Під час продажу земельної ділянки необхідно сплатити кілька видів податків – ПДФО, військовий збір і мито – наявність яких і їх розмір залежать від терміну володіння ділянкою і статусу продавця.
Податки розраховуються за оціночною вартістю ділянки, але не нижче ринкової ціни. Податки сплачуються за реквізитами до нотаріального оформлення, а нотаріус здійснює перевірку оплати.
Фактично у всіх випадках сплачується державне мито у розмірі 1% від вартості угоди. Втім, є одне виключення для мита: платити мито не доведеться якщо покупець і продавець близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри, дід, баба, онуки, подружжя).
Також за наявності ПДФО сплачується військовий збір 5%. Тобто при нульовому ПДФО військовий збір не сплачується.
Розмір ПДФО залежить терміну володіння ділянкою і умовами отримання її у власність:
ПДФО 0%
- продаж ділянки, яка перебувала у власності понад 3 роки (понад 10 років – для приватизованих ділянок)
- продаж отриманої у спадок ділянки і це перший продаж ділянки протягом року (має не перевищувати площу норми безоплатної передачі згідно статті 121 Земельного кодексу залежно від її призначення)
- продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка отримана у власність в процесі приватизації.
ПДФО 5%
- продаж ділянки, яка перебувала у власності понад 3 роки (понад 10 років – для приватизованих ділянок) і це другий продаж ділянки протягом року
- продаж 3 і наступної ділянки протягом року за умови отримання їх у спадок
ПДФО 18%
- продаж 3 і наступної ділянки протягом року за умови отримання їх у власність не в спадщину.
Відтак податки під час продажу ділянки можуть складати від 0-1% до 24%. Хоча їх сплата і покладається на продавця, на практиці вони розподіляються за домовленістю між продавцем і покупцем.
Нагадаємо, з 2021 року запрацював ринок землі й фізичні особи можуть легально купувати та продавати землю сільськогосподарського призначення. Відтак можна інвестувати в землю: купувати ділянку та здавати її в оренду, отримуючи з цього дохід.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Читайте також: