україну менше валюти.

Це все може призвести до більших дисбалансів на валютному ринку країни та спричинити дефіцит іноземної валюти і, як наслідок, її подорожчання.

Нині Нацбанк незмінно виступає основним гравцем на міжбанківському валютному ринку і фактично вручну керує курсом, хоча це і називається політикою керованої гнучкості валютного курсу. Національний банк публічно заявляв, що суттєво обмежуватиме курсові коливання, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення. Водночас експерти пояснювали, що рівень цьогорічної девальвації не перевищить відсоткових ставок за депозитами, аби населення не втратило віру в національну валюту.

Станом на липень міжнародні резерви України становили 37,89 млрд доларів і цього більше ніж вдосталь для забезпечення базових нормативів і згладжування коливань. Тим паче надходить міжнародна допомога. Втім, за несприятливих факторів НБУ не зможе нескінченно продавати власну валюту із міжнародних резервів для її стримання. Та разом з цим, це лише перший день падіння на ринках і вірогідно спрогнозувати поведінку економіки найближчі місяці важко.

Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися


Також за темою:

Поділитися новиною: