Україна офіційно починає переговори з регуляторами США та Євросоюзу щодо відновлення пасажирських авіаперевезень. Також консультації відбуваються з адміністрацією цивільної авіації Ізраїлю. Про це в інтерв’ю розповів віце-прем’єр з відновлення — міністр з розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.
Міністр розповів, що неможливо здійснювати міжнародні авіаперельоти без погодження двох регуляторів — європейського (European Union Aviation Safety Agency-EASA) та американського (Federal Aviation Administration-FAA). За його словами, українська сторона вже передає регуляторам своє бачення, як авіаринок працюватиме в умовах воєнного стану, свою оцінку ризиків, підходи, алгоритми.
Водночас проводяться консультації з Ізраїлем, оскільки це одна з невеликої кількості країни, де цивільна авіація працює в умовах постійних ракетних обстрілів.
Також Кубраков розповів, що на рівні планів є різні сценарії відкриття авіапростору – як кілька аеропортів, так і один. За його словами, важливо почути перший офіційний зворотний зв’язок від регуляторів.
При цьому, є низка європейських авіакомпаній, які готові серед перших повернутися на український ринок. Так само ведуться переговори з трьома українськими авіакомпаніями.
Нагадаємо, авіаційний простір для цивільних літаків над Україною закрито з моменту початку нової фази війни 24 лютого 2022 року. Водночас за погодженням з військовими за цей час з України вилетіло кілька цивільних літаків, які перебували в аеропортах на час повномасштабного вторгнення.
Коли очікувати відновлення авіарейсів
Консультації не передбачають чітких термінів і це точно не відбудеться протягом кількох місяців і, швидше за все, навіть до кінця 2024 року.
Для прикладу, Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) заборонило своїм авіакомпаніям літати над Кримом і деякими регіонами України у квітні 2014 року через військові дії, а після катастрофи рейсу MH17 — розширило цю заборону на аеропорти Дніпра, Харкова та Запоріжжя. Дозволили польоти в Харків, Дніпро та Запоріжжя знову лише у 2018 році.
Разом з цим, аеропорти готові відновити роботу досить швидко. Так, наприкінці 2023 року керівник київського “Борисполя” розповідав про можливість відновлення роботи у післявоєнний період через місяць після завершення війни. Держпідприємство зберегло більшу частину персоналу і домовляється про співпрацю з авіалініями.
Втім, частіше мова йде про відкриття львівського аеропорту, який знаходить далі від активних бойових дій і ближче до кордону. Мер Львова Андрій Садовий раніше стверджував, що аеропорт “технічно готовий до запуску”.
При цьому, інколи згадується варіант з Ужгородом, оскільки тамтешній аеропорт розташований майже впритул до кордону зі Словаччиною і літак вже за мить після зльоту опиняється у просторі НАТО та ЄС. Втім, летовище Ужгорода технічно не призначене для обслуговування великої кількості комерційних рейсів і до початку повномасштабного вторгнення приймало поодинокі внутрішні рейси.
Читай про курс, кешбек, важливі правила у Telegram
Підписатися
Також за темою: