Внутрішньо переміщені особи та пенсіонери зобов’язані пройти фізичну ідентифікацію до 31 березня 2024 року для продовження нарахування пенсійних виплат. Людям, які проживають на тимчасово окупованих територіях, потрібно пройти ідентифікацію через відеодзвінок із представником Пенсійного фонду. Далі покроково розповідаємо що таке відеоідентифікація пенсіонерів, як на неї зареєструватися та пройти в окупації.
Фізична ідентифікація пенсіонерів, які отримують пенсію на банківський рахунок, є обов’язковою ще з 2021 року. Вона необхідна у разі отримання від банку повідомлення про таку перевірку або особистого бажання поновити виплати.
Випадки, коли банк може надіслати сповіщення про необхідність ідентифікації:
- Пенсіонер отримує пенсію на банківську картку упродовж останніх 12 місяців, але жодного разу не знімав кошти в касі банку особисто.
- У пенсіонера є довірена особа, яка знімає готівку, але сам пенсіонер не знімав гроші в касі банку протягом останніх 12 місяців.
Крім цього, пенсіонери на тимчасово окупованій території мають обов’язково проходити відеоідентифікацію для віртуальної картки, яка дозволить їм продовжувати отримувати пенсійні виплати в окупації.
Ідентифікація через відео або відеоідентифікація – це дистанційний спосіб проходження фізичної ідентифікації. Вона призначена для пенсіонерів, які:
- Проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих територіях, зарахованих до переліку таких територій.
- Мають статус ВПО (набули в період до 24 лютого 2022 року) та одержують пенсію через відділення “Ощадбанк” або інших банків для проходження ідентифікації.
Читай КОШТ у Telegram: про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися
Як зареєструватися на відеоідентифікацію
Зареєструватися на відеоідентифікацію пенсіонери можуть самостійно або за допомогою знайомих чи родичів. Відтак спершу варто подати заявку. Це можна зробити двома способами:
- Заповнити електронну заяву на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду. Для цього варто обрати послугу “Заява на ідентифікацію за допомогою відеоконференцзв’язку”. Сайт Порталу ПФУ з окупованих територій відкривається через будь-який VPN.
- Звернутися до контактного центру. Для цього необхідно зателефонувати на номер гарячої лінії та повідомити оператора про бажання пройти ідентифікацію. Контакти ПФУ: 0-800-503-753; (044) 281-08-70; (044) 281-08-71. (із переліку питань оберіть “Питання щодо виплати пенсій та ідентифікації“ та натисніть цифру 3 на клавіатурі телефону). У розмові з оператором потрібно надати такі ж відомості як і в електронній заяві, зокрема власну електронну пошту та український номер телефону (Vodafone, Kyivstar, Lifecell).
Важливо: Зареєструватися за допомогою номерів операторів, які працюють в окупації, неможливо. Потрібен лише український номер телефону – свій або родичів/знайомих. Саме через нього співробітники ПФУ зв’яжуться для узгодження деталей відеодзвінка.
Засіб зв’язку для ідентифікації пенсіонер вибирає самостійно, це може бути: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp або Zoom.
За малолітніх, неповнолітніх, недієздатних осіб, а також за осіб, дієздатність яких обмежена, звертаються їхні законні представники (батьки, усиновлювачі, батьки-вихователі, прийомні батьки, патронатні вихователі, опікуни, піклувальники тощо).
Якщо особа з порушеннями слуху та/чи мовлення — в заяві/зверненні потрібно про це зазначити, щоб орган Пенсійного фонду залучив перекладача жестової мови.
Якщо особа за станом здоров’я не може самостійно пройти відеоідентифікацію – можна залучити персонального асистента або помічника. Помічник має бути зареєстрований у порядку, визначеному статтею 78 Цивільного кодексу України.
Після узгодження цих деталей працівник ПФУ проведе відеозустріч у зручний для пенсіонера час і спосіб. Однак зустріч мають провести протягом 30 календарних днів, але не раніше 10 робочих днів з дати подання заяви/звернення.
Як пройти відеоідентифікація пенсіонерів
Під час відеоідентифікації необхідно показати працівнику такі документи:
- Документ, що посвідчує особу (паспорт-книжечка чи ID-картка);
- Пенсійне посвідчення;
- Трудову книжку.
Важливо: Паспорт громадянина України у формі книжечки має бути з вклеєними фотокартками у 25, 45 років. Про те, як правильно змінити фото у паспорті-книжці, читайте за посиланням.
Після цього фахівець ПФУ поставить кілька обов’язкових запитань до пенсіонера. Зокрема будуть поставлені такі питання:
- Назвіть ПІБ, дату та місце народження.
- Назвіть реквізити паспортного документа (серія (за наявності), номер, дата видачі паспорта, найменування уповноваженого суб’єкта, який видав документ, термін дії (за наявності), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності).
- Назвіть ідентифікаційний код.
- Чи маєте ви пенсійне посвідчення? Назвіть його реквізити.
- Назвіть номер телефону, адресу електронної пошти або інший спосіб зворотного зв’язку.
- Назвіть зареєстроване місце проживання, фактичне місце проживання.
- Коли ви востаннє зверталися до органів Пенсійного фонду? З яким питанням? Назвіть місто, де розташований орган, до якого ви зверталися.
Тривалість відеоідентифікації орієнтовно 20 хвилин (але її може бути продовжено, якщо працівник ПФУ зауважить підозрілу поведінку пенсіонера/законного представника/помічника). Якщо якість відеозв’язку погана або зв’язок переривається, дата проведення відеоідентифікації переноситься. Про це робиться запис у протоколі, але він не має впливати на остаточний результат відеодзвінка.
Рішення про встановлення особи та поновлення виплат представники ПФУ мають надіслати згодом (орієнтовно протягом 20 робочих днів) на зручний для пенсіонера канал зв’язку.
Корисний текст? Подякуйте редакції 18 гривнями на каву
Читайте також: