Декларування на держслужбі: хто і в які терміни має звітуватися у 2024 році
До 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати щорічні декларації за 2021-2022 звітні періоди
Закон про відновлення декларування дав старт кампанії декларування за 2021-2022 роки, яка триватиме до 31 січня 2024 року. Тож далі детально розповідаємо хто з посадових осіб підпадає під декларування та в які терміни має подати декларацію.
За загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати:
- щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди (якщо не зробили цього добровільно раніше)
- декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов’язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);
- декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).
Крім того, з 1 січня до 31 березня 2024 включно публічні службовці (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
У випадку звільнення після набрання чинності закону про відновлення декларування (тобто з 12 жовтня 2023 року або пізніше), то потрібно подати декларацію при звільненні протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності.
Роз’яснення стосовно декларування розміщені у Базі знань НАЗК.
Водночас, обов’язок подання декларацій відтерміновано для декларантів з числа більшості військовослужбовців (крім деяких категорій), осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, які перебувають на лікуванні внаслідок поранення, які є полоненими, інтернованими тощо.
При цьому, декларантами стали члени ВЛК, ЛКК, МСЕК, ЛЛК:
- особовий склад штатних військово-лікарських комісій
- голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК).
Хто має подавати декларації у 2022-2023 роках
До декларантів із числа посадових осіб юридичних осіб публічного права належать (ЮОПП):
- голови та члени наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії);
- ліквідатор;
- керівник, заступник керівника;
- головний бухгалтер;
- корпоративний секретар;
- особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу та її заступники;
- члени іншого органу управління (крім консультативного).
Тобто декларантами у ЮОПП залишилися лише топпосадовці.
Всі інші керівники нижчого за ієрархією рівня (структурних підрозділів) та інші працівники ЮОПП, які мають повноваження здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, зокрема, керівники підрозділів закупівель, більше не повинні подавати декларації будь-якого виду (у т. ч. декларації при звільненні та щорічні декларації за 2021, 2022, 2023 роки).
Якщо ж працівник ЮОПП є декларантом за іншою посадою/статусом, визначеним у ст. 3 Закону (наприклад є депутатом місцевої ради), то він зобов’язаний подати всі передбачені Законом декларації.
Декларації, які під час дії воєнного стану були добровільно подані особами, які з 12 жовтня 2023 року більше не є суб’єктами декларування, зберігаються у Реєстрі декларацій упродовж п’яти років.
Проте остання подана такою особою декларація зберігатиметься безстроково. Видалення таких декларації до спливу 5-річного строку не передбачено чинним законодавством.
Декларування матеріальної допомоги від міжнародних організацій
Декларувати допомогу від міжнародних організацій та інших держав не потрібно. Незалежно від того, чи перебував сам декларант і члени його родини на території України чи за кордоном у час отримання допомоги.
У випадку подання декларації з відомостями про таку матеріальну допомогу, то це не потягне за собою юридичних наслідків. У наступній декларації за 2023 рік ви можете просто не зазначати такі виплати.
Водночас це стосується лише тих декларацій, звітний період яких повністю або частково припадає на період дії воєнного стану.
Декларування грошової допомоги від України
Таку допомогу потрібно декларувати. Зокрема, це стосується грошової допомоги для внутрішньопереміщених осіб від держави. Сюди ж відносять й інші види допомоги:
- покриття витрат на проживання (допомога на проживання ВПО);
- компенсація витрат, пов’язаних із безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) ВПО;
- грошова допомога цивільному населенню, яке евакуюється;
- грошова допомога цивільному населенню деокупованих населених пунктів тощо.
У декларації джерелом доходу таких коштів рекомендується вказувати Кабінет Міністрів України (заблокувавши поле для введення коду ЄДРПОУ).
Алгоритм вказування допомоги для ВПО в декларації
Під час внесення інформації про допомогу на проживання ВПО, до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» декларації, звітний період якої повністю або частково припадає на період дії воєнного стану, рекомендується:
- у полі «Вид доходу» обрати позначку «Інше»;
- у полі «Зазначте, який саме» вказати «Допомога на проживання ВПО»;
- у полі «Джерело (джерела) доходу» обрати позначку «Інша фізична або юридична особа»;
- у полі «Тип особи» обрати позначку «Юридична особа, зареєстрована в Україні»;
- у полі «Код у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» обрати позначку «Не відомо»
- у полі «Найменування юридичної особи» зазначити «Кабінет Міністрів України».
Декларуючи види допомоги, у полі «Зазначте, який саме» варто вказати саме той вид допомоги, який було отримано суб’єктом декларування / членом його сім’ї. Наприклад, «Допомога єПідтримка», «Компенсація витрат, пов’язана з розміщенням ВПО», «грошова допомога населенню, яке евакуюється» тощо.
Відеоінструкції заповнення кожного розділу декларацій дивіть за посиланням.
Читайте також:
Comments are closed.