Правда про польську пенсію для українців: чи достатньо тижня роботи в Польщі?
Про популярні міфи довкола отримання польської пенсії та справжній алгоритм оформлення пенсії.
У цій статті ми розповімо, чому не можна отримати польську пенсію тільки за проживання в цій країні, та про всі деталі оформлення пенсії й реальні пільги для українців у Польщі.
Але спочатку давайте розберемося з популярними маніпуляціями.
У соцмережах поширюється відео, де українка стверджує, що після тижня роботи на умові злеценя (umowa zlecenie) в Польщі можна отримати мінімальну польську пенсію, навіть без статусу резидента. Також на ньому українка заявляє, що після оформлення такої пенсії, можна легко виїхати з країни за кордон і продовжувати отримувати виплати.
Відео набрало популярності у соцмережах (понад півмільйона переглядів тільки на TikTok за кілька тижнів). Саме відео можна переглянути нижче (на офіційному акаунті українки його вже немає).
Чому це відео частково неправдиве
Україна та Польща мають укладений двосторонній договір про соціальне страхування, який захищає людей, що працювали або працюють у цих країнах. Згідно з цим договором, для отримання пенсії за віком враховуються страхові періоди в обох державах. Але це не означає, що Управління соціального страхування (Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS) сплачує пенсії українцям за час роботи на батьківщині. Це означає, що пенсія розраховується на основі суми страхових внесків, сплачених у кожній країні.
ZUS виплачує допомогу пропорційно тривалості страхового стажу в Польщі, а її український еквівалент – за час, відпрацьований в Україні. Польська пенсія за віком може бути призначена лише за періоди страхування, набуті в Польщі. Більше того, чим менший стаж у Польщі, тим менша пенсія від ZUS, тобто після місяця роботи вона буде символічною. Тому інформація про те, що пенсії громадянам України повністю виплачує польський ZUS, є недостовірною.
Проте, якщо сума допомоги польського ZUS та українського еквівалента нижча від мінімальної польської пенсії за віком для громадянина України, який проживає в Польщі, ZUS виплачує різницю суми як доплату. Наприклад: якщо з України – 300 злотих (2610 грн), а з Польщі – 100 злотих (870 грн), польський ZUS додасть 1188,44 злотих (10339 грн) до мінімальної польської пенсії за віком 1588,44 злотих (13819 грн).
Таким чином пенсіонери отримуватимуть вже не українську пенсію, а конвертовану в злоті мінімальну польську. Це не визначено польсько-українською угодою. Тому ZUS дотримується принципу рівного ставлення і застосовує ті ж правила до всіх, хто має право на польську пенсію за внутрішніми правилами Польщі, незалежно від їхнього громадянства.
Однак ZUS перевіряє, чи проживає пенсіонер/пенсіонерка в Польщі, як на етапі оформлення допомоги, так і в період виплати допомоги, адже однією з обов’язкових умов нарахування пенсії в Польщі є постійне проживання на території країни. Розмір пенсії залежить від багатьох чинників, наприклад, стажу роботи, суми внесків, доходів та майна.
Тому далі ми розповімо як насправді отримати польську пенсію українцям.
Чи можливо отримати пенсію від Польщі та України одночасно
Так, це можливо завдяки двосторонньому договору про соціальне забезпечення між країнами. Він дає право українцям, які перебралися до Польщі, але раніше працювали в Україні, отримувати пенсію за роки роботи в обох країнах. Варто пам’ятати, що Польща виплачуватиме пенсію за стаж у своїй країні, а Україна – за стаж у своїй, відповідно.
Немає обмежень щодо того, скільки часу українські пенсіонери мають проживати в Польщі або Українi. Важливо лише обов’язково повідомляти ZUS про постійну зміну адреси (зокрема, про виїзд із Польщі на тривалий термін). Якщо пенсіонер виїжджає з Польщі на короткий термін (наприклад, на відпочинок), то повідомляти ZUS не потрібно.
Для того, щоб об’єднати польський та український стаж роботи (наприклад, 3 роки в Польщі і 20 років в Україні), потрібно отримати довідки про стаж роботи в обох країнах та звернутися до відділу ZUS за місцем проживання в Польщі. Обидві пенсії можуть надходити на один рахунок.
Важливо: працевлаштування на території Польщі не має збігатися з періодами працевлаштування в Україні.
Для того, щоб додати перiоди та виплати за роки роботи в Польщi та Українi, потрiбно:
- знайти сумарний стаж роботи в обох країнах;
- знайти базову суму пенсiї за кожну країну окремо;
- застосувати коефiцiєнт перерахунку для кожної країни окремо;
- додати отриманi суми пенсiй за кожну країну.
Хто може отримати польську пенсію
Отримати польську пенсію можуть особи, які:
- проживають у Польщі на постійній основі або мають дозвіл на постійне перебування;
- мали останнє офіційне працевлаштування саме у Польщі;
- досягли пенсійного віку – 60 років для жінок і 65 років для чоловіків (із 2022 року цей вік поступово зростатиме до 67 років для обох статей);
- мали трудовий стаж – 20 років для жінок та 25 років для чоловіків (із 2022 року цей стаж також збільшуватиметься до 35 років для жінок та 40 років для чоловіків);
- мають право на законне перебування на підставі документа, виданого службою у справах іноземців, або на підставі законності перебування, отриманої шляхом запису в реєстрі Прикордонної служби;
- працювали за трудовим договором або договором-дорученням і платили внески до Фонду соціального страхування (ZUS).
Мінімальна польська пенсія з 1 березня 2023 року становить 1588,44 злотих (близько 13800 грн). В Україні мінімальна пенсія – 2093 гривні.
Розмір пенсії може бути будь-який, навіть 1 злотий на місяць. Усе залежить від розміру сплачених податків і від того, скільки часу пенсіонер або пенсіонерка працювали в Польщі до досягнення пенсійного віку (60-65 років). Однак, якщо українка, яка живе в Польщі, отримує пенсію з обох країн, але її розмір менший за мінімальну польську пенсію за віком, то ZUS доплачує решту грошей до цього мінімуму.
Працювати після оформлення пенсії можна, проте розмір зарплатні має бути МЕНШИМ, ніж доплата від ZUS для мінімальної пенсії.
Польща визнає стаж роботи українців в Україні для визначення пенсійних прав і навпаки. Пенсії за віком із Польщі та України виплачуються після виконання умов для надання цих виплат у кожній із країн.
Як українцям оформити польську пенсію
Для того, щоб оформити польську пенсію, потрібно зібрати наступні документи:
- номери PESEL та Карти побиту, паспорт чи інше посвідчення особи, номер облікової картки платника податків (РНОКПП);
- документи, що підтверджують стаж роботи в Польщі (трудовий договір тощо);
- довідку з банку про наявність рахунку;
- заповнити форми (додаток EMP та інформація ERP-6).
Подати ці документи до ZUS за місцем проживання, а працівники ZUS внесуть дані та засвідчать формуляри та копії документів.
Для отримання виплат у майбутньому, необхідно подати реквізити особистого рахунку для валютних виплат у польському банку.
Документи автоматично надсилають до Пенсійного фонду України. У разі схвального рішення про виплату пенсії – її щоквартально перераховуватимуть пенсіонеру/пенсіонерці на рахунок у євро за офіційним курсом Нацбанку України.
Для детальнішої інформації про свої права на пенсію в Польщі та Україні, радимо звернутися до компетентних органів обох країн:
- для Польщі – Zakład Ubezpieczeń Społecznych: на електронну пошту ua@zus.pl або за номером гарячої лінії ZUS +48 22 444 02 55 із понеділка по п’ятницю з 8:00 до 18:00 (доступна українська мова).
- для України – Пенсійний фонд України: на електронну пошту info@pfu.gov.ua або за номером гарячої лінії ПФУ 0 800 503 753 із понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, у п’ятницю до 15:45.
Читайте також:
Comments are closed.