fbpx
КОШТ

Аптечка для подорожей за кордон: які ліки можна та заборонено перевозити

Для перетину кордону існують чіткі правила, які стосуються навіть перевезення необхідних ліків у своїй аптечці. В цьому матеріалі ви дізнаєтеся, як правильно скласти аптечку для поїздки, як уникнути проблем з нею за кордоном, і які ліки дозволено або заборонено ввозити до Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Молдови – країн, що межують з Україною.

Прочитайте, як правильно зібрати й перевозити аптечку, щоб уникнути проблем під час перетину наземного та повітряного кордону. Лінк на матеріал нижче.


Що взяти в аптечку для подорожей: базовий набір і додаткові ліки


Які ліки заборонено перевозити за кордон

Деякі препарати, які українці звикли вживати, можуть бути незаконними або недоступними в інших країнах. Не всі ліки, які звичні для нас, дозволені в інших державах. Деякі з них можуть бути незаконними, небезпечними або потребувати спеціального дозволу.

Зокрема, в Європейський союз забороняється ввезення ліків, які містять наркотичні або психотропні речовини. До таких ліків належать:

  • Ацеторфін;
  • Бронхоцин;
  • Бронхолітин;
  • Буфотенін;
  • Ефедрин;
  • Інсановін;
  • Каффетін;
  • Кетанов;
  • Кодтерпін;
  • Метокситоїн;
  • Нео Теофедрин;
  • Нурофен Плюс;
  • Седалгін;
  • Солутан;
  • Теофедрин-Н;
  • Терпінкод.

За митними правилами ЄС, можна перевозити до 20 таблеток кожного з цих препаратів із  пакованням, інструкцією, рецептом, печаткою та підписом лікаря.

Іншим прикладом є анальгін – засіб, який у деяких країнах продають тільки за рецептом, а в інших – заборонили через його побічні ефекти. 

Читай КОШТ  у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Крім того, варто бути обережними з медичними препаратами, які містять барбітурати (наприклад, валокордин, барбовал, корвалол тощо) – у країнах ЄС та багатьох інших вони заборонені. Втім, якщо вживання цих препаратів переривати не можна, на них обов’язково необхідно мати рецепт від лікаря з міжнародною назвою препарату (латинською) та терміном приймання, а такі ліки класти в загальний багаж, а не ручну поклажу

Крім вищезгаданих ліків, на кордоні можуть виникнути серйозні проблеми за наявності в багажі певних психотропних засобів. Перелік дивіться у таблиці нижче.

ЛітераНазви засобів
ААлілпродин, Алфентаніл, Альфамепродин, Альфаметадол, Альфапродин, Альфацетилметадол, Анілеридин, Ацетилдигідрокодеїн, Ацетилметадол
ББезитрамід, Бензетидин, Бетамепродин, Бетаметадол, Бетапродин, Бетацетилметадол, Бупренорфін
ГГідрокодон, Гідроксипетидин, Гідроморфінол, Гідроморфон
ДДекстроморамід, Декстропропоксифен, Дигідрокодеїн, Дигідроморфін, Дименоксадол (естоцин), Димепгептанол, Диметилтіамбутен, Дипіпанон, Дифеноксилат, Дифеноксин, Діампромід, Діетилтіамбутен, Діоксафетил бутират
ЕЕкгонін, Етилметилтіамбутен, Етилморфін, Етоксеридин, Етонітазен
ІІзометадон
ККлонітазен, Кодеїн, Кодоксим, Кокаїн
ЛЛевометорфан, Левоморамід, Леворфанол, Левофенацилморфан
ММетадон, Метадону проміжний продукт, Метазоцин, Метилдезорфін, Метилдигідроморфін, Метопон, Мірофін, Мораміду проміжний продукт, Морферидин, Морфін, Морфін метобромід, Морфін-N-оксид
ННікодикодин, Нікокодин, Нікоморфін, Норациметадол, Норкодеїн, Норлеворфанол, Норметадон, Норморфін, Норпіпанон
ООксикодон, Оксиморфон
ППентазоцин, Петидин, Петидину проміжний продукт A/В/C, Пімінодин, Піритрамід, Прогептазин, Проперидин, Пропірам
РРацеметорфан, Рацеморамід, Рацеморфан, Реміфентаніл
ССуфентаніл
ТТебаїн, Тебакон, Тилідин, Трамадол, Тримеперидин
ФФенадоксон, Феназоцин, Фенампромід, Феноморфан, Феноперидин, Фентаніл, Фолькодин, Фуретидин
Обмежені психотропні засоби

За наявності в багажі препаратів із певними психотропними речовинами можуть виникнути проблеми на кордоні. Детальна інформація наведена у таблиці нижче.

ЛітераНазви речовин
ААлобарбітал, Альпразолам, Амінорекс, Амобарбітал, Амфепрамон
ББарбітал, Бензфетамін, Бромазепам, Бротізолам, Буталбітал, Бутобарбітал 
ВВінілбітал
ГГалазепам, Галоксазолам 
ДДелоразепам, Діазепам
ЕЕстазолам, Етил лофлазепат, Етиламфетамін, Етинамат, Етхлорвінол
ЗЗолпідем
ККамазепам, Катин, Кетазолам, Клобазам, Клоксазолам, Клоназепам, Клоразепат, Клотіазепам
ЛЛефетамін, Лопразолам, Лоразепам, Лорметазепам
ММазиндол, Медазепам, Мезокарб, Мепробамат, Метилфенобарбітал, Метиприлон, Мефенорекс, Мідазолам
ННіметазепам, Нітразепам, Нордазепам
ООксазепам, Оксазолам
ППемолін, Пентобарбітал (етамінал натрію), Піназепам, Піпрадрол, Піровалерон, Празепам
ССекбутабарбітал
ТТемазепам, Тетразепам, Тофізопам, Тріазолам 
ФФеназепам, Фендиметразин, Фенкамфамін, Фенобарбітал, Фенпропорекс, Фентермін, Флудіазепам, Флунітразепам, Флуразепам 
ХХлордіазепоксид 
ЦЦиклобарбітал 
Обмежені психотропні речовини

На кордоні можуть бути проблеми через препарати з прекурсорами – речовинами для виробництва наркотиків та психотропних речовин  –  в багажі. Див. таблицю нижче.

ЛітераНазви речовин
ААльфа-фенілацетоацетамід, Альфа-фенілацетоацетонітрил, Альфа-фенілацетоацетат, Ангідрид оцтової кислоти, Антранілова кислота, Ацетон
ББензилфентаніл
ЕЕргометрин, Ерготамін, Ефедрин, Етиловий ефір
ЗЗолпідем
ІІзосафрол
ККалію перманганат
ЛЛізергінова кислота
ММетилетилкетон, Мефентермін, Метилефедрин
НН-ацетилантранілова кислота, Н-метилефедрин, Нітроетан
ООксазолам
ППемолін, Пентобарбітал, Псевдоефедрин, ПМК-гліцидат, ПМК-гліцидат (PMK-glycidate), Псевдоефедрин, Пиперональ, Пиперидин
ССафрол, Соляна кислота, Соляна кислота, Соляна кислота
ТТолуол, Тофизопам, Триазолам
ФФеназепам, Фендиметразин, Фенкамфамин, Фенобарбитал, Фенпропорекс, Фентермин, Флудиазепам, Флунитразепам, Флуразепам, Фенилацетон, Фенилпропаноламин, Фенилоцтова кислота, Фенилнитропропен
ХХлордиазепоксид
ЦЦиклобарбитал
Обмежені препарати з прекурсорами

Важливо: це лише деякі з понад 110 препаратів, які не можна перевозити через кордон України:

  • повний перелік заборонених препаратів – за цим лінком;
  • активні речовини у доступних в Україні лікарських засобах – за цим лінком.

Для отримання інформації про національні правила перевезення ліків, що містять підконтрольні речовини, можна звернутися до сайту International Narcotics Control Board. Організація оновлює сайт відповідно до офіційної інформації від країн про їхнє законодавство і містить правила перевезення ліків для майже кожної держави світу.

Законодавство держав про медикаменти може суттєво відрізнятися, тому необхідно завжди перевіряти на сайтах дипломатичних установ країни призначення (перелік дипустанов) актуальну інформацію про дозволені та заборонені речовини.

Які ліки можна перевозити за кордон

До всіх країн ЄС діють такі правила перевезення ліків: 

  • Можна ввозити ліки тільки для особистих потреб на суму не більше 430 євро на одну особу. 
  • Не можна ввозити ліки, які містять кодеїн або ефедрин (наприклад: Нурофен Плюс, Кетанов та Бронхолітин). 
  • Якщо лікар виписав ліки з кодеїном або ефедрином, можна ввозити до п’яти паковань по 20 таблеток кожного препарату. 
  • Має бути з собою оригінальне паковання, інструкція та рецепт із печаткою і підписом лікаря.

Це загальні правила для всіх країн ЄС. Нижче наведено додаткові деталі про перевезення ліків до країн, з якими Україна має кордон.

До Польщі. Дозволено ввозити ліки для особистого користування у кількості не більше п’яти паковань по 20 таблеток найменшого розміру, проте в разі необхідності більшої дози активної речовини (наприклад, 20 мг замість 10 мг), можна скористатися більшим пакованням. Ця норма застосовується до всіх форм ліків: 

  • твердих (таблеток, драже, капсул, гранул тощо); 
  • м’яких (мазей, кремів, гелів тощо); 
  • рідких (розчинів, настоянок, крапель тощо); 
  • газоподібних (аерозолів). 

Необхідно забезпечити безпечне транспортування ліків, щоб уникнути їх пошкодження або зміни властивостей (наприклад, розбиття ампул або розтоплення свічок).  

Для перевезення пігулок слабкої дії (наприклад: знеболювальні, таблетки проти закачування чи вітаміни) не потрібен рецепт. Для перевезення пігулок сильної дії (наприклад: транквілізатори, знеболювальні чи психотропні речовини) потрібен рецепт і попередня митна декларація в письмовій формі (тобто, документ про перевезення товари, їхню кількість, вартість, походження тощо). 

Якщо є рецепт на своє ім’я з печаткою лікаря або медичної установи, дозволяється мати спеціалізовані медичні препарати. Рецепт має бути продубльований англійською мовою з вказанням міжнародної назви препарату, дозуванням та схемою приймання ліків. Без відповідно оформленого рецепта під забороною майже всі седативні (до прикладу, корвалол, ново-пасит, гліцид і т. ін.) й ефедриновмісні препарати (ефедрин, бронхолітин, астмопент і т.ін.).

До Словаччини, Угорщини та Румунії. Ліки з низькою активністю (наприклад: знеболювальні, протиблювотні або вітаміни) можна перевозити без рецепта, а ліки з високою активністю (наприклад: седативні або психотропні) рецепта та попереднього декларування у письмовій формі.

Перевезення ліків, які містять кодеїн або ефедрин, заборонено, оскільки це незаконні речовини. До таких ліків відносяться деякі протикашльові засоби, наприклад, Синекод, а також інші препарати з цими речовинами: Кодтерпін, Кодеїну фосфат, Кодефемол тощо.

Якщо вживання препаратів із цими речовинами припиняти не можна, треба мати: копію медкартки, рецепт на ліки від лікаря, чек з аптеки (де купували ліки), довідку (з діагнозом, назвою і кількістю ліків, терміном прийому на час поїздки) з печаткою і підписами медиків.

До Молдови. Для перевезення пігулок не сильної дії (наприклад: знеболювальні, таблетки проти закачування чи вітаміни) не потрібен рецепт. Для перевезення пігулок сильної дії (наприклад: транквілізатори чи психотропні речовини) потрібен рецепт і попередня митна декларація (письмово). 

Якщо курс лікування не можна переривати, а ліки містять кодеїн та ефедрин (заборонені для ввезення речовини), то потрібно мати при собі: копію медкартки, рецепт на ліки від лікаря, чек з аптеки (де купували ліки), довідку (з діагнозом, препаратом та його кількістю, терміном приймання на момент поїздки) завірена печаткою медустанови з підписом лікаря і головлікаря.

Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву 

Як перевозити аптечку в аеропорті

Для безпечного перевезення аптечки в аеропорті потрібно дотримуватися наступних правил.

Обмеження на кількість та види ліків. Можна брати з собою ліки тільки для особистих потреб на суму не більше 430 євро на одну особу. Не можна ввозити ліки, які містять кодеїн або ефедрин (наприклад: Нурофен Плюс, Кетанов та Бронхолітин). Якщо лікар виписав ліки з кодеїном або ефедрином, можна мати до п’яти паковань по 20 таблеток кожного препарату. Варто мати з собою пакування, інструкцію і рецепт із печаткою і підписом лікаря. 

Обмеження на об’єм рідин. Усі рідини (зокрема, медикаменти) мають бути в місткостях максимум по 100 мл кожна (3,4 унції) і поміщатися в прозорий пакет із застібкою, що закривається, розміром до 20 x 20 см загальною місткістю до 1 л Ви. Якщо потрібно приймати ліки, обсяг яких перевищує 100 мл, або якщо це подорож із дитиною до двох років і хочеться мати із собою харчування для неї, то потрібно отримати довідку від лікаря або рецепт мові країни призначення або англійською. 

Контроль безпеки. Потрібно пред’явити свою аптечку для огляду на контролі безпеки й декларувати всі ліки, якщо це необхідно. Ліки необхідно підготувати для перевірки службою контролю безпеки аеропорту.

Відповідальність за порушення митного контролю

За порушення митного контролю за Митним кодексом можна отримати адміністративний штраф від 1700 грн. Ліки, які були перевезені незаконно, можуть конфіскувати за рішенням суду.

Також, за ховання від митного контролю препаратів з наркотичними або психотропними речовинами, як-от, морфін, кодеїн, трамадол або фенобарбітал, можна нести кримінальну відповідальність.


Читайте також:

Поділитися новиною: