Президент Володимир Зеленський підписав закон “Про доброчесне лобіювання“, про це свідчить картка законопроєкту на сайті парламенту. Закон набуває чинності тільки через два місяці після початку функціонування Реєстру прозорості від НАЗК, але не пізніше ніж 1 січня 2025.
Фактично закон має легалізувати ринок лобізму в Україні. Він передбачає, що будь-який бізнес або бізнес-асоціації зможуть укладати контракти з лобістами для просування своїх інтересів. Лобістська діяльність була в Україні і раніше, але без жодних правових підстав чи фіксування намірів всіх учасників процесу. Часто лобіювання здійснювалось через підконтрольних депутатів різних рівнів.
Тож мета законопроєкту – зробити процес лобіювання прозорим відповідно до міжнародних практик та стандартів, щоб усі знали, хто і як впливає на ухвалення рішень.
Схвалення закону про лобізм було однією з ключових рекомендацій “Групи держав проти корупції” (GRECO) та рекомендацією Європейської Комісії на шляху до початку офіційних переговорів про вступ України до Європейського Союзу.
Лобіюванням в Україні вважатимуть вплив або спробу пливу на нормативно-правовий акт чи його проєкт будь-якою особою у своїх комерційних інтересах або інтересах третьої сторони.
Документом визначається термінологія у сфері лобіювання, права та обов’язки суб’єктів лобіювання, методи впливу, правила етичної поведінки суб’єктів лобіювання.
Водночас передбачено створення Реєстру прозорості, держателем та адміністратором якого є Національне агентство з питань запобігання корупції.
Лобіювання визначається як діяльність, що здійснюється з метою впливу або спроби впливу на об’єкт лобіювання в комерційних інтересах бенефіціара (тобто за винагороду, що отримується прямо або опосередковано, та/або з оплатою фактичних витрат, необхідних для її здійснення), або у власних комерційних інтересах особи та стосується предмета лобіювання.
Документом також уточнюються принципи лобіювання, правовий статус суб’єкта лобіювання, вимоги до договору лобіювання, питання щодо створення Реєстру прозорості як інформаційно-комунікаційної системи, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення та надання інформації про суб’єктів лобіювання та їх звітність.
Ключове для бізнесу у Telegram: податки, гранти, сервіси
Підписатися
Також за темою: