Пошук школи для навчання водіння схожий на вибір стоматолога: до “свого” спеціаліста люди готові їздити навіть в інше місто. Головне у виборі автошколи – відшукати якісне навчання та фахового викладача.
Авторка цієї статті пішла на курси водіння і на момент написання матеріалу вже завершує практичне навчання та готується до іспиту. Тож цей текст для тих, хто вирішив навчитися кермувати автомобілем і обирає освітній заклад, щоб отримати водійське посвідчення без хабарів. Спершу детально розповімо про власний досвід вибору автошколи, а наприкінці – про вартість та строки навчання. Інформація щодо цін актуальна на серпень 2024 року.
Як обрати автошколу?
Перше, на що варто звернути увагу – це наявність в автошколи акредитації. Документ підтверджує, що школа має право навчати водіння. Перелік таких закладів можна знайти на сайті Сервісного центру МВС України. Там є карта, на якій позначені всі акредитовані школи. Це додаткова гарантія, що з освітнім закладом все добре, і проблем із сертифікатом від них не буде.
Важливо ознайомитися з відгуками про автошколи у місті – серед колег, друзів чи у спільнотах тих, хто нещодавно склав іспити. Наприклад, у Facebook є група “Права без хабарів”. Там сотні відгуків реальних учнів з усіх куточків України. Це справді працює: коментарі можуть дати уявлення про якість навчання, ставлення вчителів та реальні ціни в тій чи тій школі. Наприклад, авторка цієї статті відмовилася від ідеї вчитися в автошколі, яка розташована буквально сусідньому будинку, після відгуків про те, що там є багато тіньових платежів, а інструктори схиляють до хабарів.
Варто уважно підійти й до вибору інструктора. Це ключова людина, яка вчитиме водіння. Для розуміння: щоб стати автоінструктором в Україні, не треба здобувати педагогічну освіту, достатньо мати 3 роки водійського досвіду та скласти іспити. Тому тим, хто шукає автошколу, радять уточнювати в закладі, хто саме викладає курс чи буде інструктором, яка у них кваліфікація, а також прочитати відгуки про цього фахівця. Наприклад, ось пост 2-річної давнини, де в коментарях можна знайти відгуки про викладачів у великих містах. Коментарі до нього додають і досі.
Якщо ви вже маєте авто або знаєте, яку машину будете водити, варто уточнити в автошколі, чи є подібні моделі в їхньому автопарку. Також автошкола обовʼязково має передбачити у програмі уроки з будови автомобіля та з надання першої домедичної допомоги. Також добре, якщо автошкола має власний автодром, оскільки початкове навчання водіння повинно проводитися на закритих майданчиках або у місцях, де відсутні інші учасники дорожнього руху. Часто автошколи порушують це правило і навчають просто на відкритій місцевості. Тому наявність автодрому – безумовний плюс.
Не зайвою буде і можливість провести перше заняття на автосимуляторі, хоч це і рідкість в більшості освітніх закладів. Фактично, це комп’ютерна програма, яка максимально реалістично відтворює процес водіння. Урок на автосимуляторі може бути дуже ефективним для тих, хто ніколи раніше не сідав за кермо. Наприклад, щоб побороти страх кермувати машиною або відточити навички водіння в екстремальних ситуаціях, які складно організувати в реальному житті. Бо в деяких автошколах учнів одразу садять за кермо десь на майданчику чи на околиці міста, і це може викликати шок і паніку в тих, хто вчиться зовсім “з нуля”.
Вартість навчання в автошколі у 2024 році
На перший погляд, ціни на курси водіння в різних автошколах можуть суттєво відрізнятися. Однак остаточна вартість навчання зазвичай майже однакова. Різниця полягає в тому, що не всі автошколи вказують на своїх сайтах повну вартість навчання, приховуючи деякі платежі. Наприклад, часто вартість бензину не враховується у загальній ціні курсу, і за нього доводиться платити окремо.
Станом на липень 2024 року, ціни на курси з теорії водіння по всій країні становлять близько 2000-3000 грн (як онлайн, так і очні). А одне практичне заняття, в середньому, коштує від 500 до 800 грн за годину.
За результатами опитування “Кошту”, п’ять колишніх учнів автошкіл, які отримали водійські права у першому півріччі 2024 року, витратили на навчання від 25000 до 33000 гривень.
Більшість автошкіл не вимагають одразу весь платіж. Пропонують розділити оплату: дати завдаток перед початком навчання і заплатити другу частину вже під час проходження теоретичного курсу.
Також є освітні заклади, де за уроки водіння можна платити за кожне заняття, а не за “повний пакет”. Це зручно, оскільки кількість уроків може варіюватися залежно від індивідуальних потреб. До того ж за цією схемою не буде потреби “довчатися, бо вже заплатив гроші”, якщо школа не сподобається.
Варто памʼятати, що за українським законодавством можна навчатися теорії самостійно, а також дозволено змінити школу перед початком практичного курсу. Тому є сенс спочатку оплатити лише теоретичні заняття. І, якщо щось не влаштує до кінця лекційного курсу, можна змінити автошколу, а не проходити практику там.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Як проходить навчання в автошколі у 2024 році
Стандартний курс (теорія + практика) на найпопулярнішу категорію “В” (легкові авто або мікроавтобуси загальною масою до 3.5 тонн і максимальною кількістю пасажирів в салоні до 8 осіб) триває 2,5 – 4 місяці. Також існують експрес-курси, де можна вивчити теорію та пройти практику всього за 2 місяці. Проте важливо, щоб автошкола дотримувалася встановлених норм щодо кількості годин практичного навчання, – зазвичай не менше 40 годин. Якщо школа не дотримується цього правила, її можуть оштрафувати.
Крім цього, переходити до уроків водіння можна лише після успішно складеного теоретичного іспиту. Хоча, звісно, є школи, які нехтують цим правилом і пропонують починати практичні заняття ще під час вивчення учнями теорії.
Щоб зараз отримати водійське посвідчення в Україні, необхідно підготуватися до теоретичного іспиту. Це можна зробити самостійно або в автошколі. У разі навчання в автошколі, варто подати до освітнього закладу такі документи:
- Паспорт, витяг про місце реєстрації (якщо у Вас ID-картка),
- Ідентифікаційний код,
- Медична довідка форми №083 для водіїв.
Далі треба прослухати курс лекцій та отримати електронне свідоцтво, яке буде чинним 1 рік. Зверніть увагу: внутрішніх іспитів в автошколі не передбачено. Навчатися можна самостійно, вивчаючи правила дорожнього руху та вирішуючи тести онлайн. Ось кілька сайтів та застосунків, де можна проходити навчання:
- Green way: теорія і тести, є мобільний застосунок. Є безплатні лекції та платні (від 48 грн), 30% тестів доступні безоплатно, інші – з Premium-версією. Вартість повного доступу до сайту – 548 грн на 3 міс, 1148 на 1 рік.
- Водій.UA: теорія і тести, є мобільний застосунок. Premium-версія відкриває доступ до всіх тестів МВС та пояснень експертів. Вартість – 380 грн на 1 рік.
- Теорія ПДР теорія, тести та інструкції для початківців, є мобільний застосунок. Є десяток відеолекцій – безплатний і платних (від 880 грн). Додаток надає безоплатний доступ до всіх запитань Сервісного центру МВС. А з Premium-підпискою є можливість “вчити по квитках”, “вчити по темах”, “часті помилки”, а також підключення до групи. Premium-доступ для двох коштує 780 грн на 6 місяців.
Коли Ви готові до складання теоретичного іспиту, треба зареєструватися на нього у будь-якому сервісному центрі МВС (зараз це можна зробити онлайн на сайті або через Телеграм). Користувачі час від часу скаржаться на виникнення помилок під час ідентифікації через BankID. А ті, хто складає у великих містах, на складність знайти вільний талон на іспит – доводиться трохи “пополювати” за ним.
На проходження екзамену дається 20 хвилин та 3 помилки. Результати тестування будуть чинними протягом 1 року. Завершити увесь курс навчання слід упродовж цього періоду, щоб не довелося перескладати теорію.
На іспит необхідно взяти з собою такі документи:
- Паспорт, витяг про місце реєстрації (якщо у Вас ID-картка),
- Копію ідентифікаційного коду,
- Медичну довідку форми №083 для водіїв.
- Чек про сплату адміністративного збору (сума збору – 250 грн).
Після отримання документа про успішне складання теорії, можна обирати автошколу для практичної підготовки. На цьому етапі ті, хто вивчав теорію в автошколі, а не самостійно, можуть змінити освітній заклад. Також треба обрати коробку передач, яку нині фіксуються у посвідченнях. Водієві, який навчався і складав іспит на “автоматі”, сідати за “механіку” заборонено. Також законодавство вимагає пройти в автошколі мінімум 40 годин водіння, скласти внутрішній практичний іспит у закладі та отримати свідоцтво. Воно чинне 2 роки з моменту отримання.
Останній етап – скласти практичний іспит у будь-якому сервісному центрі МВС за узгодженими маршрутами. Коштує це 420 грн. Складати екзамен можна необмежену кількість разів.
Вперше посвідчення водія видається на 2 роки. Документ отримується в сервісному центрі одразу після практичного іспиту. Коштує орієнтовно 572 грн (бланкова продукція 342 грн і сама послуга – 230 грн). Коли термін посвідчення спливе, слід поновити його у будь-якому сервісному центрі МІС без складання іспитів. Нагадаємо, що з 1 серпня 2024 року водіям видаватимуть бланки водійського посвідчення та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу нового зразка.
Уляна Панасюк, журналістка Кошт.Медіа
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: