Чверть банків блокують рахунки за борги. Розповідаємо, що це за практика і як діяти при блокуванні
Кількість банків, які автоматично блокують рахунки боржників за вимогою державних та приватних виконавців, збільшилася до 18. Це з 73 нині працюючих банків в Україні. Найпершими ще від старту цієї практики це почали робити ПриватБанк та Monobank.
Оновлений перелік виглядає так:
- ПриватБанк;
- УніверсалБанк (Monobank)
- Оксі Банк;
- ТАСкомбанк (IZIbank, Sportbank)
- Індустріалбанк;
- Банк Восток (Банк Власний рахунок)
- Прокредит Банк;
- Львів;
- Конкорд;
- Райффайзен Банк Аваль;
- Кредобанк;
- ОТП Банк;
- Ідея Банк;
- МетаБанк;
- Український Капітал;
- Агропросперіс Банк;
- Укрсиббанк;
- Радабанк.
Як працює автоматичний арешт рахунків?
Практику автоматичного арешту рахунків запустили навесні цього року. Це стало можливим завдяки використанню Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) для виявлення й арешту грошей на рахунках. Завдяки їй, виконавець зможе відправляти запит на виявлення рахунків боржників і наявності грошей на них в усі банки, приєднані до системи. У цій же системі виконавець зможе створити постанову про арешт грошей, надіслати банкам вимогу про списання грошей і реквізити виконавчої служби.
Раніше це все робило вручну і через традиційну пошту: писати листи в кожен з 78 зареєстрованих в Україні банків для отримання інформації про наявність рахунків, чекати доки листи дійдуть і відповідей. Писати нові листи вже про подальший арешт і так далі. Водночас, раніше арештовувався весь рахунок – нині ж лише та сума, яка потрібно для погашення боргу.
Автоматично арештовувати кошти на рахунках можна буде всім боржникам, які потрапили до відповідного реєстру боржників. Перевірте себе в ньому за посиланням: erb.minjust.gov.ua
Варто розуміти, для потрапляння в цей реєстр зазвичай потрібно пройти судовий процес, відкрити виконавче провадження і лише потім боржник опиняється в реєстрі. Втім, не завжди для списання грошей потрібно проходити цей шлях. Для прикладу, при автоматичній фіксації перевищення швидкості за адресою реєстрації порушника прийде відповідна постанова. В разі не оплати, поліції подасть постанову до примусового виконання, про що також повідомляють за адресою реєстрації. І вже потім, якщо її так боржник і не оплатив, буде запущено процес автоматичного списання грошей в погашення боргу.
Блокуватися має лише сума боргу. Втім, часто блокується весь рахунок боржника. Це залежить від того, як оформлений документ про арешт коштів. Так, якщо виконавець вказав суму, і на рахунку достатньо коштів, то буде арештована лише ця сума коштів. Якщо ж коштів недостатньо або виконавець не вказав точну суму, що підлягає арешту, можуть бути арештовані кошти на всіх рахунках боржника.
Як діяти у випадку арешту рахунків?
- Зверніться в банк, в якому обслуговується рахунок та з’ясуйте причини блокування. Банк повідомить, що кошти на рахунку арештовані на підставі постанови державного/приватного виконавця. В багатьох банках така інформація вже відображається у мобільному застосунку. Якщо стягнення відбувається на підставі судового рішення – ознайомтесь з його змістом.
- Далі слід звернутись до виконавця за інформацією, зокрема для ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження. Це важливо, аби зрозуміти підстави виникнення боргу, щодо якого відкрите провадження та накладений арешт на кошти.
- Далі є декілька варіантів розвитку подій. Перше – сплатити заборгованість згідно із виконавчим документом для його закінчення і зняття арешту. Друга можливість – це направити виконавцю заяву про скасування накладеного арешту (наприклад, у зв’язку з арештом спеціальних рахунків, що призначені для отримання урядової допомоги).
- Крім того можна оскаржити постанову виконавця про накладення арешту та/або виконавчий документ, на підставі якого здійснюється стягнення через суд.
Comments are closed.