У Києві електромобіль, заряджений удома, виявився найдешевшим способом пересування містом. Тоді як громадський транспорт поступово дорожчає. Про це свідчить дослідження організації ПроМобільність.
Парадокс цифр: скільки коштує поїздка на 8 км
За даними аналітиків, станом на червень 2026 року, вартість стандартної міської поїздки (8 км) кардинально відрізняється залежно від способу пересування:
- Електромобіль (зарядка вдома): ~6 грн
- Електромобіль (публічна зарядка): ~30 грн
- Громадський транспорт (після 15 липня): ~45 грн. Через відсутність єдиного квитка та середній міський коефіцієнт пересадок (1,5), пасажири змушені будуть платити в середньому 45 грн замість базових 30 грн за разовий квиток
- Бензинове авто: ~61 грн (лише витрати на пальне А-95 по 76 грн/л).
Чому поїздка електрокаром така дешева
Феноменальна дешевша вартість електромобіля – це результат прихованих державних та міських дотацій.
Річ у тому, що побутовий тариф на електроенергію (4,32 грн/кВт·год) суттєво нижчий за ринковий (понад 10 грн). Різницю покривають державні “Енергоатом” та “Укргідроенерго” – на 2026 рік на це закладено понад 260 млрд грн.
За кожну домашню зарядку електрокара держава доплачує близько 5,7 грн за кВт·год. Тобто за місяць водій платить 259 грн, а держбюджет доплачує за нього ще 340 грн.
Також переважна більшість водіїв у Києві паркується безкоштовно на вулицях та у дворах. Місто фактично дарує дефіцитний простір, що за найскромнішими тарифами спальних районів дорівнює пільзі у 300 грн/місяць, а в центрі – тисячам гривень.
“Нинішня модель є регресивною. Щоб скористатися “дешевою” поїздкою, потрібно мати дорогий електромобіль та приватну розетку. Тобто заможніші домогосподарства отримують приховану субсидію, тоді як статистично бідніший пасажир автобуса з 15 липня оплачуватиме поїздку за повним тарифом”, – зазначають автори дослідження.
Тобто транспортна політика столиці наразі дестимулює користування громадським транспортом. Місто робить приватне авто найдешевшим видом пересування, але водночас найдорожчим для міської інфраструктури, збільшуючи затори та змушуючи бюджет витрачати кошти на нові розв’язки замість розвитку якісного комунального транспорту.
Нагадаємо, після запланованого підвищення тарифів місячний проїзний на комунальний транспорт Києва (метро та наземний транспорт) може посісти 4-те місце за вартістю серед європейських столиць.
Читайте також