fbpx
КОШТ

Збори грошей на штори в школах: чи мають право та як уникнути

Збирати гроші з учнів та батьків державних шкіл на штори, ремонт чи підручники законодавством заборонено. Єдиний варіант збирати гроші — на спеціальний рахунок школи, створений у районному управлінні освіти. Тож далі огляд законодавства стосовно подібних зборів та як саме мають проходити офіційні благодійні пожертви на школу. 

Всі вищезгадані правила регламентуються законами “Про освіту” та “Про повну загальну середню освіту”.

Так, згідно зі ст. 58 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, фінансування державних і комунальних закладів освіти здійснюється коштами державних та місцевих бюджетів. 

Також згідно з ч.3 ст.30 Закону України “Про освіту” заклади освіти, що отримують публічні кошти, зобов’язані оприлюднювати фінансові звіти про надходження та використання отриманих коштів, перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога.

Державні заклади можуть вимагати гроші за платні послуги, які надають за згодою батьків: додаткові заняття після уроків чи під час канікул, гуртки, харчування, шкільний транспорт, шкільне обладнання. Вичерпний перелік платних послуг шкіл визначений постановою Кабінету Міністрів від 27 серпня 2010 року № 796.

Читай КОШТ у Telegram: оперативно про курс, кешбек, важливі правила
Підписатися

Батьки можуть робити благодійні внески у школу, однак виключно на добровільних засадах та на спецрахунок школи в районному управлінні освіти (школа самостійно створює спеціальний рахунок у районному управлінні освіти). Заклад освіти за законом не може бути засновником благодійного фонду. Також школа зобов’язана оприлюднювати кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога.

Вимагання з учнів та батьків грошей може передбачати дисциплінарну відповідальність: учителю або дирекції школи можуть виписати догану, тимчасового відсторонити від роботи або звільнити. В окремих випадках можлива також кримінальна, адміністративна або цивільно-правова відповідальність, які передбачають штрафи, відшкодування збитків або навіть ув’язнення (якщо було вчинено злочин — шахрайство чи обман зі зібраними грошима).

Що робити, якщо школа вимагає сплачувати внески:

  • Написати заяву на ім’я директора школи у двох примірниках про примусове збирання коштів. Прослідкувати, щоб на примірнику стояла відмітка із вхідним номером (номер, який засвідчує що заява надійшла до закладу освіти). Протягом 30 днів повинна надійти письмова відповідь на заяву. Ось приклад заяви про примусовий збір коштів;
  • Якщо адміністрація ніяк не відреагувала, написати письмову скаргу в управління або департамент освіти. Ось приклад письмової скарги в управління освіти;
  • Якщо управління або департамент освіти не надав відповіді, звернутись до поліції із заявою про вимагання школою грошей. Ось приклад заяви до поліції щодо вимагання грошей у школі.

Важливо мати документальні докази, які підтверджують скаргу.


Читайте також:

Поділитися новиною: