fbpx
КОШТ

Обов’язкові щеплення: пояснення коли та як вакцинуватися 

Для громадян є обов’язковий перелік профілактичних вакцинацій від таких захворювань як гепатит B, поліомієліт, кір, та інші. Детальний перелік та пояснення щодо процедури імунізації пишемо далі.

Список щеплень та рекомендовані терміни їхнього проведення зазначені в календарі профілактичних щеплень, який розробляється Міністерством охорони здоров’я України.

Інфекційні хвороби небезпечні своїми ускладненнями й можуть призвести до інвалідності та навіть до летальних випадків. Зазвичай передаються повітряно-крапельним шляхом. Щеплення дає змогу випрацювати імунітет або полегшити перебіг хвороби.

В Україні обов’язковою є вакцинація проти 10 хвороб:

  • Туберкульозу. Роблять одне щеплення у проміжку між 3 і 5 добами життя.
  • Гепатиту В. Здійснюється протягом першої доби життя, а потім у 2 та 6 місяців.
  • Кашлюку. Вакцинація у 2, 4, 6, 18 місяців.
  • Дифтерії. Потрібно робити у 2, 4, 6, 18 місяців 6 та 16 років. Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації кожні 10 років: у 26, 36, 46 і далі що десять років.
  • Правця. Календар щеплень такий же, як у вакцинації від дифтерії.
  • Поліомієліту. Вакцина є двох видів: інактивована (ІПВ) та оральна (ОПВ). ІПВ роблять у 2 та 4 місяці, ОПВ – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.
Вакцини ІПВ та ОПВ: у чому різниця
Вакцини ІПВ та ОПВ: у чому різниця
  • Гемофільної інфекції. Проводиться двічі на першому році: у 2 і 6 місяців (одночасно з щепленням проти кашлюку, правця, дифтерії й поліомієліту). Ревакцинація — у 12 місяців.
  • Кору. Здійснюється у 12 місяців та 6 років.
  • Краснухи. Вакцинують 12 місяців та 6 років.
  • Епідемічного паротиту («свинки»). Здійснюється у 12 місяців та 6 років.
Коли і від чого вакцинуватись
Коли й від чого вакцинуватися

Планові вакцинації в Україні є безплатними та доступними у всіх медичних закладах. Крім того, українці мають право на безплатне отримання інших важливих медпослуг, як-от, огляд вузькоспеціалізованих лікарів, проведення хірургічних операцій, лікування онкології, тестування на ВІЛ та лікування наркозалежності. Детальніше про те, як отримати ці послуги, читайте в нашому матеріалі “Безкоштовні медичні послуги в закладах охорони здоров’я”.

Усі щеплення фіксуються в амбулаторній карті та в карті профілактичних щеплень. Пацієнт може зробити ксерокопію карти. У разі втрати оригіналу необхідно звернутися до сімейного лікаря для поновлення. Також календар щеплень працює онлайн у застосунку медичного сервісу Helsi. У ньому пацієнт може дізнаватися про вакцини та самостійно вносити інформацію про щеплення.

Читай КОШТ  у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Протипоказання вакцинації

Постійними протипоказаннями до вакцинації є:

  • гострі алергічні реакції на компоненти щеплення (наприклад, анафілактичний шок);
  • ВІЛ (вірус імунодефіциту людини);
  • ослаблений імунітет після курсів хіміо- або радіохвильової терапії;
  • стійкі неврологічні порушення (наприклад, гідроцефалія, енцефалопатія, епілепсія з частими нападами судом).

До абсолютних протипоказань до вакцинації належать гострі побічні ефекти від попереднього щеплення: підвищення температури тіла вище 40°C, набряк у місці уколу розміром більше, ніж 8 сантиметрів. Протипокази будуть зазначені й карті профілактичних щеплень.

За відсутності профілактичних щеплень дитина не має права відвідувати дитячі колективи (садочки та школи).

Винятком є медичні протипоказання до вакцинації. У разі сприятливої епідемічної ситуації діти можуть бути прийняті до навчального закладу за рішенням консиліуму відповідних лікарів.


Читайте також:

Поділитися новиною: