Сім банків почали списувати борги з рахунків автоматично: кого стосується та перелік банків
Поки що до системи приєдналися ПриватБанк, Monobank, Таскомбанк, ОКСІ банк, банк Восток, Індустріалбанк та ПроКредитБанк. Невдовзі автоматично списувати борги будуть майже всі банки
З сьогоднішнього дня вступають в силу зміни, які дозволять списувати борги з банківських рахунків автоматично. Раніше опція діяла лише для неплатників аліментів – тепер же і для боргів за ЖКГ, порушення правил дорожнього руху, зарплат, тощо.
Формально ці зміни прийняли згідно наказу Міністерства юстиції №1061/5 від 23 березня, які 6 липня вступили в силу. Дії системи допомогло і зміни положення Нацбанку щодо розкриття банківської таємниці. Тепер на вимогу виконавців банки надають інформацію не лише про наявність рахунків боржника, а і їх номери та залишки коштів на них.
Списання коштів з банківських рахунків українців буде здійснюватися на вимогу виконавців. Це стало можливим завдяки використанню Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) для виявлення й арешту грошей на рахунках. Завдяки їй, виконавець зможе відправляти запит на виявлення рахунків боржників і наявності грошей на них в усі банки, приєднані до системи. У цій же системі виконавець зможе створити постанову про арешт грошей, надіслати банкам вимогу про списання грошей і реквізити виконавчої служби.
Раніше це все робило вручну і через традиційну пошту: писати листи в кожен з 78 зареєстрованих в Україні банків для отримання інформації про наявність рахунків, чекати доки листи дійдуть і відповідей. Писати нові листи вже про подальший арешт і так далі. Водночас, раніше арештовувався весь рахунок – нині ж лише та сума, яка потрібно для погашення боргу.
Автоматично арештовувати кошти на рахунках можна буде всім боржникам, які потрапили до відповідного реєстру боржників. Перевірте себе в ньому за посиланням: erb.minjust.gov.ua
Варто розуміти, для потрапляння в цей реєстр зазвичай потрібно пройти судовий процес, відкрити виконавче провадження і лише потім боржник опиняється в реєстрі. Втім, не завжди для списання грошей потрібно проходити цей шлях. Для прикладу, при автоматичній фіксації перевищення швидкості за адресою реєстрації порушника прийде відповідна постанова. В разі не оплати, поліції подасть постанову до примусового виконання, про що також повідомляють за адресою реєстрації. І вже потім, якщо її так боржник і не оплатив, буде запущено процес автоматичного списання грошей в погашення боргу.
Також без рішення суду можуть стягуватися борги щодо орендної плати за користування державним та комунальним майном, за аграрними розписками, за виплатами дивідендів, за сплату сплати авторських прав, тощо.
Поки що до системи приєдналися ПриватБанк, Monobank, Таскомбанк, ОКСІ банк, банк Восток, Індустріалбанк та ПроКредитБанк. Невдовзі автоматично списувати борги будуть майже всі банки – вони знаходяться на різних стадіях тестування чи приєднання до системи.
Comments are closed.