Кабінет Міністрів ухвалив постанову, згідно з якою канабіс вилучено з переліку важких наркотиків. Рішення набуде чинності з 16 серпня 2024 року. Втім, чи означає це, що невдовзі варто очікувати канабіс на полицях кожної української аптеки поряд зі звичайним аспірином?
Насамперед варто прояснити, що офіційно канабіс і надалі вважатиметься наркотичною речовиною. Його просто перемістили з категорії повністю заборонених до категорії з обмеженим обігом, який підлягатиме суворому контролю.
Деталі постанови та зміни до переліків
Канабіс, смолу канабісу, екстракти й настоянки канабісу вилучили з переліку «Особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено», а психоактивний компонент канабісу – ТГК, прибрали зі списку «Особливо небезпечних психотропних речовин, обіг яких заборонено».
Водночас і канабіс, і компонент ТГК внесли до списку рослин, що містять наркотичні засоби та психотропні речовини, обіг яких дозволений в навчальних цілях, освітній, науковій і науково-технічній діяльності, а також у виробництві наркотичних засобів, психотропних речовин і лікарських засобів для подальшого застосування в медичній практиці.
Такі зміни необхідні для введення в дію Закону України #3528-IX (про легалізацію медичного канабісу).
Контроль та доступ до медичного канабісу
Постанова Кабміну дозволить вирощувати рослини коноплі для промислових цілей, за винятком виробництва та/або виготовлення наркотиків та психотропних речовин. Ліцензовані виробники зможуть використовувати лише насіння з низьким вмістом ТГК (до 0,2% у висушеній соломі). З 2027 року цей показник зросте до 0,3% (саме таке дозування ТГК нині дозволене в багатьох країнах Європи та окремих штатах США).
Важливо: введення канабісу та ТГК в офіційний медичний обіг не означає узаконення марихуани чи безрецептурне вживання ліків на основі канабісу. Їх пацієнт зможе отримати відповідно до медичних показань, строго за призначенням лікаря і лише за електронним рецептом.
Крім того, розповсюдження марихуани для подальшого споживання заради розваги, як і раніше, вважатиметься злочином і буде розслідуватися поліцією. Відповідно й купівля будь-яких препаратів чи наркотичних речовин за межами ліцензованих аптек та без рецепта каратиметься згідно з чинним законодавством (нині за це передбачено позбавлення волі на строк від 4 до 8 років.)
Додатково зазначимо, що закон про легалізацію канабісу не дає права на вільне вирощування конопель у будь-якій приватній теплиці чи в себе вдома, а лише дозволяє використовувати ці рослини у медичних та наукових цілях від ліцензованих постачальників.
МОЗ наголошує, що на всіх етапах обігу медичних конопель та їхніх продуктів забезпечуватиметься відстежуваність: кожна рослина, кожна партія продуктів перероблення та кожна одиниця фасованої продукції, включно з рослинною субстанцією канабісу та виготовленими з неї лікарськими засобами, матимуть унікальний електронний ідентифікатор.
До того ж станом на 2024 рік канабіс повністю, або частково визнаний у понад 40 країнах світу. Майже 30 країн з них легалізували лише медичний канабіс.
Корисний текст? Докиньте редакції 33 гривні на вино
Читайте також: