Національний банк посилив вимоги до небанківських фінансових установ, які здійснюють обмін готівкової валюти. Зокрема, відтепер їм заборонено показувати актуальні курси валют на вуличних табло чи інших зовнішніх носіях, окрім як у відповідному наказі фінансової установи із затвердженим курсом безпосередньо біля вікна обміну.
Відповідне рішення Національний банк прийняв 29 липня.
НБУ зазначає, що нові вимоги запроваджено у зв’язку зі штучним підвищенням курсу валют у готівковому сегменті ринку. За словами регулятора, пункти обміну фактично підтримують практику “банкоматного туризму”.
Щоб мінімізувати спекуляції на валютному ринку, регулятор ухвалив, що інформація про встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют має надаватися населенню у стандартизованому вигляді у чітко визначеному форматі.
Крім цього, вона має розміщуватися виключно у касах небанківських установ та структурних підрозділів. Таким чином, забороняється здійснювати інформування про курс валют поза касами, “привертаючи до них надмірну увагу будь-якими цифровими значеннями або символами”.
По-друге, пункти обміну зобов’язані надавати інформацію до Реєстру приміщень, у яких здійснюються валютні операції, що передбачають використання готівки у національній чи іноземній валютах.
По-третє, небанківські пункти обміну іноземних валют у період дії воєнного стану мають вести обов’язкове відеоспостереження. Також центробанк перегляне технічні вимоги до кас.
По-четверте, НБУ посилює контроль за здійсненням купівлі та продажу валют виключно із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Інформація має передаватися до Нацбанку. Регулятор зазначає, що обмінники частково ухиляються та практично не сплачують податок на прибуток.
Як повідомив на своїй сторінці у Facebook повідомив голова Ради Нацбанку України Богдан Данилишин, в умовах війни на валютному ринку країни необхідна дисципліна і в умовах війни це виправданий крок. За твердженням Данилишина, жодних підстав для валютної паніки нині немає, ситуація поступово нормалізується, баланси вирівнюються. За його словами, після коригування офіційного курсу на 25% до 36,6 гривні за долар вже перший тиждень показав позитивні ефекти.
“Якщо за січень-травень валютні резерви країни скоротилися на 6 млрд доларів, то лише протягом останнього тижня чистий викуп іноземної валюти Національним банком склав 650 млн доларів. Коригування валютного курсу під умови, що змінилися, не означає нестабільність”, — повідомив Богдан Данилишин.
Також Данилишин вказав на неможливість миттєво підкріпити обмінні каси готівковою валютою, що стала однією з причин поточної ситуації розбіжності курсів. Перші дні роботи міжбанківського валютного ринку після встановлення офіційного курсу на рівні 36,5686 показали, що в Україні немає проблем з безготівковим доларом, на міжбанківському ринку є профіцит валюти, який дозволяє НБУ поповнювати ЗВР. Тому питання наближення безготівкового і готівкового курсу носить технічний характер, який впирається в логістичні процеси, пов’язані з завезенням готівкової валюти в Україну та з підкріпленням кас банків в Києві та в регіонах.
Також за темою:
Новий офіційний курс гривні до долару: думки експертів
Як вплине зміна офіційного курсу на ціни – що думають в Нацбанку