В умовах постійних обстрілів енергетичної інфраструктури українському бізнесу необхідно швидко адаптуватися до ймовірних блекаутів та зміни звичних графіків роботи. Найкращий спосіб підготуватися – закупити для свого підприємства генератори чи зарядні станції. Втім, в і так складних воєнних умовах не всі мають додаткові кошти на забезпечення своєї безперебійної роботи, тож багато підприємців змушені “вимикати” свої бізнеси разом із відключенням світла.
Відтак у цьому матеріалі пропонуємо огляд грантових і кредитних програм, а також українських та міжнародних донорів, які допомагають бізнесу України забезпечити себе альтернативними джерелами електроенергії.
“Доступні кредити 5-7-9%”
Для підприємців, які шукають довгострокове фінансування на пільгових умовах, існує кілька привабливих українських та міжнародних кредитних програм.
Особливої уваги заслуговує державна програма “Доступні кредити 5-7-9%”. Ця державна програма пропонує вигідні умови кредитування для малого та середнього бізнесу на придбання енергетичного обладнання.
Основні умови:
- Максимальна сума кредиту: від 100 тис. грн до 150 млн грн;
- Термін кредитування: до 10 років для інвестиційних кредитів, до 3 років на обігові кошти;
- Процентні ставки: 5%, 7% або 9% річних, залежно від обороту та створення робочих місць;
- Можливість зменшення ставки на 0,5% за кожного нового працівника;
- Перший внесок: від 20% для чинного бізнесу, від 30% для нового;
- Вимога застави або поруки: 50-80%.
Кредити доступні через 46 банків-партнерів, зокрема ПриватБанк, Ощадбанк, Sense Bank, Укргазбанк (повний перелік). Подати заявку можна онлайн або у відділеннях банків.
Програма дозволяє підприємцям отримати фінансування для встановлення сонячних електростанцій, газопоршневих установок, електрогенераторів та іншого енергетичного обладнання, що сприяє енергонезалежності бізнесу.
Дедлайн подання заявок – не вказаний.
“Додай енергії твоєму бізнесу”
Окрім того, радимо ознайомитися із міжнародною програмою кредитів “Додай енергії твоєму бізнесу”, яка реалізується Мінфіном, EU4Business, Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), ЄС та Фондом розвитку підприємництва.
Ця програма пропонує кредити до €500 000 для малих та середніх підприємств України на інвестиції в енергоефективність.
Ключові умови:
- Учасники: діючі прибуткові підприємства на території України (крім окупованих територій)
- Максимальна сума кредиту: €500 000
- Термін: до 5 років для інвестицій, до 2 років на обігові кошти
- Відсоткова ставка: UIRD (3М) + 5%
- Власний внесок: від 10% суми проєкту
- Комісія: до 1,5%
Кошти можна використати на придбання енергоефективного обладнання, ремонт приміщень та пов’язані обігові кошти. Приклади: сільгосптехніка, промислове обладнання, системи безперебійного живлення, теплоізоляція, відновлювані джерела енергії.
Для участі необхідно обрати технології, подати заявку до банку-партнера (Укргазбанк або Банк Львів) та впровадити проєкт після отримання фінансування.
Дедлайн подання заявок – не вказаний.
Проєкт USAID для енергетичної незалежності бізнесу
USAID “Конкурентоспроможна економіка України” є однією з ключових програм підтримки для підприємців. Агентство США з міжнародного розвитку регулярно надає різноманітні грантові можливості та бізнес-підтримку як для фізичних осіб-підприємців, так і для юридичних осіб. Ця програма пропонує широкий спектр можливостей, зокрема фінансування проєктів з енергоефективності та сталого розвитку.
Так, радимо звернути увагу на актуальний грант на когенераційні установки від USAID. Програма пропонує підтримку середнім та великим підприємствам переробної галузі на закупівлю газопоршневих когенераційних установок потужністю 500-1500 кВт. Це дозволить виробникам продовжувати роботу під час відключень електроенергії.
Учасниками проєкту можуть стати українські підприємства, які мають річний виторг від 10 мільйонів доларів та належать до переробної галузі промисловості, а саме:
- Харчової промисловості та суміжних з нею галузей
- Виробництва будівельних матеріалів та інших матеріалів для відновлення та відбудови (вікна, двері, металоконструкції, т.і.)
- Машинобудування (включно з металообробленням).
Дедлайн подання заявок – 11 серпня 2024 року.
Де шукати “зелені” гранти та кредити підприємцям
Розширте свій пошук можливостей для енергетичної трансформації бізнесу, звернувши увагу на міжнародні організації та програми.
Особливої уваги заслуговує Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) – один з найактивніших інвесторів у секторі. ЄБРР пропонує кредити для фінансування біопаливних проєктів, підтримує малий і середній бізнес у сфері енергоефективності та інвестує у розвиток сонячної генерації. Зокрема, ЄБРР є головним фінансовим партнером програми “Доступні кредити 5-7-9%”.
Хоча на даний момент інші організації не мають активних грантів чи кредитних програм для МСП, варто тримати їх у полі зору. Ці установи періодично відкривають нові можливості для українського бізнесу у сфері енергоефективності:
Міжнародна фінансова корпорація (IFC) зосереджена на розвитку відновлюваної енергетики в Україні. IFC готує до фінансування проєкти у сферах вітрової енергетики, акумуляторних батарей та розподіленої генерації.
Програма підтримки енергоефективності для України (EE4U), що фінансується урядом Німеччини та керується IFC, спрямована на енергоефективну модернізацію житлового фонду України.
Глобальний екологічний фонд (GEF) спільно з ПРООН реалізує проєкт зі збільшення інвестицій в енергоефективність громадських будівель через механізм ЕСКО.
Ukraine Energy Support Fund, створений Енергетичною спільнотою на запит Європейської комісії, мобілізував близько 500 млн євро пожертвувань на підтримку енергетичного сектору України.
Ці організації та програми часто пропонують різноманітні можливості фінансування для українських підприємців, зацікавлених у впровадженні енергоефективних технологій та розвитку відновлюваної енергетики.
Рекомендуємо регулярно перевіряти офіційні сайти цих установ та слідкувати за їхніми оголошеннями. Коли ви бачите ці організації серед партнерів нових грантових чи кредитних програм, це зазвичай є ознакою надійності та гарантованого фінансування.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: