fbpx
КОШТ

Зношена валюта: чого вам очікувати при її обміні в банках та обмінниках

Українські банки та обмінники не повинні відмовляти українцям у прийомі зношених і пошкоджених іноземних банкнот і мають приймати їх для обміну . Про це йдеться у внутрішньому документі Нацбанку, який він розіслав фінансовим організаціям.

Мова йде не про одинокі випадки, а численні скарги, тому Нацбанк вимагає від комерційних банків та офіційних обмінників вжити заходів: перестати відмовляти людям і почати правильно обробляти старі долари і євро.

Відтак, при зверненні людини з приводу обміну банкноти банк чи обмінник зобов’язаний зробити наступні кроки:

  • провести обмін іноземної банкноти на гривню після її перевірки на справжність (у окремих структур є послуга з обміну однієї іноземної купюри на іншу іноземну), якщо вона не зношена/пошкоджена або не підозріла, тобто не схожа на підробку.
  • взяти купюру на інкасо, якщо вона стара/зношена/пошкоджена — тобто відправити в свій банк-кореспондент за кордон і обміняти там. Після чого повернути українцю нову банкноту. За правилами Нацбанку, максимальний термін проведення такої операції – до 24 місяців;
  • здати іноземну готівку на дослідження в Нацбанк, якщо вона буде викликати підозри на підробку. Регулятор проведе свою експертизу, за результатами якої можливі два варіанти: якщо валюта справжня — має відбутися обмін, на якому наполягав клієнт, якщо вона виявиться фальшивкою — будуть залучені правоохоронні органи і людині доведеться давати пояснення, де вона її взяла. Підробку буде вилучено без будь-яких компенсацій.

Не кожна трохи пошкоджена іноземна купюра може бути автоматично відсіяна банком і прийматися тільки на інкасо. Щоб банки не зловживали своїми правами, НБУ в телеграмі чітко перелічив ознаки, за якими фінустанови зобов’язані приймати банкноти, які не є зношеними:

  • локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) і/або втрата папером жорсткості;
  • відбитки штампів/печаток, написи, включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм2;
  • плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;
  • надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожен;
  • отвори і проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожен.

Це все вважається незначними ушкодженнями, з якими банки зобов’язані здійснювати валютообмін.

Поділитися новиною: