fbpx
Вигідна альтернатива депозиту: де придбати ОВДП на дрібні суми з мізерними комісіями

Кабмін скасував право на субсидію для осіб, які мають інвестиції в державні облігації на суму понад 100 тисяч гривень. Ну і для родини такого інвестора. Раніше були лише депозити понад 100 тисяч. Тож саме час згадати, де краще купити облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) на значно дрібніші суми.


І це не банки. В них ліміт мінімум у 100 тисяч і величезні комісії, які на дрібних сумах з’їдають весь дохід. Для прикладу, в Приват24 відкрити рахунок для ОВДП – 300 гривень; зарахування ОВДП на рахунок 100 гривень; облік паперів – 50 грн/місяць. Виплата доходу – 100 грн. І це онлайн. Якщо хочете через оператора –  то вже від 1 мільйона гривень, або ж від 40 тисяч доларів США.

В інших банках взагалі лише через відділення, більші ліміти на купівлю та більші комісії. А ще, відверто бюрократичні процедури в стилі “за подробицями звертайтесь до начальника управління…”

Головна тут причина, що банки є первинними дилерами і можуть придбати облігації безпосередньо під час розміщення із дохідністю, що пропонує Мінфін на аукціоні із розміщення ОВДП. Дохідність на аукціонах є, як правило, вищою за дохідність вторинного ринку.

До слова, таких банків 11, які можуть працювати з ОВДП (всі посилання ведуть на прямі сторінки):

Укргазбанк

Ощадбанк

Райффайзен Банк Аваль

ОТП Банк

Сітібанк (лише для юридичних осіб/корпорацій)

Укрексімбанк

ПУМБ

Приватбанк

Альфа-Банк

Кредобанк

Південний

З такими комісіями та бюрократією всі звично вважали, що ОДВП для мільйонів, але варто змінити думку.

Кращий варіант – фінансові компанії. І форма не має лякати – ОВДП все так же гарантуються державою. Втім, у фінкомпаній значно менші пороги входу та в рази кращі тарифи.

І причина тут в тому, що це вторинний ринок. По факту це перепродаж і такі облігації будуть з меншою дохідністю. Втім, з огляду на відсутність оподаткування в цьому випадку дохід все рівно вище від депозитів. Звісно, якщо у вас великі суми та довгострокові облігації, то є сенс звертатися до банків навіть з врахуванням величезних комісій.

І от серед ключових гравців по факту три орієнтовані на роздрібного споживача зі зручним онлайн сервісом: ICU, Freedom Finance та інвестиційна компанія Універ.

ICU

В ICU угоду можна укласти віддалено через електронний підпис, але ліміт на купівлю гривневих ОВДП від 50 тисяч гривень. За кожну операцію лише 10 гривень і все. Є веб-версія та застосунок для смартфонів.

Freedom Finance

Для роботи з Freedom Finance доведеться заїхати в один з 12 офісів по країні, але можливість купувати ОВДП взагалі від 11500 гривень або доларів (від 10 облігацій). У випадку Freedom доведеться платити 50 гривень за купівлю ОВДП.

Зазначимо, купівля ОВДП можлива за дилерськими та брокерськими умовами. На дилерських умовах процентна ставка становить 8,5% для ОВДП у гривні та 3% у доларах, мінімальна сума – 11500 гривень/доларів. Комісія за операцію із купівлі становить 50 гривень, при угоді з доларовими ОВДП – 300 гривень. На брокерських умовах відсоткова ставка залежить від дати погашення і становить близько 10%-12,7% у гривні та 5%-6,8% у доларі. Мінімальна сума 50 000 гривень та 10 000 доларів для паперів у доларах. Комісія при купівлі та продажу – 0,05%, але не менше 200 гривень. Комісія за виведення купонного доходу від 100 до 500 тис. гривень –50 гривень. Комісія за Виведення коштів – 15 гривень

Універ

Ця інвестиційна компанія для роздрібних споживачів працює через додаток Wotan. Тут можна купувати облігації взагалі від 1 штуки – тобто інвестиції від 1000 грн. Комісія за одну операцію 1 гривня. Він досить зручним та швидкий. Угоду можна також підписати по ЕЦП. Але є одне але в цьому додатку. Він має також преміум-версію для інвестицій в закордонні активи (акції і так далі) з стартовою сумою від 25 тисяч доларів. І от при реєстрації саме оцю преміум версію дуже активно нав’язують і таке враження, що облігації тут нікому не потрібні. Тим паче пересічний громадянин з 5-50  тисяч гривень.

Тобто навіть на малих сумах це може бути вигідно, адже при ОВДП не платиться податок на доходи фізичних осіб та військовий збір і при тому, відсотки за ОВДП можуть бути вигідніші від депозитів.

А ще 100% гарантія держави, на відміну від депозитів, які гарантуються на суму до 200 тисяч гривень.