fbpx
КОШТ

Англійська мова стане обов’язковою в Україні: що відомо 

Верховна Рада підтримала за основу законопроєкт 9432, який надає англійській мові статус однієї з мов міжнародного спілкування в публічних сферах життя. Його очікує ще друге читання, втім далі пояснюємо чого очікувати громадянам і що передбачає новий статус англійської мови. 

Англійська мова на обов’язковому рівні впроваджуватиметься для деяких держслужбовців, військових, працівників митниці чи екстрених служб. Крім того, посилене впровадження англійської відбуватиметься в освітніх закладах, культурно-мистецьких закладах, медичній сфері та інших суспільних сферах життя. 

Представникам яких посад знадобиться англійська мова в Україні

Загалом новий законопроєкт встановлює вісім категорій держслужбовців, які зобов’язані володіти англійською мовою:

  • держслужбовці категорій А, Б і В, голови місцевих адміністрацій, їхні перші заступники та заступники;
  • військовослужбовці офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом;
  • прокурори, поліціянти середнього та вищого складу Нацполіції, які обіймають управлінські посади в інших правоохоронних органах і службах цивільного захисту;
  • податківці та митники;
  • керівники суб’єктів господарювання держсектору економіки.

В органах місцевого самоврядування англійська мова теж стане обов’язковим для посад, що передбачають міжнародну співпрацю (за винятком виборних посад).

Держслужбовці категорій А, Б і В, які володіють англійською мовою не нижче рівня В2, отримають премію в розмірі 10% від місячного окладу.

Втім, в умовах оголошення мобілізації, надзвичайного чи воєнного стану військові звільняються від перевірок знання мови. Тож вимога знати англійську для держслужбовців категорії “А”, голів місцевих держадміністрації та їхніх заступників набуде чинності через 2 роки після припинення воєнного стану, а для решти чиновників – через 4 роки.

Як визначатимуть рівень володіння англійською мовою в Україні

Нині в Україні існує обов’язкове НМТ та ДПА з англійської мови, яке визначає рівень англійської в учнів та студентів. На державних посадах рівень англійської мови визначатимуть відповідно до загальноєвропейських компетенцій володіння іноземною мовою (стандарт CEFR). А для військовослужбовців – за стандартом НАТО STANAG 6001

Усі перераховані вище іспити є безоплатними й регулюються Міністерством освіти й науки України. Однак на відміну від НМТ, яке проходить раз на рік, держслужбовці можуть складати іспит із володіння англійською мовою необмежену кількість разів, але не частіше 1 разу на 4 місяці.

Також, підтвердити рівень володіння англійською мовою на міжнародному рівні можна за допомогою платних іспитів IELTS, TOEFL та DELE. Пройти ці тести можуть особи, які не підпадають під категорії осіб для безоплатного складання іспитів.

Англійська мова у сферах освіти та культури України

У законопроєкті прописано, що уряд сприятиме вивченню предмету “Англійська мова” в садочках, школах та університетах. Однак, у більшості закладів освіти англійська мова і так є обов’язковою для вивчення. Зміни торкнуться хіба що освітнього процесу для дітей раннього, молодшого та середнього дошкільного віку в дитячих садочках. Раніше вивчення англійської в садочках було не обов’язковим і проводилось у різних секціях чи на додаткових заняттях. Нині ж діти вивчатимуть англійську мову поряд з українською.

Найбільше змін пропонується для сфери культури. Після підписання закону президентом, афіші, анонси та інші матеріали про культурно-мистецькі заходи в закладах культури подаватимуть англійською мовою поряд з українською. Крім того, уряд не відхилив пункт про показ англійських фільмів в кінотеатрах мовою оригіналу з українськими субтитрами.

Для решти професій не зазначених в статті все залишилося без змін, як і раніше представники медичних закладів, пасажирського транспорту, сфери охорони здоров’я, прикордонних та екстрених служб мають надавати допомогу іноземцям англійською мовою або будь-якою іншою мовою за спільною згодою. 


Читайте також:

Поділитися новиною: