fbpx
КОШТ

Робота за кордоном: що варто знати про працевлаштування в Польщі

Процедура працевлаштування в Польщі може відрізнятись залежно від статусу громадянина України. Тож далі розповідаємо як працевлаштуватись в Польщі, які види трудових договорів популярні в Польщі, куди звертатись при невиплаті зарплати та які права мають працівники.

Біженці з України можуть уникнути багатьох формальностей, в той час як українці без тимчасового захисту повинні отримувати робочу візу та запрошення від роботодавця.

Для українців в Польщі, які мають посвідку переселенця або PESEL не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування в Польщі іноземця. Також, всі формальності пов’язані з працевлаштуванням українців покладаються саме на роботодавця.

Переглянути офіційні вакансії для роботи в Польщі можна на сайті Центральної бази пропозицій праці. У сайту також є мобільний застосунок ePraca (Google Play або App Store). Інші чати та сайти для пошуку роботи для українців в Польщі знайдете за посиланням.

Види трудових договорів для працевлаштування в Польщі

Правовий статус працівника в Польщі, залежить від укладеного з роботодавцем договору. Найпопулярнішими видами трудових договорів для працевлаштування в Польщі є наступні:

  • Трудовий договір (Umowa o pracę) –  договір, який підпорядкований Трудовому кодексу Польщі. Він має передбачати заробітну плату не менше мінімальної, соціальне і медичне страхування, оплачувану відпустку і лікарняні, захист від необгрунтованого звільнення тощо. Трудовий договір використовується при наймі на постійну, довгострокову роботу. 
  • Договір доручення (Umowa zlecenie) – вид цивільно-правового договору, який регулюється лише Цивільним кодексом Польщі. Договором доручення можна назвати будь-яку угоду про виконання певної роботи або послуги за певну плату. Він не пропонує таких гарантій, як в трудовому договорі, проте зобов’язує роботодавця реєструвати працівника в податковій службі, сплачувати внески на соціальне страхування (якщо зарплата вище мінімальної), та вчасно виплачувати зарплату. Договір доручення частіше застосовують для найму на сезон або короткий термін.
  • Договір підряду (Umowa o dzieło) – ще один вид цивільно-правового договору, який так само регулюється Цивільним кодексом. Договір підряду охоплює будь-яку діяльність, яка не пов’язана з певним часом та місцем роботи, а пов’язана лише з кінцевим результатом. Таким договором не передбачаються жодні гарантії для працівника, а виплата зарплати здійснюється за фактом прийняття результату роботи. Договір підряду також використовують для найму на певні обсяги виробництва, це може бути як короткостроковий, так і довгостроковий договір..

Якщо ж працівник не заключить жодного договору праці, то шанси отримати невиплачену зарплату чи допомогу від Польського Уряду дуже низькі. Також, неофіційно працевлаштовані працівники можуть отримати штраф та бути депортованими.

Податки для українців, які працюють в Польщі

Українці, які перебувають в Польщі понад 183 дні, набувають статусу податкового резидента і мають оподатковувати свої доходи в Польщі за загальною ставкою 12% або 32%. Розмір податку залежить від суми заробітку на календарний рік. Якщо заробітна плата на рік менше 120 тисяч злотих на рік, то податок складатиме 12% від зарплати, якщо ж більше – 32%.

Зазвичай, розмір зарплати на сайтах з працевлаштування в Польщі вказується вже з урахуванням податку, втім це залежить від роботодавця.

Для сплати податків в Польщі, українським біженцям потрібно отримати податковий номер PESEL зі статусом UKR та зареєструватись у муніципалітеті за місцем фактичного перебування. В більшості випадків, податки сплачує саме роботодавець, а працівник отримує зарплату вже з вирахуваною сумою податків. 

Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Роботодавець не виплатив зарплату в Польщі, що робити

Якщо роботодавець не виплачує або затримує зарплату, то перш за все потрібно звернутись до нього. Краще це робити в письмовій формі. Існує спеціальна форма такого звернення – Wezwanie do zapłaty (зразок за посиланням). В ній потрібно вказати:

  1. Адресу фірми;
  2. ПІБ наймача і працівника; 
  3. Вид трудового договору, який був укладений;
  4. Сума боргу та період невиплати;
  5. Термін, у який має бути виплачена заборгованість, зазвичай це кілька тижнів;
  6. Реквізити для нарахування коштів;
  7. Санкції, які будуть застосовані до роботодавця, якщо він не виконає вимоги (шаблонні, приклад у зразку).

Скаргу роботодавцеві потрібно надіслати рекомендованим листом через будь-яку пошту.

У випадку, коли скаргу ігнорують потрібно звернутись зі скаргою до Інспекції праці Польщі. Інспекція може провести перевірку роботодавця, накласти на нього штраф або скерувати справу до суду. Для подання скарги до інспекції праці, потрібно надати копії документів, які підтверджують факт працевлаштування і невиплати зарплати (договори, квитанції, виписки з банку тощо). Скаргу можна подати особисто, поштою або електронною поштою. Подати скаргу потрібно в інспекцію за місцем роботи.

Якщо і в цьому випадку вирішити проблему не вийшло, то необхідно звернутись до суду. Попередньо потрібно повідомити роботодавця про намір позову та надати йому останній термін для виплати заробітної плати. 

Зверніть увагу, що судовий збір за розгляд позову становить 5% від суми боргу, але не менше 30 злотих. 

Як уникнути проблем з працевлаштування в Польщі

  1. Не погоджуйтесь на працевлаштування в Польщі без письмового договору, адже в такому випадку Уряд Польщі не зможе захистити працівника. Також, такі працівники вважаються неофіційно працевлаштованими та повинні будуть сплатити штраф за порушення закону;
  1. Зберігайте всі документи, які стосуються роботи та оплати праці в письмовому вигляді (договори, квитанції, виписки, тощо);
  1. Перевірте компанію в Національному Судовому Реєстрі (KRS), а також в Національному Урядовому Реєстрі Суб’єктів Національної Економіки (REGON) на наявність боргів, судових позовів чи скарг працівників;
  2. Перед підписанням договору краще поспілкуватись з майбутніми колегами та детально розпитати про умови праці;
  1. Не бійтесь звертатись до Інспекції праці Польщі та суду зпорушення прав працевлаштування в Польщі.

З питань законності роботи та працевлаштування в Польщі можете звернутись на україномовну лінію Державної інспекції праці за номером +48221113588 (з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 15:00).


Читайте також:

Поділитися новиною: