Як закрити ФОП: покрокова інструкція
Покрокова інструкція з закриття ФОП: скасування форм, підготовка до перевірки, подання заяви та ліквідаційного звіту
Щоб закрити ФОП недостатньо подати лише заяву на порталі ДІЯ. Необхідно подати ліквідаційний звіт та підготуватися до перевірки. Крім цього, процес подовжується, якщо ви маєте ліцензії, касовий апарат, зареєстроване приміщення і т.п. У матеріалі розповімо як закрити ФОП правильно і що для цього потрібно.
Зверніть увагу, після закриття ФОП на спрощеній системі оподаткування в цьому році ви зможете відкрити ФОП лише на загальній системі або на спрощеній системі 3 групи. Тобто, якщо ви закрили ФОП у 2022 році на спрощеній системі, то для повторного відкриття ФОП на спрощеній системі 1 та 2 групи доведеться чекати 2023 року.
Закриття ФОП: попередня підготовка
Найперше, ще до подання заяви варто підготуватися до ліквідаційної перевірки. Необхідно провести аналіз обліку доходів та подачі декларацій за період до 3 років та виправити всі неточності. Також потрібно перевірити наявність штрафів і заборгованостей та закрити їх. Всі вони залишаються за особою навіть після закриття ФОП.
Потрібно одразу перед закриттям скасувати всі ліцензії, форми та відключити касовий апарат (анулювати 20-ОПП, ПРРО/РРО і т.д). Як це зробити радимо наприкінці матеріалу. Якщо ж подібного немає, то одразу можна переходити до закриття.
Алгоритм закриття ФОП на порталі ДІЯ
- Переходите на портал ДІЯ за посиланням. Натискаєте “Подати заяву”.
- Авторизуєтеся через BankID, ДІЯ.Підпис або електронний підпис.
- Перевіряєте дані та підписуєте. Результат відобразиться в особистому кабінеті та надійде електронною поштою протягом доби.
Реєстрація в податковій та ПФУ зніметься автоматично.
Читай КОШТ в Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Дії після закриття ФОП
Перш за все потрібно подати ліквідаційний звіт. В ньому потрібно вказати весь прибуток до моменту закриття.
Також варто закрити рахунки для підприємницької діяльності в банках. Користуватися ними вже не можна. Перед цим варто запросити виписки за цими рахунками. Вони можуть знадобитися для перевірки.
Подання ліквідаційного звіту на спрощеній групі онлайн
- В електронному кабінеті платника обираєте розділ “Ведення звітності”.
- ФОП 1 та 2 групи обирають період в рік. Підприємці 3 групи – останній квартал, коли припинили діяльність. Натискаєте “Створити”.
- Обираєте в пошуку “F01 прибуток”. Натискаєте “Податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (для першої та другої груп – річна/3 група – квартальна)”.
- У рядку “Стан документа” має бути написано “звітний документ”. Особи, що сплачують Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) мають підтягнути Додаток 1. Для цього потрібно поставити відмітку напроти “Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого внеску”. Натискаєте “Створити”.
- У документі, що відкрився ставите відмітку напроти пункту 8.1 “платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітній) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення”.
- Вказуєте кількість найманих працівників. Якщо немає – ставите 0.
- Вписуєте всі свої КВЕДи. Це має бути лише номер, без повної назви. Переглянути ваші КВЕДи можна в розділі “Облікові дані платника”
- Вказуєте авансові внески – суму нарахування Єдиного податку за квартал. Внести цю інформацію потрібно в таблицю лише для своєї групи.
- Вказуєте суму доходу за звітний період. Натискаєте на будь-яке інше поле, щоб інформація автоматично продублювалася в інші рядки.
- Якщо прикріпляли Додаток 1 – ставите відповідну відмітку внизу.
- У меню “Додатки” обираєте Додаток 1
- Вказуєте тип форми – “після припинення” та дату припинення ФОП.
- Вказуєте період перебування. Якщо ви відкрили ФОП на спрощеній системі ще минулого року, то вказуєте початковою датою 1 січня. Кінцева – дата закриття ФОП.
- Вписуєте “Код категорії застрахованої особи”.
- Заповнюєте таблицю за період діяльності.
- Натискаєте кнопку “Перевірити”. Зберігаєте.
- У розділі “Ведення звітності” обираєте звіт, підписуєте його та відправляєте.
Закриття ФОП за наявності форм та ліцензій
Для підприємців, що мають, наприклад, магазин є додаткові кроки. Крім описаного вище, на етапі підготовки до закриття ФОП необхідно скасувати ліцензії на алкоголь та тютюнові вироби, якщо вони є.
Також потрібно звільнити працівників: за згодою сторін або через скорочення.
Якщо подавали форму 20-ОПП, то потрібно скасувати її. Повна назва цього документа – “Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність”.
Також потрібно за наявності відключити касовий апарат – закрити ПРРО/РРО.
Закриття форми 20-ОПП
Щоб перевірити, чи потрібно закривати форму 20-ОПП в електронному кабінеті платника обираєте “Облікові дані платника”. Знаходите розділ “Відомості про об’єкт оподаткування”. Якщо напроти типу об’єкта стан “Експлуатується” – подаєте на скасування:
- Обираєте розділ “Ведення звітності”.
- Вказуєте поточний період (дату) та натискаєте “Створити”.
- Обираєте в пошуку “F13 Запити”
- Обираєте “Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, форма № 20-ОПП.”
- Натискаєте “Створити”.
- Вписуєте ті ж дані, що й при створенні заяви: коди, найменування, ідентифікатор. Але у графі 2 “Код ознаки надання інформації” необхідно вписати цифру 6, тобто закриття об’єкта оподаткування.
- У графі 9 «Стан об’єкта оподаткування» вписуєте 5 – непридатний до експлуатації, або 6 – об’єкт відчужений/повернутий власнику.
- Натискаєте “Перевірити” та зберігаєте.
- Обираєте заяву, підписуєте та відправляєте.
Закриття ПРРО/РРО для ФОП
Якщо ви оформлювали РРО, то окрім заяви на скасування касовий апарат потрібно розпломбувати в Центрі сервісного обслуговування. Закриття ПРРО простіше – необхідна лише заява:
- У кабінеті платника обираєте “Введення звітності”
- Вказуєте поточний період (дату) та натискаєте “Створити”.
- Обираєте в пошуку “F13 Запити”
- Знаходите “Заява про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій (форма №1-ПРРО)” та натискаєте на неї.
- Натискаєте “Заповнити на основі звіту” та вказуєте в списку дату, коли подавали заяву на реєстрацію ПРРО.
- Знімаєте відмітку з “Реєстрація” та натискаєте “Скасування реєстрації”.
- Змінюєте дату та вказуєте фіскальний номер в заяві. Знайти номер можна в розділі “Облікові дані платника”. Натискаєте “Перевірити” та “Зберегти”.
- В розділі “Ведення звітності” виділяєте створену заяву. Підписуєте її файловим або апаратним ключем. Знову виділяєте та натискаєте “Відправити”
Якщо ПРРО на основі Checkbox, то знаходите у розділі “Каси” свою касу та натискаєте “Видалити”.
Також за наявності потрібно скасувати заяву на касира:
- У кабінеті платника обираєте “Введення звітності”
- Вказуєте поточний період (дату) та натискаєте “Створити”.
- Обираєте в пошуку “F13 Запити”
- Знаходите “Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованих/удосконалених сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО за ф. № 5-ПРРО” та натискаєте.
- Натискаєте “Заповнити на основі звіту” та вказуєте в списку дату, коли подавали заяву на реєстрацію касира.
- У полі “Тип підпису” вписуєте “Припинення роботи” та в необхідних полях вказуєте дату на момент заповнення.
- Натискаєте “Перевірити” та “Зберегти”.
- В розділі “Ведення звітності” обираєте створену заяву. Підписуєте її файловим або апаратним ключем. Знову обираєте та натискаєте “Відправити”
Читайте також:
Comments are closed.