Отримати кредит на житло під відсоткову ставку від 3% до 7% річних можна за державною програмою “єОселя”. Програма була запущена ще у 2022 році і з того часу з’явилось багато нових умов. Тож далі детальніше розглянемо всі умови програми зараз та хто і як може отримати кредитування.
Зауважимо, що умови програми “єОселя” гарантовані державною та не мають змінюватись після оформлення не зважаючи ні на що.
Яке житло можна придбати за програмою
За програмою “єОселя” можна придбати можна придбати у новобудові або майнові права на будинок, що будується. Також можна взяти приватні будинки, дуплекси й таунхауси.
Не можна придбати житло, яке належить до пам’яток архітектури, а також дачні та садові будинки.
Площа квартири не повинна перевищувати 52,5 м², а площа будинку – 62,5 м² на одну людину. На кожного додаткового члена сім’ї (чоловік, дружина, неповнолітні діти) додається ще 21 м².
Вартість житла не має перевищувати середню вартість спорудження житла за регіонами України, визначену Мінрегіоном і помножену на визначені коефіцієнти. Для Києва, Дніпра, Львова, Харкова та Одеси цей коефіцієнт становить 2, для населених пунктів з населенням менше ніж 100 тисяч – 1,7.
Тобто для оформлення іпотеки потрібно знайти суму 1 кв. метра у бажаній області та помножити її на відповідний коефіцієнт. Це буде максимально можлива сума 1 кв. метра для оформлення іпотеки.
Під умови участі в іпотечній програмі єОселя підпаюють певні типи житла. Саме тому банк має акредитувати забудовника і його об’єкти з укладенням відповідної угоди.
Переглянути усі акредитовані банками забудовники можна за посиланням в базі “Укрфінжитло”, через яке фінансується компенсація відсотків за іпотечними кредитами. База містить фільтри за регіонами та банками.
Водночас відтепер оформлені за новим законодавством новобудови автоматично підключаються до програми.
Умови надання кредиту
Оформити іпотеку можна на термін від 1 року до 20 років. Початковий мінімальний внесок становить 20% від вартості житла. Водночас для молоді віком до 25 років включно розмір початкового внеску становить 10%.
Учасник програми повинен бути повнолітнім та не брати участь в інших державних програмах із забезпечення житлом.
Брати участь в програмі “єОселя” не можна у разі продажу чи дарування особою чи членом родини протягом 12 місяців до подачі заяви нерухомості, сумарна площа якої разом із площею житла у власності сім’ї перевищує умови програми.
Також від 1 родини можна подати лише 1 заявку, навіть якщо кілька членів сім’ї підпадають під умови програми.
Умови відсоткової ставки
У разі взяття пільгової іпотеки на 20 років відсоткова ставка у розмірі 3% застосовується лише перші 10 років, далі її розмір становитиме 6%. Якщо кредит взяти на менш ніж 10 років (мінімально можна взяти на 1 рік), то розмір відсотку залишатиметься на рівні 3%.
Пільгова ставка 7% також діятиме лише 10 років, далі – 10%. Якщо кредит менш ніж 10 років, то розмір відсотка залишатиметься на рівні 7%.
Взяти пільгову іпотеку зі ставкою 3% можуть громадяни, які:
- не молодші за 18 років і не старші за 70 років на дату погашення кредиту;
- кадрові військові, правоохоронці, педагоги, медики, працівники освіти та науковці, члени їхніх сімей, детективи й старші детективи НАБУ, особи рядового і начальницького складу ДБР, детективи та особи начальницького складу Бюро економічної безпеки та члени їхніх сімей;
- військові та силовики, які внаслідок поранення під час бойових завдань отримали І-II групу інвалідності та втратили свою посаду;
- не володіють житлом або мають житло менше ніж 52,5 м² + 21 м² на кожного члена сім’ї додатково; або володіють житлом, розташованим в районі бойових дій чи на тимчасово окупованій території;
- не беруть участь в інших чинних державних програмах із забезпечення житлом;
- є платоспроможними;
- не фігурують у санкційних списках.
Взяти пільгову іпотеку зі ставкою 7% можуть:
- ветерани війни та члени їх сімей;
- учасники бойових дій;
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України;
- інші громадяни України, які не мають власного житла або у власності яких менше ніж 52,5 м² для сім’ї з однієї особи та додатково 21 м² – на кожного наступного члена сім’ї (житло на тимчасово окупованих територіях до уваги не береться).
Які банки надають кредитування
Нині за програмою “єОселя” надають пільговий кредит 11 банків: ПриватБанк, Ощадбанк, Sense Bank, Укргазбанк, Глобус Банк, Укрексімбанк, Таскомбанк, Кредит Дніпро, МТБ Банк, Скай Банк та “BISBANK”.
Квартири на стадії будівництва в рамках “єОселі” можна придбати, подавши заяву в “Ощадбанк“, “Укргазбанк“, “Скайбанк” та банк “Глобус“.
Водночас не обов’язково бути клієнтом банку під час подання заяви на участь в програмі. Банк приймає рішення про надання кредиту незалежно від цього.
Як отримати кредит за програмою “єОселя”
Подати заявку на отримання кредиту “єОселя” можна в застосунку Дія (Android | iOS): перейти в розділ “Сервіси” – “єОселя”, обрати свою пільгову категорію та вказати сімейний стан.
Якщо людина одружена – необхідно надати інформацію про партнера. Для цього йому необхідно зісканувати через Дію QR-код, який з’явиться на цьому етапі на екрані заявника, і заповнити форму з інформацією про дітей, існуючу нерухомість у власності, рівень доходів та контактні дані.
Після цього таку ж інформацію повинен внести основний заявник. Заява підписується за допомогою Дія.Підпис.
Далі необхідно вказати дані бажаного житла: вартість, розташування, суму першого внеску та обрати банк для співпраці. Можна обрати кілька банків й отримати кілька пропозицій, проте для надання кредиту необхідно обрати лише один із них.
На основі всіх даних Дія сформує заяву, яку необхідно перевірити та підписати за допомогою Дія.Підпис. Протягом доби від банків надійде попереднє рішення щодо кредиту (у Дію надійде відповідне сповіщення) й потрібно обрати 1 банк для оформлення кредиту.
Рішення про надання кредиту буде дійсне протягом 30 днів. Протягом цього часу можна змінити банк. Попередні рішення інших банків автоматично скасуються.
Після обрання банку відбувається підписання договору з банком та видача кредиту.
Нагадаємо, КОШТ провів інтерв’ю з рієлтором Олексієм Гнучіх, який спеціалізується на угодах за іпотечною програмою “ЄОселя”, й зібрали основні практичні і неочевидні питання та поради для тих, хто планує скористатися програмою.
Читай про курс, сервіси банків, важливі правила у Telegram
Підписатися
Читайте також: