Для будь-якої поїздки за кордон необхідно мати мінімальну аптечку, яка допоможе під час найбільш поширених проблем зі здоров’ям. У цьому матеріалі розповідаємо, як правильно укомплектувати аптечку, щоб не мати проблем під час перетину кордону, та як безпечно її перевезти.
Про те, як правильно перевозити медичні препарати через кордон до країн ЄС та які речовини заборонені для ввезення, читайте в нашому матеріалі “Аптечка для подорожей за кордон: які ліки можна та заборонено перевозити“
Як самостійно зібрати аптечку для подорожей
Основні групи препаратів, які варто взяти з собою, незалежно від типу подорожі, це:
- Перев’язувальний матеріал (бинти, пластирі, стерильні серветки);
- Антисептик (Хлоргексидин);
- Болезаспокійливі та жарознижувальні (Парацетамол, Нурофен);
- Засоби від розладів травлення (Смекта, Еспумізан);
- Засоби проти захитування в транспорті (Авіа-море);
- Серцево-судинні засоби (Аспірин, Валеріана);
- Засоби від укусів комах (Феністил гель);
- Сонцезахисні засоби (крем SPF-30);
- Краплі для очей (Супероптік, Офтагель);
- Контрацептиви (презервативи).
Якщо у вас є хронічні захворювання, наприклад, діабет або алергія, то не забудьте взяти ліки за профілем. Активні речовини всіх доступних в Україні ліків можна дізнатися за цим лінком.
Перелік медичних препаратів, заборонених для вивозу за кордон, див. в Законі України за цим лінком. Ці препарати можуть суперечити законам країни призначення, тому їх можуть вилучити або оштрафувати на суму від 1700 грн. Перевезення їх без документів загрожує штрафом або ув’язненням.
Втім, для того, щоб правильно скласти розширену аптечку для подорожей самостійно, необхідно враховувати кілька чинників (див. таблицю).
Тип відпочинку та регіон | Для різних видів активностей та клімату вам знадобляться різні ліки. Поїздка на море: засоби від опіків, отруєння, морської хвороби тощо. Також можна взяти препарати для профілактики гельмінтозів та iнших паразитарних iнфекцiй. Подорож у гори: засоби від головного болю, гастриту, алергії тощо. Також можна взяти препарати для профілактики гірської хвороби та судом. Подорож в екзотичні країни: засоби від тропічних інфекцій, дисбактеріозу, комах тощо. Також можна взяти препарати для профілактики малярії та iнших тропічних хвороб. |
Маршрут подорожі | Під час планування подорожі на автомобілі або на іншому транспорті варто перевірити наявність засобів для лікування ДТП у аптечці: засоби для зняття болю, зупинки кровотечі, дезінфекції ран, фіксації переломів і т. ін. Також можна взяти препарати для лікування опіків, отруєнь, алергічних реакцій, серцевих нападів тощо. Якщо ви плануєте подорожувати по різних кліматичних зонах, то варто мати засоби для адаптації до нових умов: вітаміни, імуномодулятори, пробіотики тощо. |
Тривалість подорожі | Для тривалих подорожей необхідна більш обширна аптечка. Наприклад, під час подорожі на кілька тижнів слід мати засоби для лікування гострих та хронічних захворювань. Варто враховувати можливість виникнення адаптаційних розладів, таких як джетлаг, стрес, недосипання тощо. Для цього можна взяти засоби для полегшення сну та покращення мозкової діяльності. |
Вік та стан здоров’я учасників поїздки | У разі хронічних недуг або схильності до певних захворювань, варто мати біля себе відповідні ліки. Головний біль або застуда: анальгетики, протизастудні препарати, льодяники для горла і т.ін. Серйозні захворювання (наприклад, діабет) або алергія: обов’язкові рецепти на ліки й медичне свідоцтво, інакше препарати конфіскують на митниці або ще й випишуть штраф за адміністративне порушення. |
Форма ліків | Для зручного користування ліками, найкраще вибирати таблетки або капсули. Вони не потребують гарячої води та посуду, як розчинні порошки. Пакування ліків має бути легким та компактним. Краще уникати шприців та скляних посудин, які можуть викликати підозру на контролі. Існують обмеження на об’єм ємностей для ліків (не більше 100 мілілітрів, попередньо запакувавши в прозорі герметичні пакети), особливо якщо це ручна поклажа. Рідину можна замінити гелем або маззю, які займають менше місця і не потребують спеціальних умов зберігання. |
Як перевозити аптечку через наземний або повітряний кордон
Для уникнення неприємних ситуацій на митниці та для безпечного перевезення аптечки через кордон варто дотримуватися наступних порад.
Зберігати препарати в оригінальному/заводському пакованні (не перекладати таблетки в інші контейнери для зменшення об’єму). Це допоможе уникнути підозри, що ви перевозите незаконні або підроблені речовини.
Перевірити чи немає протермінованих медикаментів. Адже, крім зрозумілої шкоди для здоров’я, такі препарати можуть викликати запитання від прикордонників.
Перевірити чи ліків не більше, ніж потрібно для особистого вживання (до 5 однотипних паковань). Якщо вам потрібно брати більше ліків, то мати при собою рецепт або довідку від лікаря, яка пояснює необхідну кількість та тривалість прийому.
Рідкі речовини – в ємностях не більше 100 мл кожна (для ручної поклажі). Це стосується не тільки ліків, а й будь-яких речовин у розчиненому або гелеподібному стані. Якщо вам потрібно мати із собою багато речовин такого типу, то краще їх покласти в багаж.
Якщо потрібно приймати ліки, обсяг яких перевищує 100 мл, або якщо подорожуєте з дитиною до двох років і хочеться мати із собою харчування для неї, то потрібно отримати довідку від лікаря або рецепт на мові країни призначення. Потрібно пред’явити свою аптечку для огляду на контролі безпеки і декларувати всі ліки, якщо це необхідно.
Брати в літак (ручну поклажу) тільки те, що справді потрібно на час польоту, а решту медикаментів покласти в багаж.
Перевезення наркотичних і психотропних речовин підлягає найбільшим обмеженням. Якщо вживаються препарати з цього переліку, необхідно мати із собою відповідні документи на них – рецепта або довідку від лікаря. Крім того, не можна приховувати факт перевезення такої речовини, потрібно зазначити її в декларації і проходити через червоний коридор.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Які вакцини потрібно зробити перед подорожжю до різних країн
Під час підготовки до безпечної подорожі, крім збору особистої аптечки, важливо пам’ятати про необхідність перевірки вимог щодо вакцинації в країні, у яку ви збираєтесь. Варто дізнатися про необхідні вакцини та рекомендації щодо профілактики хвороб, які можуть бути поширеними в цьому регіоні. Це допоможе уникнути інфекційних захворювань під час подорожі.
Серед основних вакцин, які можуть бути рекомендовані для подорожей, варто згадати гепатит А та В, жовту лихоманку, тиф, грип та правець. Для країн із високим ризиком зараження малярією (як-от, Малайзія, Мадагаскар чи Мексика) можуть бути рекомендовані препарати для її профілактики, а для південних та тропічних країн (як-от, Індія, Індонезія, Аргентина, Чилі, Китай та Єгипет) – вакцини проти денгі, жовтої лихоманки та холери.
На сайтах організацій Centers for Disease Control and Prevention та World Health Organization ви можете дізнатися про обов’язкові та рекомендовані вакцини для подорожей до різних країн світу, а також про профілактику поширених хвороб і інфекцій.
Корисні покликання
- Список дипломатичних представництв – закони держав про перевезення медичних препаратів можуть значно розрізнятися, тому потрібно завжди переконатися в актуальності інформації про дозволені та заборонені речовини на сайтах диппредставництв країни призначення.
- International Narcotics Control Board – сайт, на можна дізнатися про правила кожної країни щодо перевезення ліків з контрольованими речовинами. Організація поновлює сайт згідно з офіційними даними від держав про їх закони і надає інформацію про перевезення ліків для більшості країн світу.
- Червоні та зелені коридори – перелік речей для перевезення через “зелений” та “червоний” митні коридори на пунктах пропуску через кордон.
- Митний кодекс – містить правила перевезення різних товарів за кордон, зокрема ліків, а також пояснює наслідки за порушення митних правил.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: