fbpx
КОШТ

Де готові платити більше за український хендмейд: поради топменеджера Укрпошти

Нині близько 85% українських відправлень за кордон через Укрпошту становить комерція. Тобто це товари, які людина продає через міжнародні маркетплейси по типу Amazon, Etsy, eBay або власний сайт. Решта посилок – особисті відправлення.

Відтак “Кошт” поспілкувався з Юлією Павленко, керівницею департаменту міжнародних операцій Укрпошти, та дізнався про особливості міжнародного ринку для українських підприємців та переваги національного оператора для них. Далі – найцікавіше з розмови.

Юлія Павленко, керівниця департаменту міжнародних операцій Укрпошти
Юлія Павленко, керівниця департаменту міжнародних операцій Укрпошти

Це друга частина розмови. Раніше ми спілкувались з Юлією щодо того, як саме зараз “Укрпошта” доставляє міжнародні посилки від США й до Океанії та чи планує власний авіапарк за прикладом Нової пошти. 

Від 200 грн до США: що пропонує “Укрпошта” підприємцям

Як пояснює Юлія, Укрпошта може пропонувати низькі тарифи завдяки використанню пасажирських авіаліній для доставки посилок. При цьому є декілька типів тарифів і підприємцям інколи вигідніше обрати економний варіант доставки, ніж орієнтуватися на компенсацію за втрачене відправлення. 


“В авіакомпаній залишається вільне місце на літаках і вони його віддають поштам за мінімальною ціною. Чому? Тому що це додатковий заробіток: літак все одно полетить і навіщо летіти пустому, якщо можна щось докласти?”, – розповідала Юлія Павленко в першій частині матеріалу.


Відтак, залежно від потреб бізнесу Укрпошта пропонує кілька варіантів тарифів на міжнародні відправлення. Серед них тарифи з максимальною страховкою до $5000, мінімальні страхові покриття чи взагалі без страхування і ціною від 250 гривень.  

Серед інших, Юлія вказує на іншу перевагу – відсутність об`ємної ваги й прив’язку тарифу лише до фізичної ваги. Для прикладу, при вазі великої картини 5 кг вартість її доставки будуть рахувати з огляду на цю вагу і не звертатимуть увагу на великий розмір. 

Це зручно для хендмейдерів, які виробляють габаритні вироби. Однак є обмеження: верхній габарит більшої сторони – півтора метра. Тому, наприклад, нерозкладні крісла-гойдалки Укрпошта не доставляє.

Ще одна важлива перевага – політика безплатних повернень:

“Буває так, що людина не приходить забрати посилку – з різних причин: хтось передумав чи переїхав, або, на жаль, хтось помер. У всіх експортерів є повернення, цей відсоток може становити 2-3%. Для одягу чи взуття цей показник ще вищий, бо це типовий аспект цього бізнесу. Але 90% таких повернень приходять назад в Україну безкоштовно. Тобто експортер не платить за повернення, і лише дуже великі габаритні посилки мають додатковий тариф за авіа пересилання”.

Сортувальний центр Укрпошти

Український хендмейд підкорює світ: у яких регіонах підприємці мають успіх

За статистикою Укрпошти 50% всього експорту йде саме в США. Великобританія, Канада, Німеччина та Ізраїль  завжди входять у ТОП-5 країн,  і радує, що така далека Австралія – в ТОП-10 країн, куди українські продавці найчастіше відправляють свої товари. 

Основний напрямок українського експорту – англомовні країни, оскільки зазвичай продавці володіють англійською. Також Юлія зазначає, що підприємці розуміють їх інструменти маркетингу:

“Щоб бути успішним продавцем, недостатньо просто виставити фотографію товару. Потрібно виділитися серед конкурентів і грамотно зробити рекламу. В англомовних країнах діють такі ж самі маркетингові інструменти, як і у нас: контекстна реклама, Google Shopping, таргетинг у Facebook та Instagram, ремаркетинг”.

Третя причина, чому туди йде трафік саме в ці регіони, – Україна не є китайським виробником і в українських продавців немає потужних масових виробництв:

“Ми виробляємо хендмейд. Це творча робота. Хендмейд коштує дорожче. Якщо американець хоче просту футболку, він купить її за два кліки в Temu. Але якщо він хоче круту унікальну футболку, він заплатить $30 і чекатиме два тижні. Це зовсім інший ринок.

Загалом на англомовних ринках є культура споживання хендмейда (навіть в Європі цей показник менший). І платформа, яка продає хендмейд – Etsy – американська. Вона робить круту рекламу саме на англомовну американську аудиторію”.

Окрім цього, безмитний ліміт у США – $800: тобто покупці не платять додаткових податків при купівлі українських товарів:

“Тобто якщо ви з Житомира продаєте в Техас, людина в Техасі не платить податків на вашу посилку, якщо  вартість товару до $800. Очевидно, що на фоні цього в них досить швидка митниця”.

Чому українці не продають товари у сусідню Польщу

Попри близькість та велику українську діаспору, українці не торгують в Польщу.

“Що українці можуть робити класно? Хендмейд. Поляки не споживають хендмейд у значних обсягах. А українці, які живуть в Польщі, не завжди мають гроші для купівлі українського хендмейду”.

Найбільше поляки купують на Allegro – найбільшому польському інтернет-аукціоні, який вимагає з продавців реєстрації в польській податковій. За словами Юлії, у 2022 році “Укрпошта” намагалася переконати Allegro дозволити українцям продавати без польської податкової реєстрації – але вони відмовилися.

Проте навіть якщо продавати в Польщу – є митний контроль. Якщо у США безмитний ліміт $800, то в Польщі – 0. Тобто будь-яка покупка з України одразу оподатковується – це невигідно.

Від моди до косметики: як українці завойовують неєвропейські ринки

Попри популярність англомовних ринків, українські товари також знаходять покупців в Азії. Найбільш активними напрямками є Японія, Сінгапур і Південна Корея, але навіть у Китаї дуже велика кількість українських продавців:

“Люди там часто не хочуть купувати китайське, вони шукають щось європейське. Нас позиціонують як європейських виробників”.

Одним із прикладів успішного виходу на азійський ринок стала історія двох українок, які почали шити одяг для собак. Спочатку вони продавали тільки на Etsy, але згодом їхні вироби почали замовляти гуртом з Китаю, Японії та Південної Кореї.

Bark & Go
Bark & Go

Таким самим успішним прикладом є українська косметика в Ізраїлі:

“Виявилося, що в Ізраїлі дуже люблять гель-лаки для нігтів. Його виробництво є в Україні. В аеропорту Кишинева нас питали, чому в кожній партії по 100 посилок з гель-лаками й куди ми його відправляємо. Тому що це взагалі потенційно небезпечний вантаж”.

Як Укрпошта допомагає малому бізнесу

Останній приклад зі спробою переконати Allegro не вимагати реєстрації в українських продавців демонструє, що Укрпошта не лише надає послугу доставки, але і всіляко сприяє розвитку цієї сфери. 

Один із напрямків – підтримка малого бізнесу і допомога українським підприємцям вийти на міжнародний ринок:

“Це наша соціальна місія – щоб малих виробників в Україні було більше. У 2019 році в Дубліні нам навіть дали своєрідний глобальний “поштовий Оскар” за підтримку малого бізнесу. На відміну від інших великих поштових компаній, які орієнтуються на масові відправлення з AliExpress, ми робимо ставку на розвиток малих експортерів”.

Замість витрачати кошти на рекламу, Укрпошта інвестує в навчання підприємців. Наприклад, має безоплатні вебінари для підтримки малого й середнього бізнесу у виході на міжнародні маркетплейси.

“Якщо людина не знає, що і як продавати за кордон, наша реклама їй не допоможе. Тому ми проводимо навчальні семінари, де розповідаємо, як вибрати платформу для продажу, як приймати оплату та як правильно оформлювати відправлення”.

Один із найуспішніших проєктів – співпраця з USAID та платформою Etsy:

“Ми відібрали 500 підприємців-початківців, навчали їх 2 місяці, допомагали з усіма питаннями. USAID надав їм $1000 на рекламу, Etsy – безкоштовні лістинги, а Укрпошта – знижки на доставку. Це дало поштовх їхньому бізнесу, і зараз вони вже самостійно розвиваються”.


Читайте також:

Поділитися новиною: