Як отримати німецьку пенсію для українських біженців у 2023
Як отримати німецьку пенсію та розрахувати її суму.
Українські біженці, які проживають у Німеччині, мають право на отримання німецької пенсії. Втім головною умовою для отримання німецької пенсії є наявність страхового стажу в Німеччині щонайменше 5 років. Тож далі розповідаємо як визначити своє пенсійне право, як подати заяву на пенсію, як розрахувати та отримати німецьку пенсію для українських біженців.
Біженці з України та німецькі громадяни мають однакові права на отримання німецької пенсії. Право на пенсію в Німеччині залежить від стажу роботи та кількості сплачених пенсійних внесків до системи пенсійного страхування Німеччини.
Для отримання права на німецьку пенсію, потрібно:
- досягти встановленого Німеччиною пенсійного віку (в залежності від виду пенсії за віком – від 63 до 67 років);
- мати не менше 5 років пенсійного стажу в Німеччині (зараховуються періоди працевлаштування, безробіття, хвороби, догляду за дитиною або інвалідом тощо);
- мати статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.
Якщо український пенсіонер вже отримує пенсію в Україні або ж немає 5 років страхового стажу в Німеччині, то отримати німецьку пенсію не вийде.
Український стаж матиме значення, якщо людина працювала в Німеччині щонайменше 5 років. Тоді, для більшої суми пенсії можна буде використати отриманий трудовий стаж в Україні чи інших країнах, з якими Німеччина має угоду про соціальне забезпечення. Для цього потрібно подати документи, які його підтверджують (виписки з трудової чи місця роботи за кордоном).
Як отримати німецьку пенсію для українських біженців
Щоб отримати німецьку пенсію потрібно подати заяву на пенсію можна подати особисто або поштою до найближчого регіонального офісу Німецької служби пенсійного страхування (Deutsche Rentenversicherung). Для цього потрібно заповнити спеціальну форму (RO865) і додати копії таких документів:
- закордонний паспорт або паспорт громадянина України;
- документ про статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту;
- свідоцтво про народження;
- свідоцтво про шлюб (за наявності);
- документи про дітей (за наявності);
- документи про попереднє працевлаштування і пенсійні внески у Німеччині і за кордоном (за наявності).
Заяву на пенсію можна подати не раніше, ніж за 3 місяці до досягнення пенсійного віку. При поданні заяви пізніше пенсія буде виплачуватися з місяця подання заяви, а не з місяця досягнення пенсійного віку.
Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Як розрахувати розмір пенсії для українців в Німеччині: приклад
Розмір пенсії в Німеччині залежить від кількості і величини пенсійних внесків, які ви сплачували протягом свого трудового життя. Кожен рік пенсійного стажу дає людині певну кількість пенсійних балів (Entgeltpunkte), які визначаються за формулою:
Пенсійний бал = річний дохід людини / середній річний дохід всіх застрахованих осіб
Сума всіх пенсійних балів, які накопичились за трудове життя, множиться на актуальний розмір пенсійного балу (Rentenwert), який переглядається кожного року. На 2023 рік розмір пенсійного балу становить 34,19 євро для старих федеральних земель і 33,23 євро для нових федеральних земель.
Приклад розрахунку пенсії в Німеччині:
Людина працювала у Німеччині 5 років і в Україні 15 років, й при цьому сплачувала пенсійні внески, розмір яких дорівнював середньому розміру внесків всіх застрахованих осіб, то її пенсія за віком буде складатися з 20 пенсійних балів.
Якщо людина проживає у старих федеральних землях, то вона може отримати німецьку пенсію розміром:
20 x 34,19 = 683,80 євро на місяць
Якщо людина проживає у нових федеральних землях, то вона може отримати німецьку пенсію розміром:
20 x 33,23 = 664,60 євро на місяць
Читайте також:
Comments are closed.